Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. máj 2025Meniny má Želmíra
< sekcia

Fotograf Helmut Newton sa narodil pred 100 rokmi

Výstava fotografií Helmuta Newtona v Monaku v roku 2005. Foto: TASR/AP

Známym sa stal hlavne vďaka svojím portrétom, módnym a čiernobielym fotografiám nahých žien, ktoré sa objavili v magazínoch Vogue, Elle a Playboy.

Berlín/Bratislava 30. októbra (TASR) - Nemecký fotograf Helmut Newton patril k najlepších módnym fotografom na svete. Preslávil sa erotickými fotografiami slávnych ľudí v módnych magazínoch. Zakladateľ časopisu Playboy Hugh Hefner o ňom povedal: "Bol to gigant. Bol umelcom s výrazným talentom, ktorý posunul hranice vo svete fotografie a ovplyvnil mnohých ďalších fotografov v nasledujúcich generáciách." V sobotu 31. októbra uplynie 100 rokov od jeho narodenia.

Helmut Newton sa narodil 31. októbra 1920 v Berlíne ako Helmut Neustädter. Pochádzal z bohatej židovskej rodiny. Matka ho dlho rozmaznávala a upravovala ako dievča. Až po rokoch zakročil jeho otec, nechal ho ostrihať, prihlásil ho na gymnastiku a plávanie, ktoré si obľúbil.

Prvý fotoaparát dostal v dvanástich rokoch ako študent reálneho gymnázia. Popri štúdiu pracoval ako poslíček pre fotografov z novín. V roku 1934 po uzákonení Norimberských zákonov musel z reálneho gymnázia odísť. Začal navštevovať Americkú školu v Berlíne. V pätnástich rokoch sa zveril otcovi so svojim snom stať sa fotografom.

Záľuba nakoniec zvíťazila nad školou, z ktorej odišiel. Rozhodol sa pre dráhu kameramana u príbuzného v Londýne. Po dohovore otca sa vrátil naspäť do Nemecka a venoval sa už len foteniu. Priúčal sa v ateliéri avantgardnej berlínskej fotografky Else Neuländer-Simonovej, známej pod umeleckým menom Yva, ktorej sľubnú kariéru preťal fašizmus (zomrela v roku 1942 v koncentračnom tábore). Yva fotografovala portréty a módne fotografie. Helmut u nej cez deň pracoval ako účtovník a po nociach v ateliéri fotografoval svojich priateľov. Predlohou mu bol módny magazín Vogue, v ktorom chcel pracovať.

V roku 1938 získal Newton pas a rozhodol sa z Nemecka odísť. Jedinou krajinou, ktorá v tom čase ešte prijímala židovské obyvateľstvo, bola Čína. Loď po ceste zakotvila v Singapure, kde komisia v tom čase vyberala s pomedzi utečencov novú pracovnú silu na základe vzdelania a zručností. Newton mal šťastie, vybrali ho ako fotografa pre miestne noviny. Nedarilo sa mu však a otvoril si vlastný ateliér v obchodnom dome.

Druhá svetová vojna začala čoskoro ohrozovať dovtedy jeho bezstarostný život v novej domovine. Židovské obyvateľstvo bolo internované do táborov v Austrálii. Aj tu však mal relatívne pokojný život a po dvoch rokoch z tábora odišiel. Prácu sezónneho zberača ovocia vymenil za armádu. V roku 1946 z nej vystúpil a zmenil si meno z Neustaedter na Newton. Získal austrálske občianstvo, zriadil si malý fotoateliér a oženil sa.

Od 50. rokov 20. storočia žil so svojou manželkou June, herečkou a fotografkou v Paríži a v Monaku. K vysnívanej práci pre magazín Vogue sa dostal v roku 1956. Ako jeho reputácia stúpala, cestoval za prácou po celom svete. V roku 1959 pracoval v Austrálii pre tamojšie vydanie Vogue. Po dvoch rokoch sa opäť vrátil do Paríža a stal sa posilou francúzskeho vydania tohto magazínu. V roku 1965 dostal Newton ponuku z americkej pobočky Vogue v New Yorku. Kým európske časopisy prijímali jeho fotografie s nadšením, americké magazíny jeho snímky cenzurovali.

Známym sa stal hlavne vďaka svojím portrétom, módnym a čiernobielym fotografiám nahých žien, ktoré sa objavili v magazínoch Vogue, Elle a Playboy. Newtonova práca so svetlom a modelky v nekonvenčných pozíciách posúvali hranice fotografického remesla. Jeho osobité a často šokujúce erotické fotografie veľkého formátu boli vystavované v múzeách po celom svete. Medzi celebrity, ktoré pózovali pred objektívom jeho fotoaparátu, patrili napríklad Paloma Picassová, Pierre Cardin, Naomi Campbellová, či Claudia Schifferová. Jeho chladne erotické, niekedy až sadomasochistické motívy sa často označovali za kontroverzné a perverzné.

V práci fotografa pokračoval do vysokého veku. Ako 79-ročný dostal ešte ponuku z talianskeho vydania Vogue. Umelec posledné roky žil v Kalifornii (USA) a v roku 2003 venoval svoju zbierku (viac ako 1000 fotografií) novej galérii v rodnom Berlíne. Vtedy aj vyslovil žiadosť, aby miestom jeho posledného odpočinku bolo jeho rodné mesto.

