Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 4. máj 2025Meniny má Florián
< sekcia Kultúra

Začína sa Bábkarská Bystrica, divákom prinesie 24 inscenácií

Ilustračná snímka Foto: TASR/František Iván

Divadelný program Bábkarskej Bystrice je vytvorený v dvoch líniách, 15 predstavení bude venovaných deťom.

Banská Bystrica 1. októbra (TASR) - V Banskej Bystrici sa v utorok začína medzinárodný festival súčasného bábkového divadla pre deti a dospelých s názvom Bábkarská Bystrica. Témou 24. ročníka podujatia, ktoré potrvá do nedele (6. 10.), je motto Sloboda je umenie, umenie je sloboda. Festival do divadelných i nedivadelných priestorov prinesie 24 inscenácií pre deti aj dospelých, divákom sa predstavia súbory zo siedmich krajín Európy a z Izraela. TASR o tom informovalo Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR), ktoré festival organizuje.

Na medzinárodnom festivale sa predstavia renomované súbory z Dánska, Nemecka, Fínska, Ukrajiny, Česka, Izraela a zo Slovenska, viaceré z nich u nás vystúpia prvýkrát. Inscenácie sa budú konať v priestoroch banskobystrického bábkového divadla, ale aj v divadle Štúdio tanca, Akadémii umení a Urban Spote. Novinkou aktuálneho ročníka je zapojenie jazzového klubu Hogo Fogo, kde sa počas festivalových dní predstavia koncertmi spievajúce herečky a herci.

Divadelný program Bábkarskej Bystrice je vytvorený v dvoch líniách, 15 predstavení bude venovaných deťom. "Výber prináša inscenácie veľmi pestré obsahom, otvárajúce témy domova a neviditeľných dôležitých vecí v našom živote, súčasné spracovanie klasickej národnej rozprávky, priateľstvo človeka a psíka, ekologické námety, myšlienky o starobe, o odvahe snívať, hry s tieňmi, so slovami a so zvukmi a s fantáziou," priblížilo BDNR.

Festivalový program pre mladých ľudí a dospelých ponúkne deväť predstavení od skupín z Fínska, Česka, zo Slovenska a z Izraela. "V súvislosti s mottom festivalu sme sa rozhodli dať priestor angažovaným inscenáciám so spoločensko-kultúrnymi a s historickými presahmi," uviedli organizátori. Druhú výraznú skupinu predstavení pre dospelých bude tvoriť pohľad optikou ženy, festival prvýkrát cielene upozorní na postoje a životy žien, zviditeľní ženské hrdinky a súčasné tvorkyne daných predstavení.

"Stretneme sa so životom osobností ako Charlotte Masaryková, Růžena Zátková, Helen Kellerová a Anne Sullivanová, v neposlednom rade so žijúcou legendou izraelskej výtvarnej performancie a bábkovo-divadelnej scény Michal Svironi," priblížilo BDNR.

Bábkarská Bystrica prinesie i viacero sprievodných aktivít, okrem diskusií a debaty s autormi inscenácií i divadelno-výtvarnú outdoorovú inštaláciu Človek, bábka a priestor, ktorá sa nachádza na Skuteckého ulici. Prvýkrát sa bude konať aj priamy online prenos a odborná diskusia na tému Sloboda je umenie, umenie je sloboda. Súčasťou festivalu budú aj workshopy s názvom Divadelná maska: od antiky po modernu, ktoré povedie ukrajinský režisér a pedagóg Mykhailo Urytskyi.

Festival Bábkarská Bystrica organizuje BDNR každé dva roky. Podujatie je realizované s finančnou podporou Fondu na podporu umenia a Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) pod záštitou predsedu BBSK Ondreja Luntera a Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Premiér je pripravený podpísať dohodu k zrušeniu nedeľných diskusií

Ozrejmil, že má záujem ďalej pokračovať v organizovaní nedeľných tlačových konferencií.

