Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 13. máj 2025Meniny má Servác
< sekcia

Čína nariadila dopravcom, aby zastavili dodávky lietadiel Boeing

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Anna Staníková

Akcie Boeingu, ktorý považuje Čínu za jeden zo svojich najväčších rastúcich trhov a kde má konkurenčný Airbus dominantné postavenie, klesli v utorok dopoludnia o 3 %.

Peking 15. apríla (TASR) - Čína nariadila svojim leteckým spoločnostiam, aby neprijímali žiadne ďalšie dodávky od amerického výrobcu lietadiel Boeing v reakcii na rozhodnutie USA uvaliť clá vo výške 145 % na čínsky tovar. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg News, ktorá sa odvoláva na ľudí oboznámených s touto záležitosťou.

Akcie Boeingu, ktorý považuje Čínu za jeden zo svojich najväčších rastúcich trhov a kde má konkurenčný Airbus dominantné postavenie, klesli v utorok dopoludnia o 3 %.

Vláda v Pekingu vyzvala tiež čínskych dopravcov, aby zastavili nákupy zariadení a dielov súvisiacich s lietadlami z USA, uvádza sa v správe. Očakáva sa pritom, že tento krok zvýši náklady na údržbu lietadiel v krajine.

USA a Čína vystupňovali svoju colnú vojnu, ktorú vyvolala obchodná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Čína minulý týždeň zvýšila clá na dovoz z USA na 125 % ako odvetu za americké clá.

Čínska vláda zvažuje spôsoby, ako poskytnúť pomoc leteckým spoločnostiam, ktoré si prenajímajú lietadlá Boeing a čelia vyšším nákladom, uviedla Bloomberg News.

Clo vo výške 125 % čínskym dopravcom výrazne zvýši ceny lietadiel Boeing. Takáto finančná záťaž môže prinútiť letecké spoločnosti, aby zvážili alternatívy, ako je Airbus a domáci výrobca lietadiel Comac.

Tri najväčšie čínske letecké spoločnosti by mali v rokoch 2025 až 2027 prevziať nové lietadlá od Boeingu, a to Air China 45 kusov, China Eastern Airlines 43 a China Southern Airlines 81 lietadiel.

Vzájomné zvyšovanie ciel môže podľa analytikov zastaviť obchod s tovarom medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami. Tento obchod bol v roku 2024 ocenený na viac ako 650 miliárd USD (571,33 miliardy eur).

Trump naznačil, že na obzore by sa mohla črtať dohoda s Pekingom, ale zatiaľ k žiadnej nedošlo. Peking zase vyhlasuje, že pracuje na diverzifikácii vzťahov, „búra múry“ a rozširuje svoj okruh obchodných partnerov, pričom si „podáva ruky namiesto hrozenia päsťami“.

Svetová obchodná organizácia varovala, že spor medzi Čínou a USA by mohol znížiť prepravu tovaru medzi oboma ekonomikami až o 80 % a vážne poškodiť globálny rast.

(1 EUR = 1,1377 USD)

Zelenskyj: Ak Putin nepríde do Turecka, Západ by mal uvaliť sankcie

Putin podľa ukrajinského prezidenta nechce žiadne rokovania o ukončení viac ako tri roky trvajúcej vojny na Ukrajine.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vyhlásil, že ak by sa americký prezident pridal k možným rusko-ukrajinským mierovým rokovaniam, mohlo by to dať šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi podnet na účasť.

- Spojené štáty a Saudská Arábia v utorok podpísali dohodu o predaji zbraní za takmer 142 miliárd dolárov. Dohoda, ktorú Biely dom označil za najväčšiu svojho druhu v dejinách, poskytne Rijádu najmodernejšie bojové vybavenie, informovala agentúra AFP.

- Séria zemetrasení zasiahla v utorok okolo poludnia vulkanicky aktívnu oblasť pri talianskom meste Neapol známu ako Flegrejské polia.

- Hokejový útočník Rodrigo Abols posilní lotyšskú reprezentáciu na MS vo Švédsku a Dánsku. Potvrdil to generálny manažér Rudolfs Kalvitis. Abolsov tím Lehigh Valley Phantoms totiž nepostúpil do ďalšieho kola play off v nižšej zámorskej súťaži AHL.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok vyhlásil, že armáda sa v nasledujúcich dňoch chystá vstúpiť do Pásma Gazy v plnej sile. Cieľom je zničiť palestínske militantné hnutie Hamas.

- Na možné rusko-ukrajinské rokovania v tureckom Istanbule tento štvrtok prídu za americkú stranu vyslanci prezidenta USA Donalda Trumpa Steve Witkoff a Keith Kellogg.

- Novým slovenským veľvyslancom v Česku sa od utorka oficiálne stal akademik a filozof Martin Muránsky. Prezident ČR Petr Pavel od neho na Pražskom hrade prevzal poverovacie listiny

- Ministerstvo vnútra (MV) SR nenakúpi čiapky od spoločnosti Rempo. Zmluvy vypovedá a podá trestné oznámenie. TASR o tom v utorok informoval tlačový odbor MV SR.

- Úrad boja proti organizovanej kriminalite koncom apríla prerušil trestné stíhanie pre únik údajov zo zdravotnej dokumentácie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) po vlaňajšom atentáte. Pre TASR to uviedol hovorca Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Ivan Vozár.

- Pápež Lev XIV. v liste židovským komunitám vo svete prisľúbil, že rímskokatolícka cirkev s nimi chce posilniť dialóg.

- Utorkový dobrovoľný tréning slovenskej hokejovej reprezentácie absolvovalo kvarteto hráčov a dvaja brankári. Menovite boli na ľade Dalibor Dvorský, Patrik Hrehorčák, Michal Beňo a uzdravený Matej Kašlík. Spolu s nimi brankári Patrik Rybár a Adam Húska.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) avizuje Bezpečnostnú radu SR pre nárast nenávistných prejavov, fyzických konfliktov a vysokej pravdepodobnosti ďalšieho útoku na verejného činiteľa. Zaoberať sa tým chce aj na rokovaní vlády.

- Opozičná strana SaS kritizuje plánovaný nákup pokrývok hlavy pre policajtov a hasičov v rámci zákazky, ktorú uzavrelo Ministerstvo vnútra (MV) SR. Nákup čiapok považuje za predražený.

- Americký prezident Donald Trump ponúkol, že sa zúčastní na potenciálnych ukrajinsko-ruských mierových rokovaniach, ktoré by sa mohli konať vo štvrtok v tureckom Istanbule.

- Vláda bude rok po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) rokovať vo štvrtok (15. 5.) v Handlovej. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

- Parížsky súd v utorok uznal francúzskeho herca Gérarda Depardieua vinným zo sexuálneho napadnutia dvoch žien počas nakrúcania filmu v roku 2021.

- Ministerstvo vnútra SR eviduje viac ako 180.000 stiahnutí aplikácií eIdentita a eDoklady. Digitálne doklady za necelý mesiac od sprístupnenia aplikácií využili Slováci v takmer v 300.000 prípadoch.

- Americký prezident Donald Trump v utorok dopoludnia v Saudskej Arábii začal svoje turné po krajinách Blízkeho východu.

- K dopravnej nehode viacerých vozidiel došlo na rýchlostnej ceste z Budimíra v smere do Košíc. Cesta je momentálne ťažko prejazdná. Na mieste zasahujú hasiči.