Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 4. január 2025Meniny má Drahoslav
< sekcia Kultúra

V bratislavskej RFG je výstava umelých hláv I. Melicherčíka

Na snímke Ivan Melicherčík. Foto: TASR

O výnimočnosti expozície svedčí rozpätie vzniku diel od roku 1911 do roku 2013, ktoré vytvorili autori zo siedmich krajín.

Bratislava 2. júla (TASR) – Tematická výstava s názvom Hlavy je v bratislavskej galérii Roman Fecik Gallery (RFG). Expozícia 31 obrazov a objektov je výberom zo zbierky Ivana Melicherčíka.

"Je dobré, že na výstave Hlavy sa zišla hlava na hlave. To svedčí, že o výtvarné umenie je záujem. Je to nevšedná kolekcia a nebojte sa hlavám pozrieť priamo do oči," prihovoril sa na pondelkovej (1. 7.) vernisáži v zaplnenej galérii v centre mesta kurátor výstavy Peter Uličný.

O výnimočnosti expozície svedčí rozpätie vzniku diel od roku 1911 do roku 2013, ktoré vytvorili autori zo siedmich krajín. Najstaršie sú od Otta Guttreuda a Emila Fillu. Tohtoročná kovová hlava je dielo sochára Jána Ťapáka. Theodor Lugs na svoj závesný hlavový objekt použil aj vidly. Vtipná je aj nadrozmerná 70-centimetrová hlava od Jana Švankmajera zhotovená z koralov, mušlí a iných darov mora.

"Nevyberali sme práce na túto výstavu hlava-nehlava. Vyradili sme hlavy – portréty a autoportréty, lebo je to už iná kategória, sú to fakty, dokumentácia. Nám išlo o hlavu univerzálnu, všeobecnú, nepatriacu nikomu. A tak tu neuvidíte hlavu hlavy štátu či iné hlavy hláv rodín podobných pohlavárov ani duté hlavy tzv. celebrít," zdôvodnil Melicherčík.

Zberateľ sa potešil prítomnosti slovenských autorov hláv (Jozef Jankovič, Peter Roller, Marek Ormandík, Ján Ťapák, Miloš Kopták) i Raia Escalého, ktorý pricestoval zo španielskej Barcelony a na výstave sú jeho dva obrazy. Jedinečnosť expozície potvrdzujú aj diela Mikuláša Galandu, Vincenta Hložníka, Ladislava Gudernu či Jiřího Načeradského.

Výstava potrvá do 2. augusta.