V prvý festivalový večer premietnu v priestoroch kultúrno-spoločenského centra Fontána aj film o Štefánikovi z roku 1935 a uskutoční sa beseda Od vojaka po generála s členmi Klubu generálov SR.
Podľa projektu bude objekt infobodu plniť v rámci areálu mohyly úlohu zázemia na úrovni zodpovedajúcej významu pamätníka.
Slovenské inštitúty v zahraničí sa nachádzajú v Berlíne, Budapešti, Moskve, Paríži, Prahe, Ríme, Varšave a vo Viedni. V oblasti kultúry je hlavným partnerom Ministerstvo kultúry SR.
Ako uviedol kurátor výstavy Miro Procházka zo Šarišskej galérie v Prešove, deväť Gauguinových novotlačí sa podarilo Šarišskej galérii získať kúpou v roku 1967.
Žáner súťažných príspevkov je ľubovoľný, je však potrebné dodržať rozsah 400 až 500 slov, formát dokumentu a uviesť požadované údaje spolu so súhlasom na ich spracovanie.
Cesta do nemožna sa odohráva naprieč kontinentmi, paradoxne však štáb za lokáciami nikde necestoval, všetky scény sa nakrúcali v štúdiu pred zeleným pozadím a s minimom rekvizít.
Otvorenie prízemia s dočasnou výstavou v reprezentačnej sále Urania (ochrankyňa hvezdárov) bude zároveň začiatkom projektu prvej stálej expozície venovanej M. R. Štefánikovi za hranicami Slovenska.
Výstavný projekt vznikol pri príležitosti 100. výročia začlenenia územia Slovenska do štátu, v ktorom sa Slováci prvýkrát angažovali v pozícii štátotvorného národa.
Pred rokovaním sa predseda parlamentu SR Andrej Danko, premiér Peter Pellegrini a ministri zúčastnia na slávnostnom nástupe príslušníkov Ozbrojených síl SR pri príležitosti Dňa Ozbrojených síl SR.
Ide o čierny kamenný podstavec zhruba meter vysoký, na ktorom je vygravírovaná mapa pôvodnej ČSR, vrátane Zakarpatskej Ukrajiny, uviedol vedúci odboru kultúry a športu TTSK Peter Kadlic.
Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jozef Chabroň) a sólisti vystúpia pod taktovkou slovenského dirigenta Olivera Dohnányiho.
Komplexný výstavný a expozičný projekt dokumentujúci život diplomata, politika, vojaka i vedca je súčasťou spomienkových aktivít v rámci Roka M. R. Štefánika.
Pozrite sa s nami na to, čo sa stalo pred sto rokmi.
Tohtoročné podujatie je venované dvom významným udalostiam - 100. výročiu úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika a 75. výročiu Slovenského národného povstania.
Hoci Štefánik pôsobil najmä v Európe - v Taliansku, vo Francúzsku a v Rusku -, významné rokovania absolvoval aj v Spojených štátoch.
Prezidentka SR vyzdvihla Štefánikov odkaz aj pri stredajšom stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Elyzejskom paláci.,aktualizované
V Múzeu M. R. Štefánika sa uskutočnili scénické prehliadky s postavami z jeho života. Špeciálnou sekciou bol fotokútik s malou požičovňou kompletných krojov.
Program sa začne o 9:30 h slávnostnými bohoslužbami v miestnom evanjelickom kostole a bude pokračovať pri Štefánikovom rodnom dome.
Autorom miniatúr, ktoré sú zhotovené v mierke 1:50, je umelec Otakar Ruček.
Na prednáške bude spolu s návštevníkmi hľadať odpoveď na otázku, ako sa zo Štefánika stal národný hrdina.
Teraz. sk vám prináša fotografie zo spomienkového dňa na veľkého hrdinu slovenskej histórie M. R. Štefánika.
Čerešňu za 60 eur si mohol zakúpiť ktokoľvek počas mesiacov apríl a máj.
Som pozitívne dotknutý, dostať cenu, ktorú získali veľké mená slovenskej literatúry Milan Rúfus, Rudo Sloboda, Pavel Vilikovský, Anton Hykisch, Anton Baláž, povedal pre TASR J. Banáš.
Výstava fotografií Zdenka Dzurjanina, ktorej kurátorom je Pavol Demeš, zobrazuje sochy a busty venované M.R. Štefánikovi.
Výstava fotografií Zdenka Dzurjanina s názvom Milan Rastislav Štefánik: Slovenská legenda v kameni a bronze, predstavuje sochy, busty a pamätné miesta venované Štefánikovi.
Trať pretekov jednotlivcov, dvojíc a štafiet v horskom behu sa končí pri Štefánikovej soche na nábreží Dunaja v Bratislave.
Výstava vznikla v spolupráci s Divadelným ústavom a približuje inscenácie slovenských profesionálnych divadiel, ktoré sa nechali priamo inšpirovať osobnosťou M. R. Štefánika.
V úlohách Štefánika a jeho otca sa predstavia Jozef Košický a František Majerský. Deti so Základnej školy v Spišskej Sobote sa podľa režisérky vynikajúco zhostili postáv Štefánikových súrodencov.
Výstava vznikla v spolupráci s Divadelným ústavom a približuje inscenácie slovenských profesionálnych divadiel, ktoré sa nechali priamo inšpirovať osobnosťou M. R. Štefánika.
Panely priblížia i Štefánikovo detstvo, vedeckú prácu, či úspešnú diplomatickú kariéru.
Autorom návrhu modelu novej sochy bol akademický sochár Štefan Hudzík. Sochu z hliníka s výškou 2,3 metra však vzhľadom na jeho náhle úmrtie zhotovil výtvarník a sochár Peter Kolčák.
Prezident SR pripomenul, že nadväzuje na tradíciu, ktorá sa začala 24. mája 1918 na Benátskom námestí v Ríme, kde taliansky premiér odovzdal M. R. Štefánikovi bojovú zástavu československých légií.
V knihe sa nachádzajú kópie historických dokumentov, ktoré si čitateľ môže vybrať a pozrieť.
Ešte bývalé vedenie pritom malo zámer odhaliť pamätník pri príležitosti stého výročia vzniku Československej republiky, respektíve teraz v máji ako pamiatku na sté výročie úmrtia M. R. Štefánika.
Popri prednáškach mestské múzeum pripravilo na Noc múzeí a galérií o 18.00 h koncert Československého komorného dua, predstavia sa český huslista Pavel Burdych a slovenská klaviristka Zuzana Berešová.
Predsedu Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika mrzí, že sa Štefánik nemal šancu zapojiť do budovania 1. Československej republiky.
Socha spodobovala Štefánika vo vojenskej uniforme a kabáte s rukami na dôstojníckej šabli. Autorom bol vtedy mladý slovenský sochár F. Gibala, ktorý so svojím návrhom uspel v celoštátnej súťaži.
V meste pod Urpínom nesie meno Štefánika nábrežie pri Hrone a kedysi generála pripomínali i skokanské mostíky nesúce jeho meno.
Na 13.00 h je pre návštevníkov pripravená scénická prehliadka s názvom Cestujme v čase s Milanom Rastislavom Štefánikom.
Autorom podoby Štefánika bol akademický sochár Jozef Pospíšil, socha bola odhalená 5. mája 1929.