Helmut Newton tragicky zahynul 23. januára 2004 vo veku 83 rokov v Hollywoode v USA. Stratil kontrolu nad vozidlom, narazil do múra a zomrel krátko po prevoze do nemocnice. V júni 2004 uložili jeho telesné pozostatky do čestného hrobu na berlínskom cintoríne Friedenauer, neďaleko ktorého sa narodil a žil ako dieťa. V ten istý deň fotografa na slávnostnom akte na berlínskej radnici povýšili za čestného občana nemeckej metropoly.

Majstrovstvá sveta v hokeji v roku 2029 budú na Slovensku

Na Slovensku sa v ére samostatnosti uskutočnil svetový šampionát v rokoch 2011 a 2019.

,aktualizované 

- Prokurátor navrhuje pre guvernéra Národnej banky Slovenska Petra K., obžalovaného z podplácania, nepodmienečný trest väzenia. Navrhuje trest v strede trestnej sadzby, ktorá sa pohybuje v rozmedzí jeden až päť rokov.

- Mimoparlamentné hnutie Republika podporuje návrh na zníženie počtu poslancov Národnej rady (NR) SR aj zníženie štátneho príspevku pre strany. S nápadom zvýšiť kvórum pre vstup strán do NR SR na sedem percent však Republika nesúhlasí.

- Slovenský horolezec Peter Hámor sa tento týždeň vrátil z ďalšej svojej himalájskej expedície. V najvyšších horách sveta sa mu podaril ďalší prvovýstup, keď spolu s Nives Meroiovou a Romanom Benetom zdolali novou cestou v západnej stene himalájsky vrchol Kabru.

- Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje v piatok proces s obžalovaným exministrom financií a guvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) Petrom K., ktorý však na pojednávaní nie je prítomný.

- Polícia v Turecku zadržala takmer 70 ľudí počas razií spojených s údajnou korupciou v Istanbulskej radnici, oznámili v piatok turecké médiá. Došlo k tomu dva mesiace po zadržaní Ekrema Imamogla, istanbulského starostu a rivala tureckého prezidenta Erdogana.

- Takmer rok po prerušení diplomatických stykov medzi Panamou a Venezuelou sa medzi týmito krajinami obnovia komerčné lety.

- Zemetrasenie s magnitúdou 6,3 otriaslo v piatok indonézskym ostrovom Sumatra, uviedol tamojší úrad pre meteorológiu, klimatológiu a geofyziku

- Hokejisti Floridy Panthers zvíťazili v noci na piatok aj v druhom stretnutí na ľade Caroliny Hurricanes 5:0 a vo finále Východnej konferencie vedú 2:0 na zápasy.

- Južná Kórea a Spojené štáty nevedú žiadne rokovania o stiahnutí amerických vojakov z krajiny, uviedlo v piatok juhokórejské ministerstvo obrany. Reagovalo tak na tvrdenie denníka Wall Street Journal, že Washington čiastočné stiahnutie zvažuje.

- Severná Kórea (KĽDR) vyšetruje nehodu, ku ktorej došlo počas spustenia novej vojnovej lode na vodu, informovali v piatok štátne médiá, podľa ktorých nie sú vzniknuté škody vážne.

- Ruské ozbrojené sily vytvárajú „bezpečnostnú“ nárazníkovú zónu pozdĺž hraníc s Ukrajinou, oznámil vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin počas zasadnutia vlády.

- Niekdajší mexický minister verejnej bezpečnosti Genaro García Luna, ktorý si od minulého októbra v Spojených štátoch odpykáva 38-ročný trest odňatia slobody, musí spolu s manželkou zaplatiť viac než 2,4 miliardy dolárov mexickej vláde.

- Filipínsky prezident Ferdinand Marcos vo štvrtok po neúspešnom výsledku svojej strany v takzvaných polčasových voľbách vyzval celý svoj vládny kabinet na odstúpenie. Demisiu podalo už viac ako 30 ministrov a vysokopostavených úradníkov.

- Americké ministerstvo spravodlivosti vo štvrtok obvinilo z vraždy a ďalších trestných činov muža, ktorý je podozrivý zo zastrelenia dvoch pracovníkov izraelského veľvyslanectva vo Washingtone.

- Americká Snemovňa reprezentantov vo štvrtok schválila návrh zákona upravujúci daňové úľavy, sociálne programy či financovanie bezpečnosti na vonkajších hraniciach Spojených štátov.

- Na celom Slovensku, s výnimkou Bratislavského kraja, platia až do polnoci výstrahy prvého stupňa pred búrkami.

- Voľby do Národnej rady (NR) SR by v apríli vyhralo hnutie Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 20,9 percenta hlasov. Za ním by skončila strana Smer-SD, ktorú by volilo 19,1 percenta voličov.

- Hokejisti USA postúpili do semifinále 88. majstrovstiev sveta. Vo štvrtkovom štvrťfinálovom zápase v Štokholme zdolali Fínsko 5:2.

- Švédsky minister pre zamestnanosť a integráciu Mats Persson vo štvrtok informoval, že plánuje zmapovať „infiltráciu islamistov“ v krajine po tom, čo Francúzsko v novej správe upozornilo na vplyv islamistickej skupiny Moslimské bratstvo.