Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 4. január 2025Meniny má Drahoslav
< sekcia

Demokrati: Dôvody na zrušenie ochrany vlka dravého preskúma EK

Na snímke Michal Kiča. Foto: TASR Martin Baumann

Strana podotýka, že rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka určil ročnú kvótu lovu vlka na sezónu 2024/2025 v počte 74 kusov.

Bratislava 28. novembra (TASR) - Určenie kvóty lovu vlka dravého a dôvody na zrušenie jeho celoročnej ochrany preskúma Európska komisia (EK). Mimoparlamentná strana Demokrati podala vo štvrtok sťažnosť pre možné porušenie práva Európskej únie (EÚ). Dôvodom je neexistencia relevantných argumentov pre tieto rozhodnutia a nedodržanie smernice EÚ o biotopoch. Strana zároveň odkazuje, že prezident Peter Pellegrini musí vetovať návrh o dovoze rádioaktívneho odpadu.

Strana podotýka, že rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka určil ročnú kvótu lovu vlka na sezónu 2024/2025 v počte 74 kusov. Aby sa mohli vlky opäť loviť, šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) chce meniť vyhlášku, vďaka ktorej je vlk dravý od roku 2021 celoročne chráneným živočíchom. Strane sa nepáči, že napriek tomu, že vlk za danú dobu nespôsobil významné hospodárske škody, ani neexistujú dáta o jeho premnožení či jeho útoku na človeka, štát smeruje k obnove jeho lovu, a to v bezprecedentnom počte.

"Pre tento krok však absentujú odborné argumenty. Povinnosťou Slovenska je za každých okolností zachovať populáciu vlka v priaznivom stave, čo je s masívnym kvótovým lovom nezlučiteľné. Naopak, zo štúdie na základe analýzy DNA vyplýva, že takýto masívny zásah môže ohroziť životaschopnosť karpatskej populácie vlka dravého," konštatuje Michal Kiča z Demokratov. Poukazuje pritom na možné závažné porušenie smernice EÚ o biotopoch.

Strana zároveň upozorňuje, že aj rezort vnútra v pripomienkovaní návrhu vyhlášky vytkol, že nie sú uvedené relevantné dôvody, prečo by sa ochrana vlka mala znížiť. Zabúdať podľa nej netreba ani na to, že zrušením celoročnej ochrany vlka stratí envirorezort vplyv na určenie kvóty zo strany ministerstva pôdohospodárstva. Podľa Demokratov to môže viesť k ich masakru v budúcnosti.

Demokratom sa tiež nepozdáva, že parlament zrušil zákon o striktnom zákaze dovozu rádioaktívneho odpadu zo zahraničia na Slovensko za účelom jeho spaľovania. Stalo sa tak podľa nich pozmeňovacím návrhom a protizákonným prílepkom do zákona o kritickej infraštruktúre. Hovoria o lobistickej legislatíve. S občianskou iniciatívou Chceme zdravú krajinu preto strana vyzýva prezidenta, aby návrh vetoval.

"Ak Petrovi Pellegrinimu záleží na zdraví našich občanov, tak musí zákon vetovať, pretože občania Slovenska si zaslúžia žiť v krajine, ktorá nie je európskou dierou na nebezpečný odpad. Vyzývame ho na vrátenie tohto vyslovene škodlivého zákona," odkázal Kiča.