Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Kultúra

Výstava v NBS o Povstaní je rozšírená o výstavu fotografií TASR

Snímka z výstavy. Foto: TASR Dušan Hein

Návštevníci výstavy majú príležitosť pozrieť si originály archívnych dokumentov uložených v archíve NBS.

Bratislava 30. septembra (TASR) – Výstavu Hrdinovia Slovenskej národnej banky v SNP rozšírila Národná banka Slovenska (NBS) v pondelok o výstavu fotografií Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR) a Múzea SNP v Banskej Bystrici pod názvom Vstali z popola. Médiá o tom informovala NBS.

Návštevníci výstavy majú príležitosť pozrieť si originály archívnych dokumentov uložených v archíve NBS. Vystavené dokumenty približujú činnosť Slovenskej národnej banky v rokoch 1939 – 1945, evakuáciu slovenského menového zlata do Švajčiarska a Sovietskeho zväzu, financovanie povstaleckej armády, štátnych úradov a priemyselných podnikov a dokresľujú príbehy neznámych hrdinov, zamestnancov Slovenskej národnej banky zapojených do povstania.

Snímka z výstavy.
Foto: TASR Dušan Hein


„Zamestnanci národnej banky zabezpečovali finančné zdroje pre povstaleckú armádu, pre bezproblémový chod štátnych úradov a priemyselných podnikov. V dramatických časoch vojny si to vyžadovalo veľkú dávku osobnej statočnosti, odvahy a hrdinstva, pričom viacero úradníkov banky za svoju odvahu zaplatilo najvyššiu cenu,“ uviedol guvernér NBS Peter Kažimír.

Výstava Vstali z popola zachytáva osud slovenských obcí, ktoré zaplatili krutú daň za to, že sa ich obyvatelia počas druhej svetovej vojny postavili na odpor voči fašizmu. Dobové fotografie z archívu múzea SNP zachytávajú zničené obce po fašistických represáliách alebo po prechode frontu. Sú dôkazom zverstiev a skazy, ktorých sa okupanti a domáci kolaboranti dopúšťali na civilnom obyvateľstve.

„Chceli sme urobiť výstavu, ktorá by ukázala staré fotografie vypálených obcí a vedľa nich dnešné zábery dedín po rokoch mieru. Oslovili sme na spoluprácu Múzeum SNP v Banskej Bystrici, keďže nie všetky fotografie sme našli v našich archívoch. Je nutné venovať sa téme vojny, aby sa z nej nestali spomienky na budúcnosť,“ povedal generálny riaditeľ TASR Vladimír Puchala. Výstavy sú prístupné do 18. októbra.