Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 15. máj 2025Meniny má Žofia
< sekcia

Ľudí vyliečených z covidu zadržiava Čína týždne v nemocniciach

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Čína do veľkej miery zatvorila hranice pre cudzincov už v marci, ale Nemci s platným povolením na pobyt môžu vstúpiť na územie krajiny kvôli práci alebo stretnutiu s rodinou.

Peking 11. februára (TASR) - Nemecko odporúča cestovanie do Číny iba v nevyhnutných prípadoch. Ako dôvod uviedlo kruté čínske opatrenia v boji proti koronavírusu. Úrady tam napríklad ľudí, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali, zadržiavajú v nemocničnej karanténe ešte celé týždne. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

"Ľudí vyliečených z covidu napriek negatívnemu PCR testu aj testu na protilátky IgM a zelenému QR kódu hneď pri vstupe na územie krajiny prevezú do najbližšej nemocničnej karantény - držia ich tam niekoľko týždňov a podrobujú rozsiahlym prehliadkam," uviedlo vo štvrtok na webovej stránke nemecké ministerstvo zahraničných vecí.

Toto môže postihnúť aj ľudí, "ktorí majú stále v krvi protilátky po nezistenej nákaze koronavírusom".

Tieto opatrenia sa podľa ministerstva vzťahujú aj na cestujúcich prichádzajúcich tým istým letom ako osoba, ktorú otestujú pozitívne na covid.

"Medicínske opatrenia čínskej strany sú invazívne a okrem každodenných odberov krvi sú medzi nimi často aj vyšetrenia počítačovou tomografiou," upozornilo nemecké ministerstvo na webe.

"Neodporúčame" cesty do Číny, "ktoré nie sú nevyhnutné", zdôraznilo.

V diplomatických kruhoch sa rozpráva o prípade, keď sa cestujúci s protilátkami proti covidu, ktoré ukazujú, že človek sa z nákazlivého ochorenia vyliečil, údajne dostal do problémov - bol to však výsledok zaočkovania, píše DPA.

Nemecké noviny Süddeutsche Zeitung napísali o prípade, keď nemeckého občana, ktorý prišiel do Číny v januári a ešte predtým sa vyliečil z covidu, zadržiavali v nemocnici od polovice januára, pretože mal pozitívny test na protilátky IgG.

Čína do veľkej miery zatvorila hranice pre cudzincov už v marci, ale Nemci s platným povolením na pobyt môžu vstúpiť na územie krajiny kvôli práci alebo stretnutiu s rodinou.

Krátko pred odchodom do Číny je človek povinný absolvovať rôzne testy. Po príchode je nariadená dvoj- až štvortýždňová karanténa v hoteli alebo v centrálnom ubytovacom zariadení.

T. Gašpar: Množstvo nenávistných prejavov sa rok po atentáte zvýšilo

Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Glück vyzval hlavné opozičné strany v parlamente, aby sa dištancovali od spojenia s Demokratmi.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po príchode do Ankary označil ruskú delegáciu v Istanbule, ktorá má rokovať s delegáciou Ukrajiny, ako „atrapu“ s nejasným mandátom. Povedal to pred rokovaním s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

- Štúdium zubného lekárstva sa na martinskej Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského (UK) a Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach skráti na päť rokov.

- Prestávky medzi jednotlivými tretinami na prebiehajúcich MS v hokeji predĺžia od štvrtkových duelov z 15 na 17 minút. Rozhodla tak Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) po tom, ako v dejisku B-skupiny v dánskom Herningu dochádzalo k nepríjemným situáciám.

- Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok dopoludnia potvrdilo, že rokovania s ukrajinskou delegáciou v Istanbule sa na žiadosť Turecka uskutočnia až v „druhej polovici dňa“. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

- Vodiči sa vo štvrtok predpoludním pre nehodu dvoch kamiónov zdržia asi hodinu na ceste I/18 v Strečnianskej úžine medzi Žilinou a Martinom.

- Neúčasť ruského prezidenta Vladimira Putina na rokovaniach s ukrajinskou stranou, ktoré by sa mali uskutočniť vo štvrtok v Istanbule, svedčí podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského o zbabelosti šéfa Kremľa.

- Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský sa obrátil na Ústavný súd (ÚS) SR vo veci zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov.

- V stredu zahynulo najmenej 21 ľudí pri hromadnej zrážke nákladného auta, autobusu a dodávky na diaľnici spájajúcej mexické štáty Oaxaca a Puebla.

- Diplomata, ktorého v pondelok zadržali švédske orgány pre podozrenia zo špionáže, v stredu prepustili z väzby, avšak naďalej zostáva podozrivým.

- Najmenej traja ľudia v stredu zahynuli pri ruskom raketovom útoku na ukrajinské mesto Sumy, oznámil gubernátor Sumskej oblasti Oleh Hryhorov na sieti Facebook.

- Ruský prezident Vladimir Putin nie je uvedený v oficiálnom zozname členov delegácie, ktorá má vo štvrtok rokovať s ukrajinskými predstaviteľmi v tureckom Istanbule.

- Ukrajinská colná správa v stredu oznámila, že v piatok 16. mája na niekoľko hodín uzavrie priechod Užhorod - Vyšné Nemecké na hranici so Slovenskom.

- Estónska armáda v stredu uviedla, že ruská stíhačka narušila vzdušný priestor tejto pobaltskej krajiny, ktorá je členom EÚ i NATO.

- Slovensko sa po takmer 15 rokoch oficiálne stalo 33. krajinou, ktorej vojaci sa zapájajú do mierovej misie vedenej NATO v Kosove (KFOR).

- Čína oznámila, že pozastavila platnosť niektorých necolných protiopatrení voči americkým firmám, ktoré prijala ako odvetu za uvalenie vysokých dovozných ciel zo strany americkej administratívy.

- Predsedovia štyroch slovenských samosprávnych krajov sa v stredu v Bruseli stretli s výkonným podpredsedom Európskej komisie (EK) zodpovedným za regionálny rozvoj a eurofondy Raffaelom Fittom.

- Americký prezident Donald Trump a katarský emir Tamím bin Hamad Ál Sání v stredu v Dauhe podpísali dohody, ktoré majú priniesť hospodársku výmenu medzi ich krajinami v hodnote najmenej 1,2 bilióna dolárov.

- Už vyše 100 ľudí zomrelo v tureckom hlavnom meste Ankara za posledné tri mesiace po požití pančovaného alkoholu.

- Spojené štáty blokujú prizvanie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na júnový summit NATO v holandskom Haagu.