Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 15. apríl 2025Meniny má Fedor
< sekcia

Hrnčířová: EÚ má pravidlá na utratenie zvierat pre slintačku

Na snímke vozidlá Hasičského a záchranného zboru počas dezinfekcie áut vychádzajúcich z obce Baka v okrese Dunajská Streda v sobotu 22. marca 2025. Foto: TASR - Jakub Kotian

Hrnčířová spresnila, že slovenskí farmári nemusia zvieratá utratiť pre bruselskú legislatívu, ale preto, lebo SLAK je extrémne nákazlivá choroba.

Brusel 28. marca (TASR) - Legislatíva Európskej únie (EÚ) má po desaťročia jasné pravidlá, ako postupovať pri utratení hospodárskych zvierat v regiónoch zasiahnutých slintačkou a krívačkou (SLAK) a tiež má schémy kompenzácií pre poškodených farmárov. Pre spravodajcu TASR v Bruseli to v piatok uviedla hovorkyňa Európskej komisie (EK) pre oblasť zdravia Eva Hrnčířová.

Komisia podľa nej registruje, že predstavitelia slovenskej vlády naznačili, že pre legislatívu EÚ musia farmári na Slovensku zabíjať aj zdravé zvieratá v oblasti zasiahnutej SLAK. Na otázku TASR, či legislatíva EÚ požaduje takýto krok v prípade chorôb, ako je slintačka a krívačka, Hrnčířová spresnila, že slovenskí farmári nemusia zvieratá utratiť pre bruselskú legislatívu, ale preto, lebo SLAK je extrémne nákazlivá choroba.

„Utratiť zvieratá na postihnutých farmách je bohužiaľ jediný spôsob, ako predísť tomu, aby sa slintačka a krívačka rozšírili po celom Slovensku alebo po ďalších európskych krajinách,“ vysvetlila.



Pripomenula, že pre ľudí nie je táto choroba riziková, veľmi nebezpečná je ale pre chovy zvierat. Na Slovensku podľa nej ide o farmy dosť blízko seba v postihnutej zóne. Okolo zasiahnutých fariem treba vytvoriť trojkilometrový bezpečnostný perimeter a v ňom je potrebné všetky zvieratá utratiť. SLAK má totiž veľmi dlhú inkubačnú dobu a u zvierat, ktoré teraz vyzerajú zdravo, sa môže prejaviť až po troch týždňoch. Ak by k tomu došlo, nové prepuknutie choroby by malo ďalekosiahlejšie následky ako opatrenia, ku ktorým sa teraz musí rýchlo pristúpiť a zabrániť tak ďalšiemu šíreniu nákazy.

„Práve vďaka opatreniam, ktoré máme v európskej legislatíve, sme po dekády v EÚ slintačku a krívačku nemali, hoci ide o chorobu, ktorá sa inde vo svete vyskytuje,“ upozornila. Dodala, že zásluhou týchto opatrení sa v januári podarilo SLAK odstrániť v Nemecku.

Hrnčířová potvrdila, že EÚ pomáha členským krajinám zasiahnutým takouto chorobou a pomôže aj Slovensku. „EÚ pomôže finančne slovenským farmárom, bude tam spoločné financovanie odškodného spolu so Slovenskom, záleží na HDP danej krajiny, či to bude 20 alebo 30 percent,“ odkázala hovorkyňa EK.


(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Rezort vnútra spustil mobilné aplikácie eDoklady a eIdentita

Mobilné aplikácie uviedli do ostrej prevádzky takmer po štvormesačnej testovacej fáze.

- Generálny tajomník NATO Mark Rutte pricestoval v utorok na vopred neohlásenú návštevu ukrajinského mesta Odesa, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

- Súdna rada SR zvolila na svojom utorkovom zasadnutí za nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR predsedu jeho trestnoprávneho kolégiá Františka Moznera.

- Ukrajinská vláda v utorok schválila návrh na odvolanie Volodymyra Arťucha z funkcie gubernátora Sumskej oblasti, ktorú zastával od apríla 2023.

- Prezident SR Peter Pellegrini podpísal novelu zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve. V rámci nej samosprávy dostanú v máji preddavok z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb (DPFO) v celkovej sume 150 miliónov eur.

- Polícia v priebehu minulého týždňa zaznamenala po celom Slovensku 4514 vodičov, ktorí prekročili maximálnu dovolenú rýchlosť. Realizovala akciu s názvom Speed.

- Zo siedmeho poschodia obytného domu na bratislavskej Stavbárskej ulici vypadol v utorok poobede sedemročný chlapec. Zraneniam na mieste podľahol.

- Rozpočet Fondu na podporu športu (FnPŠ) sa zvýši zo súčasných 20 na 60 miliónov eur ročne. Rozšíri sa aj predmet jeho činnosti či počet členov dozornej rady.

- Transakčná daň spôsobuje v zdravotníctve vážne komplikácie. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) odcestuje v stredu (16. 4.) na oficiálnu návštevu Chorvátska. Stretne sa s predsedom vlády Chorvátska Andrejom Plenkovičom, prezidentom Zoranom Milanovičom či s predsedom parlamentu Gordanom Jandrokovičom.

- Vo veku 83 rokov zomrel v pondelok (14. 4.) významný vedec, pedagóg, archeológ, historik a organizátor vedy Alexander Ruttkay. Informoval o tom Archeologický ústav (AÚ) Slovenskej akadémie vied.

- Zamestnanci nebudú mať možnosť požiadať o štvordňový pracovný týždeň pri odpracovaní rovnakého množstva hodín ako pri päťdňovom pracovnom týždni.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli uznesenie k tretiemu výročiu vojenskej agresie Ruska proti Ukrajine z dielne opozičného PS.

- Vláda plánuje v treťom balíku konsolidačných opatrení siahnuť na prídavky na deti. Upozornili na to opoziční poslanci Veronika Remišová a Július Jakab (obaja Slovensko, KÚ, Za ľudí). Podľa nich Ministerstvo financií zvažuje zníženie prídavku zo 60 na 30 eur.

- Nadbytok regulácií v EÚ a ťažkopádnosť jej reakcií dnes neohrozujú len hospodársky rast členských krajín, ale aj bezpečnosť Európy.

- Minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak (nezávislý) žiada Štátnu ochranu prírody (ŠOP) SR o výnimku na odlov 100 kusov medveďa hnedého v oblasti Poľany a Podpoľania.

- Čína v utorok odmietla manipuláciu a rozruch okolo dvoch svojich občanov zajatých na Ukrajine po tom, čo prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Moskvu, že zatiahla Peking do vojny.

- Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva (SSVPL) zásadne odmieta schválenie zákona o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR uviedlo do prevádzky mobilné aplikácie eDoklady a eIdentita.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali utorkové rokovanie návrhom z dielne hnutia Slovensko, ktorým chcú opoziční poslanci riešiť problematiku pitia alkoholu v parlamente.