Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Kultúra

Vyhlásili držiteľov titulu majster ľudovej umeleckej výroby roku 2020

Ilustračná snímka. Leto 1998: Čipky, preslávená modrotlač, výšivky vytvorené rôznymi technikami a ďalšie textilné výrobky prezentuje Ústredie ľudovej umeleckej výroby na výstave z cyklu Zo zbierok ÚĽUV-u. Foto: Archív TASR, autor R. Bihary/23. júla 1998

Ocenenie sa udeľuje jednotlivcom za umelecký prínos a dosiahnuté výnimočné výsledky pri rozvíjaní konkrétneho výrobného postupu ľudovej umeleckej výroby a tradičných remesiel v súčasnosti.

Bratislava 4. septembra (TASR) - Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) udelilo v piatok piatim výrobcom čestný titul majster ľudovej umeleckej výroby. TASR o tom informovala Martina Polakovičová z úseku propagácie a zahraničných aktivít ÚĽUV.

Ocenenie sa udeľuje jednotlivcom za umelecký prínos a dosiahnuté výnimočné výsledky pri rozvíjaní konkrétneho výrobného postupu ľudovej umeleckej výroby a tradičných remesiel v súčasnosti.

Titul majstra ľudovej umeleckej výroby odovzdal generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva a kultúry menšín Radoslav Ragač. Pavel Ferdinandy získal titul majstra za výrobu zdobených palíc. "V jeho portfóliu sú celodrevené palice, často s využitím samorastu, a drevené časti pastierskych palíc slúžiacich aj na chytanie a usmerňovanie zvierat, betlehemské kyjaky, poľovnícke palice a fokoše," uviedla Polakovičová.

Ivan Klučiar dostal titul majstra ľudovej umeleckej výroby získal za výrobu medovníkov s bielym prelamovaným dekórom. Väčšinu motívov čerpá zo starých výšiviek, čipiek a tkanín.

Za drevorezbársku tvorbu získala titul majsterky ľudovej umeleckej výroby Jana Majerská. "Jej rezbárske diela majú vysokú umelecko-remeselnú úroveň spracovania s využitím širokej škály techník. Od drobnej figurálnej drevorezby bez povrchovej úpravy až po rytý dekór kyjatického typu doplnený maľbou," priblížila Polakovičová.

Anna Suchá dostala titul majsterky za tradičnú kožušnícku výrobu zameranú na produkciu kožuchov a kožuštekov ako súčasti tradičného odevu. Ocenenou sa stal aj Florián Šavrtka. Titul majstra získal za výrobu košov z lubov.