Nikdy mu neprestalo srdce biť pre Slovensko a svoje kontakty, povedal vo svojom prejave Matovič.
,aktualizovanéPočas vojny úzko spolupracoval s Tomášom Garriguom Masarykom a Edvardom Benešom na vytvorení spoločného československého štátu.
Hlavným cieľom projektu je inšpiratívnym spôsobom priblížiť osobnosť Štefánika.
Na slávnostnom odhalení sa zúčastnili aj členovia spoločnosti M. R. Štefánika ako i Matice slovenskej.
Meno Milan Rastislav Štefánik je pre nás Slovákov v zahraničí veľmi známe.
Frekventovaný chodník v lokalite je v zlom technickom stave.
Aj keď je Štefánik najčastejšie vyobrazovaný ako vojak, najdôležitejším je z pohľadu histórie jeho prínos v zápase o spoločný štát Slovákov a Čechov, najmä na poli diplomacie.
Vedel sa orientovať v zložitých labyrintoch európskej politiky zhodnotil Pellegrini.,aktualizované
Štefánika by sme si podľa Kolíkovej mali pripomínať s úctou za jeho múdrosť.
Blanár označil za dôležité, že v čase, keď ešte Slováci, ako národ neboli definovaní, Štefánik už mal jasnú víziu a chcel, aby boli na svetovej mape.
Mal v sebe nesmiernu mieru chcenia, čo jasne dokumentuje aj jeden z jeho výrokov - 'Prebijem sa, lebo sa prebiť chcem', povedala ministerka kultúry.
Štefánika označil za velikána slovenského národa a jedného z najvýznamnejších mužov slovenských dejín.,aktualizované
Pozrite si fotogalériu z oslavy narodenia Milana Rastislava Štefánika.
Minister obrany vyzdvihol významné zásluhy Štefánika na vzniku Československej republiky.
Čaputová v príhovore vyzdvihla aj úlohu Štefánika pri formovaní Československa. ,aktualizované
Štefánik by bol podľa Šeligu dnes smutný a sklamaný, ak by videl, ako sa z politiky vytráca morálka.
Viacerí predstavitelia hnutia OĽaNO si v utorok pripomenú narodenie Štefánika.
Vedec, astronóm, neskôr vojak Štefánik prispel k formovaniu československých légií, ktoré boli rozhodujúcim argumentom pre vznik Československa.
Výstava bude sprístupnená v Múzeu Dušana S. Jurkoviča do 23. augusta a snahou je, aby sa postupne predstavila vo viacerých slovenských mestách.,aktualizované
V rámci iniciatívy Sto ruží pre Štefánika bolo podľa Novotňáka dosiaľ vysadených asi 75 ruží. Nachádzajú sa napríklad pri Mohyle M. R. Štefánika, v Brezovej pod Bradlom či Ivanke pri Dunaji.
Praneter generála Štefánika vyjadrila nádej, že sa na neho bude spomínať každý rok a pripomínať si, čo vykonal.
Generálovi odhalia bustu vo Zvolenskej Slatine a pamätnú tabuľu v Ivanke pri Dunaji, predstavia novú knihu M. R. Štefánik a Lučenec a na dunajské nábrežie v Bratislave prenesú divadelnú dramatizáciu.
Ako astronóm podnikal početné expedície, napríklad za pozorovaním zatmenia Slnka, keďže ako vedec skúmal slnečné žiarenie.
Úvod s príhovormi a kultúrnym vystúpením sa bude konať v hudobnom pavilóne, odkiaľ sa účastníci presunú do mestského parku k soche M. R. Štefánika a položia veniec.
Milan Rastislav Štefánik patrí medzi najväčšie osobnosti slovenských dejín.
V pondelok (20. 7.) zasadí Čaputová v prezidentskej záhrade ružu odrody Generál Štefánik, ktorú v roku 1931 vyšľachtil český pestovateľ Jan Böhm.
Dokument v sebe spája hrané scény, moderátorský komentár Štefana Chrappu a vyjadrenia slovenských historikov, profesora Dušana Kováča a Michala Kšiňana.
Jednotka, Dvojka a Trojka od 20. do 26. júla prinesú živé vysielanie spomienkovej slávnosti, viaceré filmy a dokumenty.
Výstava, ktorá bude inštalovaná v priestoroch evanjelického kostola v Košariskách od 21. júla, bude predstavovať Štefánika v inej podobe, ako sme zvyknutí.
Milan Rastislav Štefánik zohral podľa slov rezortu obrany dôležitú úlohu pri formovaní československého zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny.
Keď si nebudeme pamätať našu históriu, ako národ nebudeme mať budúcnosť, zdôraznil Kollár.
Vatry horeli na bradlianskej mohyle napriek zákazom aj počas druhej svetovej vojny, uviedol Matúš Valihora z Mestského úradu v Brezovej pod Bradlom.
Žiadame o rešpektovanie tohto zákazu a aj týmto opatrením chceme prispieť k tomu, aby sme zabránili ďalšiemu šíreniu nového koronavírusu, uviedol Michálek.
Mesto plánuje postaviť na Bradle priestory infobodu a zrekonštruovať strážnicu – chatu Bradlo. Investície budú financované z finančných prostriedkov mesta a z rezervy Úradu vlády SR.
Snímka sa odohráva naprieč kontinentmi, paradoxne však štáb nikde necestoval a všetky scény sa nakrúcali v štúdiu pred zeleným pozadím a s minimom rekvizít.
Súčasťou výstavy je aj film, ktorý sa venuje výrokom Štefánika.
Návštevníci môžu sledovať prezentáciu medzinárodného študentského projektu na tému I. svetovej vojny a osobnosť generála Štefánika očami študentov a ich interaktívnych a tvorivých výstupov.
Na odliatku pracovali Belica so Záturom niekoľko mesiacov, je vyrobený netradičným procesom strateného vosku.
Príbeh snímky je inšpirovaný pôsobení Štefánika na ostrove Tahiti (Francúzska Polynézia).
Dobrodružno-životopisný film príde do kín 30. októbra.