Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. máj 2025Meniny má Viliam
< sekcia Kultúra

Vo veku 84 rokov zomrel redaktor, publicista a vydavateľ R. Belan

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Belan bol dlhoročným riaditeľom vydavateľstva Smena v Bratislave a manažoval aj mládežnícky denník Smena.

Bratislava 10. októbra (TASR) - Vo veku 84 rokov zomrel redaktor, publicista a vydavateľ Rudolf Belan. Úmrtie potvrdila jeho manželka Soňa Belanová a Spolok slovenských spisovateľov.

Belan bol dlhoročným riaditeľom vydavateľstva Smena v Bratislave a manažoval aj mládežnícky denník Smena. Niekoľko rokov pôsobil ako vedúci mládežnícky funkcionár. Po odchode do dôchodku napísal spomienkové knihy Zväzáci (2015) a Smena (2021), ktoré sú svedectvom o spoločenskom i politickom živote mladých povojnových generácií.

V posledných rokoch sporadicky účinkoval aj ako vydavateľ. Jeho redaktorským a vydavateľským epilógom je nedávne vydanie nedokončeného publicistického románu Ľuboša Juríka Tajomstvo rovnováhy o živote a diele Rudolfa Schustera.

- Český expremiér a predseda opozičného hnutia ANO Andrej Babiš verí, že ho súd v kauze Farmy Čapí hnízdo (FČH) oslobodí. Povedal to v stredu pred začiatkom pojednávania na Vrchnom súde v Prahe, ktoré v rámci odvolacieho konania pokračuje už tretí deň.

- Slovenskej republike podľa prezidenta SR Petra Pellegriniho chýba dlhodobá vízia, ktorú by napĺňali rôzne vlády naprieč politickým spektrom.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že Rusko pri hraniciach s ukrajinskou Sumskou oblasťou zhromažďuje až 50.000 vojakov. Ukrajinskí predstavitelia v uplynulých dňoch potvrdili, že ruským silám sa v regióne podarilo dobyť niekoľko dedín.

- Na diaľnici D2 v bratislavskom tuneli Sitina smerom do Petržalky sa v ľavom jazdnom pruhu zrazili dve autá. Vodiči hlásia zdržanie 45 minút.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali stredajšie rokovanie 35.schôdze diskusiou o sprísnení pravidiel poberania dávok v hmotnej núdzi. V pléne parlamentu vystúpi v stredu predpoludním aj prezident SR Peter Pellegrini.

- Najvyšší správny súd (NSS) SR čiastočne oslobodil sudcu Juraja K. spod disciplinárneho obvinenia. Uznal ho však za vinného z vedomého porušenia povinnosti sudcu rozhodovať nestranne a nezaujato. Trest mu však neuložil.

- Juhokórejská colná služba (KCS) v stredu oznámila, že odovzdala prokuratúre štyri osoby podozrivé z pašovania kokaínu do krajiny. V apríli zaistili v Južnej Kórei rekordných 1,7 ton kokaínu na lodi plaviacej sa pod nórskou vlajkou.

- Slovensko čakajú začiatkom júna tropické dni s teplotou aspoň 30 stupňov Celzia, dusno a búrky. Zmenu počasia prinesie teplá morský vzduchová hmota, ktorá ukončí chladnejšie počasie.

- Hokejisti Edmontonu Oilers zvíťazili v noci na stredu vo štvrtom finále Západnej konferencie zámorskej NHL nad Dallasom Stars 4:1 a v sérii vedú už 3:1 na zápasy. O triumfe „olejárov" rozhodol v 30. minúte Corey Perry.

- Spoločnosť SpaceX po dvoch predošlých neúspešných štartoch vyslala svoju kozmickú loď Starship na najnovší - už deviaty - testovací let. Po približne 30 minútach sa loď vymkla kontrole a rozpadla sa, no spoločnosť zhodnotila misiu pozitívne.

- Vodič auta, ktoré v pondelok podvečer vrazilo do futbalových fanúšikov v Liverpoole, čelí podozreniam z pokusu o vraždu, nebezpečnej jazdy a jazdy pod vplyvom drog, uviedla v utorok tamojšia polícia. Pri incidente utrpelo zranenia viac ako 50 ľudí vrátane detí.

- Ruská protivzdušná obrana v priebehu troch hodín zničila alebo zachytila 112 ukrajinských dronov, uviedli v stredu skoro ráno tamojší predstavitelia. Podľa nich smerovala časť dronov aj na Moskvu.

- Americký prezident Donald Trump v utorok vyhlásil, že Kanada by sa mohla bezplatne pripojiť k jeho navrhovanému systému protiraketovej obrany „Golden Dome“ (Zlatá kupola pozn. TASR), no iba ak sa stane súčasťou Spojených štátov.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje preverovať sociálne siete zahraničných a výmenných študentov, ktorí chcú získať víza na vstup do Spojených štátov.

- V nemeckej spolkovej krajine Porýnie-Falcko v utorok zatkli Sýrčana, ktorý je podozrivý, že ako dozorca sa vo väznici spravovanej civilnou tajnou službou podieľal na mučení väzňov.

- Holandská polícia v utorok oznámila, že vďaka koordinovanému medzinárodnému vyšetrovaniu rozbila gang špecializujúci sa na lúpeže bankomatov pomocou výbušnín. Zadržaných bolo v uplynulých dňoch celkovo 18 ľudí, prevažne Holanďanov.

- Španielsky futbalista Lamine Yamal v utorok predĺžil zmluvu s FC Barcelona do 30. júna 2031. Detaily kontraktu v utorok dohodli agent 17-ročného supertalentu Jorge Mendes a prezident katalánskeho klubu Joan Laporta.

- Diskusia s europoslancami o Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA), najmä o tzv. penziónovej výzve z roku 2015 na podporu vidieckej turistiky, bola konštruktívna.

- Britský kráľ Karol III. v utorok vo svojej trónnej reči prednesenej na ustanovujúcom zasadnutí kanadského parlamentu v Ottawe v utorok zdôraznil nezávislosť Kanady a potvrdil jej suverenitu.

- Diskusiou o sprísnení pravidiel poberania dávok v hmotnej núdzi ukončili poslanci Národnej rady (NR) SR prvý rokovací deň aktuálnej 35. schôdze. Rozpravu k návrhu ešte neukončili, mali by v nej pokračovať v stredu (28. 5.).