Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 8. január 2025
< sekcia Kultúra

Výstavu fotografií Literárny život na Slovensku otvorí Daniel Hevier

Danie Hevier Foto: TASR/Peter Kollár

Potrvá do 11. marca.

Bratislava 25. februára (TASR) - Výstavu fotografií Petra Procházku pod názvom Literárny život na Slovensku otvoria dnes v Bratislave, v petržalskom CC Centre. Čierno-biele i farebné fotografie zachytávajúce slovenský literárny život už autor prezentoval na nemeckých verziách výstavy v Berlíne (2005) a Stuttgarte (2007), teraz si ich majú možnosť pozrieť Bratislavčania a návštevníci hlavného mesta.

Na bulletin k výstave sa dostala fotografia, ktorú autor nazval Traja svalnáči. "Sú na nej 'začínajúci autori' - Ľubo Dobrovoda, Dado Nagy a Ľuboš Dojčan," priblížil Peter Procházka štylizovaný záber z roku 2003. "Z toho množstva situácií a podujatí, ktoré sa diali a dejú v literárnom živote a okolo knižiek, som vybral len taký malý výrez štyridsiatich fotografií," uviedol v rozhovore pre TASR Bratislavčan, ktorý si vlani v októbri odniesol zo 4. ročníka súťaže Slovak Press Photo cenu za celoživotné dielo.

Peter Procházka sa stal známym ako dvorný fotograf diania v bratislavskom V-klube, ktorý bol námetom aj dvoch jeho kníh. Fotografovaniu sa venuje od 21. augusta 1968, keď fotil sovietske tanky. Najradšej však má pred objektívom ľudí z oblasti kultúry. Na aktuálnej výstave prináša fotografie spisovateľov, básnikov, prekladateľov i vydavateľov z knižných prezentácií a krstov, odovzdávania literárnych ocenení, recitačných súťaží alebo čítačiek. Nechýba napríklad záber, na ktorom zachytil Tomáša Janovica pri preberaní ceny z rúk Dominika Tatarku. "Je tu pár fotografií Jána Buzássyho, ktorého mám odfoteného ako mladého básnika v úlohe člena poroty recitačnej súťaže z roku 1973, a potom z roku 2013, keď si tento pán básnik preberal prémiu za svoju knihu," priblížil vystavené diela, na ktorých figurujú aj Milan Rúfus, Ivan Kadlečík, Marián Hatala.

Jeden z 15 rámov, do ktorých umiestnil dve fotografie s rozmermi 30 x 40 cm, Procházka nazval Striptíz v slovenskej literatúre. Ukážkovo totiž dokumentuje striptízový krst knihy Roger Krowiak v divadle Stoka či knižnú besedu, na ktorej Ľubo Dobrovoda nemal problém predviesť svoje vypracované spisovateľské telo. "Ukázal svaly, ktoré má z písania," smeje sa Peter Procházka, ktorého priatelia familiárne volajú Stanley. Vzápätí poukazuje na ďalšie fotografie, na ktorých zdokumentoval aj programový projekt Letné literárne láskanie, kde čítal svoju poéziu Daniel Hevier. "Bolo to na nádvorí v Klariskách, recitoval báseň z dlhého papierového pásu a prechádzal sa pomedzi divákmi," zaspomínal si na jednu z literárnych akcií v Bratislave a ukázal na veľké portréty Ruda Slobodu a Kornela Földváriho. "Je to krásna fotografia Kornela čítajúceho pri petrolejovej lampe," označil svoj najobľúbenejší kúsok Peter Procházka. Medzi svoje "naj" tiež zaradil záber, na ktorom v roku 2003 zachytil na korze debatujúcu dvojicu Milana Lasicu a Tomáša Janovica pred niekdajším sídlom kníhkupectva Ex Libris. Ďalšia vydarená fotografia zasa zvečňuje krst románového hitu Daniely Kapitáňovej Kniha o cintoríne. "Súčasťou toho rámu je tiež záber z Letného literárneho láskania, kde Iveta Radičová čítala beatnickú poéziu. To bola pre mňa udalosť roka, síce vtedy ešte nebola predsedníčka vlády, ale bol to pre mňa zážitok, že má prístup k beatnickej poézii," vysvetľuje fotograf.

Jeden pár fotografií venoval Osamelým bežcom - Ivanovi Štrpkovi, Petrovi Repkovi a Ivanovi Laučíkovi, zaznamenal aj spoločné vystúpenie Jevgenija Jevtušenka a Ľubomíra Feldeka v Bratislave či krst knihy básní Čo bolí to prebolí, na ktorom sa v roku 2004 stretli Boris Filan, Pavol Hammel, Meky Žbirka a Kamil Peteraj. Ďalší panel fotografií pripomenie pamätníkom krst filmových scenárov z pera Ondreja Šulaja, Mareka Leščáka, Dušana Dušeka a Martina Šulíka. V úlohe krstného otca sa ocitol Marián Labuda. "Každému postupne tresol scenármi po hlave. Zachytil som práve moment, ako to schytáva Dušan Dušek," spomína s úsmevom fotograf. Do výstavy zakomponoval aj momentku s Jarom Filipom, ktorý v roku 1998 uvádzal do života novinku Petra Pišťanka Nové skazky o Vladovi.

Výstavu otvorí o 18.00 h Daniel Hevier. Potrvá do 11. marca.

Peter Procházka (1952) patrí k známym bratislavským fotografom a dokumentaristom. Fotografuje od 21. augusta 1968, keď fotografoval príchod sovietskych tankov do Bratislavy. Dokumentuje najmä kultúrny a literárny život. Svoje práce prezentoval na vyše dvoch desiatkach výstav, naposledy Marika Gombitová, Beatová generácia, Meky v župane aj bez, V-klub. Je autorom monografií V-klub (2008) a Legenda V-klub (2015). Jeho fotografie sa objavili vo viacerých filmoch, digitálnych projekciách a v takmer päťdesiatich publikáciách.