,aktualizované 

- Predstavitelia britského protiteroristického úradu v sobotu zadržali osem ľudí v súvislosti s ich údajným plánom zaútočiť na bližšie nešpecifikovaný cieľ v krajine, uviedla v nedeľu tamojšia polícia.

- Realizačný tím hokejovej reprezentácie Slovenska vyradil po záverečnom prípravnom zápase pred MS s Francúzskom štvoricu hráčov - útočníkov Mareka Hecla, Andreja Kudrnu, Jakuba Minárika a Andreja Kukuču.

- Bývalý vodca gabonskej chunty Brice Oligui Nguema zložil pred zaplneným štadiónom a viac ako desiatkou afrických lídrov prezidentský sľub.

- Vodiča luxusného SUV, ktorý v piatok narazil do skupiny ľudí na električkovej zastávke v juhozápadnom nemeckom meste Stuttgart, prepustili z väzby. Uviedla to v sobotu miestna polícia a prokuratúra.

- Exhibičným zápasom bývalých hráčov Tatrana Prešov proti internacionálom Slovenska a Klubu ligových kanonierov vyvrcholil slávnostný program pri príležitosti otvorenia Futbal Tatran Arény v Prešove.

- Meteorológovia zaznamenali na Slovensku prvý tropický deň v roku 2025. Teplota tak dosiahla úroveň 30 stupňov Celzia alebo viac. Najvyššia bola v Šaštíne a v Štrkovci, kde bolo 30,5 stupňa Celzia.

- Nórsky atlét Karsten Warholm triumfoval na mítingu Diamantovej ligy v čínskom Šao-singu v behu na 400 m prek. vo svetovom výkone roka 47,28 s. Najlepší výkon v sezóne predviedol aj na 110 m prek. Američan Cordell Tinch.

- Rusko obvinilo Volodymyra Zelenského z ohrozenia bezpečnosti osláv druhej svetovej vojny 9. mája. Ukrajinský prezident povedal, že Kyjev "neprevezme zodpovednosť" za zaistenie bezpečnosti v Rusku v tento deň.

- Daň z finančných transakcií (DFT), ktorá platí od 1. apríla, môže byť po istom čase kompletne prehodnotená. Pripustil to v relácii Sobotné dialógy v Rádiu Slovensko poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda poslaneckého klubu Ján Richter (Smer-SD)

- Ukrajinskí vojaci sa na budúci týždeň pridajú k britským vojakom na historickej prehliadke v Londýne pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe, oznámila v sobotu vláda Spojeného kráľovstva.

- Pakistan v sobotu uskutočnil skúšobné odpálenie raketového zbraňového systému zem-zem, uviedla tamojšia armáda.

- V sobotu sa v obci Košariská v okrese Myjava a na Mohyle Milana Rastislava Štefánika na Bradle uskutoční regionálna spomienková slávnosť pri príležitosti 106. výročia jeho tragickej smrti.

- Pri nočnom izraelskom útoku na utečenecký tábor v Chán Júnise zahynulo najmenej 11 ľudí vrátane troch bábätiek, informovala v sobotu tamojšia civilná obrana.

- Vstup Ukrajiny do EÚ bude mať významný vplyv na slovenský agropotravinársky sektor, a to v niektorých oblastiach aj negatívny.

- Slovenská futbalová reprezentácia odohrá počas jesene v rámci kvalifikačnej A-skupiny o postup na MS 2026 tri domáce stretnutia v Bratislave, Trnave a Košiciach.

- Po úspechu protiimigračnej strany Nigela Faragea v anglických komunálnych voľbách čelia vyššiemu tlaku spolustraníkov britský labouristický premiér Keir Starmer a líderka opozičných konzervatívcov Kemi Badenochová.

- Potraviny obsahujúce hmyz by mali byť podľa koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) jasne označené.

- V priebehu prvých dvoch májových týždňov sa očakáva dopad na zemský povrch vesmírnej sondy Kosmos 482 zo sovietskych čas.