Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Kultúra

V zahraničí vychádza blu-ray s filmom Štefana Uhra Panna zázračnica

Na snímke z 26. apríla 1989 - Zaslúžilý umelec, režisér Štefan Uher sa narodil 4. júla 1930 v Prievidzi. V rokoch 1949 - 1955 študoval na Akadémii múzických umení v Prahe odbor filmová réžia. Po skončení štúdia pracoval v Dokumentárnom filme a od roku 1960 bol režisérom Štúdia hraných filmov v Bratislave - Kolibe. Najznámejšie a ocenené diela sú: Slnko v sieti /1962/, Organ /1964/, Tri dcéry /1967/, Keby som mal pušku /1971/, Veľká noc a Veľký deň /1974/, Kosenie jastrabej lúky /1981/, Pásla kone na betóne /1982/, Je aj autorom dvoch televíznych filmov - Studené podnebie a Moje kone vrané. Foto: TASR - Peter Šimončík

Filmová adaptácia rovnomennej novely spisovateľa Dominika Tatarku Panna zázračnica zobrazuje život mladej generácie umelcov, formujúcej sa počas vojnových rokov.

Bratislava 13. augusta (TASR) - V britskom vydavateľstve Second Run vyjde 20. augusta blu-ray nosič so slovenským filmom. Obsahuje titul Panna zázračnica (1966), ktorý je digitálne reštaurovaný, má nové anglické tituly a súčasťou nosiča sú aj dosiaľ nezverejnené bonusy. "Vzhľadom na vydavateľskú stratégiu spoločnosti Second Run, zameranú na oceňované filmy z celého sveta, ide o mimoriadnu udalosť pre slovenskú kinematografiu," TASR informovala tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ) Simona Nôtová.

Filmová adaptácia rovnomennej novely spisovateľa Dominika Tatarku Panna zázračnica zobrazuje život mladej generácie umelcov, formujúcej sa počas vojnových rokov. Zoznámi sa s nimi mladé a krásne dievča Anabella, ktoré v nich rozochvieva erotické túžby, ale aj čisté ľúbostné city. Stane sa predmetom ich tajných predstáv, no zároveň i tvorivou inšpiráciou. Umelci očarení jej "zázračnosťou" však nevidia Anabellin smútok. Film, na ktorom režisér Štefan Uher spolupracoval s kameramanom Stanislavom Szomolányim a s hudobným skladateľom Iljom Zeljenkom, sa stal pre filmovú kritiku výnimočným dielom v dejinách slovenskej kinematografie. Uher v ňom prekonal tradičné realistické rozprávanie príbehu a vytvoril poetizujúcu hru na sen a skutočnosť, zotrel hranice medzi fantáziou a pravdou, predstavami a realitou.

Film vychádza na blu-ray a zároveň aj DVD nosiči, ktorých súčasťou sú špeciálne bonusy. Ide o krátky dokument Š. Uhra Poznačení tmou (1959) o spôsoboch výučby v škole pre nevidiacich v Levoči, šot Hľadanie Anabelly z nakrúcania filmu v roku 1966 a dobová upútavka na film, všetky sú tiež digitálne reštaurované. Dopĺňa ich krátky dokumentárny film Príbeh Panny zázračnice (2018) v réžii Ivana Ostrochovského, ktorý vznikol v produkcii SFÚ špeciálne pri príležitosti vydania filmu na blu-ray nosiči. Vystupujú v ňom dramaturg a spisovateľ Albert Marenčin, filmový a výtvarný teoretik Juraj Mojžiš, filmový historik Václav Macek a režisér Martin Šulík, ktorí reflektujú spoločenské, politické a audiovizuálne prostredie v období vzniku filmu, režijný prístup Š. Uhra, ale aj rôzne vplyvy a inšpirácie, podpísané pod vznik filmu. Súčasťou nosičov je booklet s rozsiahlou esejou filmového teoretika Michala Michaloviča o filme Panna zázračnica.

Blu-ray nosič so slovenských filmom Panna zázračnica vychádza na anglofónnom trhu prvýkrát. V Second Run vyšli už štyri slovenské filmy licencované SFÚ na DVD nosičoch, ide o tituly Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra, Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraja Jakubiska, Obrazy starého sveta (1972) Dušana Hanáka a Drak sa vracia (1967) Eduarda Grečnera. Film Panna zázračnica vyšiel v minulosti na DVD nosiči v zahraničí vo francúzskom vydavateľstve Malavida.