Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia

Mestá: Kľúčovým pre bezpečnosť je kvalitný podporný tím na škole

Ministerstvo vnútra začína s pilotnou inštaláciou kamerového systému na školách v Pezinku v piatok 20. decembra 2024. Foto: TASR - Martin Baumann

Pozornosť by mali kompetentní prioritne venovať aj školeniam pre zamestnancov škôl, rovnako pre policajné zložky.

Bratislava 27. januára (TASR) - Prvým a kľúčovým opatrením pre zvýšenie bezpečnosti na školách je kvalitný podporný tím a v dostatočnom počte, v závislosti od veľkosti školy. Pozornosť by mali kompetentní prioritne venovať aj školeniam pre zamestnancov škôl, rovnako pre policajné zložky. Pre TASR to uviedla odborníčka Únie miest Slovenska (ÚMS) pre školstvo Mária Wagingerová. Zdôrazňuje tiež potrebu zmeny komunikácie i odsúdenie prejavov mizogýnie v spoločnosti. Riešenie problémov či konfliktov agresiou odmieta.

"Pozornosť by sa mala sústrediť na kvalitné školenia pre zamestnancov škôl, kde ich naučia, ako rozpoznať potencionálne nebezpečného žiaka, ako reagovať, ako postupovať, ako sa brániť. To isté platí aj pre policajné zložky," skonštatovala Wagingerová s tým, že pre vzájomné poznanie a dôveru sú v danom meste dôležité taktiež spoločné školenia pre vedenia škôl, podporné tímy a políciu.

Za kľúčové taktiež považuje odovzdávanie informácií o žiakovi či študentovi, napríklad pri prestupe na školu. Takéto informácie nie je dobré podceňovať. Potrebné je tiež budovať dôveru žiakov k učiteľom, aby mohli byť informovaní o tom, čo sa v ich okolí deje, najmä pri podozrivých situáciách. Či už ide o správanie spolužiaka v škole, mimo nej alebo na sociálnych sieťach. Následne je na škole, aby tieto informácie vyhodnotila.

"Za veľmi dôležité považujem aj zavedenie pravidelných ranných kruhov (triednických hodín) minimálne raz týždenne. Triedny učiteľ, prípadne školský psychológ, má možnosť lepšie spoznať svojich žiakov, ich problémy," doplnila Wagingerová.

Zabúdať netreba ani na to, že prejav agresivity je často volaním dieťaťa o pomoc. Prax však podľa nej ukazuje, že takéto volanie býva často prehliadané, nevypočuté či priam neželané, dokonca aj samotnými rodičmi. A tak sa stáva, že hoci škola disponuje informáciami, že je žiak nebezpečný pre svoje okolie, vykazuje poruchy osobnosti, či už sociopatické, alebo psychopatické, rodičia tieto informácie odmietajú a so školou nespolupracujú. Prípadne tieto informácie polícia bagatelizuje. Je preto ťažké riešiť narastajúcu agresivitu a zabrániť možným hrozbám či priamo útokom, ako bol nedávny prípad v Spišskej Starej Vsi.

"Navyše, ak spoločenské elity eskalujú napätie, vyhrážajú sa represívnymi opatreniami, používajú neadekvátnu rétoriku plnú expresívnych výrazov, tak nečakajme, že sa situácia v školách, ale aj v celej spoločnosti zmení," odkázala Wagingerová s tým, že najmä v poslednom období imponujú niektorým mladým ľuďom takéto "osobnosti - autority" a stávajú sa pre nich vzorom. Ľudia by preto nemali byť k svojmu okoliu ľahostajní.

Prezident: Podporíme Indiu ako nového stáleho člena Bezpečnostnej rady

India je podľa prezidenta inšpiráciou pre Slovensko v mnohých oblastiach. V tejto súvislosti spomenul modernizáciu a digitalizáciu.

,aktualizované 

- Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) sú na pracovnej ceste v Číne. Rokovať tam majú o obchodnej a ekonomickej spolupráci so zástupcami čínskych firiem.

- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve.

- Čína v stredu odmietla ako „absolútne nepodložené“ tvrdenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že „mnoho“ čínskych občanov bojuje po boku ruských síl vo vojne na Ukrajine.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov uspel na ME v Šamoríne v repasáži vo voľnoštýliarskej kategórii do 74 kg, keď zdolal Rasula Šapieva zo Severného Macedónska 4:0 na body. V stredu večer tak bude bojovať o bronz, jeho súperom bude Maďar Murad Kuramagomedov.

- Ministerstvo zdravotníctva chce zakázať predaj ochutených nikotínových výrobkov a používanie jednorazových elektronických cigariet. Vyplýva to z predbežnej informácie k pripravovanému právnemu predpisu.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračovali v úvode stredajšieho rokovania v diskusii o návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Prezident SR Peter Pellegrini privítal prezidentku Indickej republiky Draupadí Murmúovú. Absolvujú spoločný rozhovor a vymenia si memorandá o spolupráci.

- V stredu ráno o 6.01 SELČ vstúpila do platnosti nová vlna amerických ciel na tovary z desiatok štátov, ktoré americký prezident Donald Trump oznámil minulý týždeň. Najväčšie clá uvalil na Čínu, na ktorej tovary platí sadza až 104 percent. Na EÚ uvalil 20-percentné clá.

- Podľa zdrojov agentúry DPA sa utorkové rokovania o vytvorení novej nemeckej vládnej koalície skončili neskoro večer bez konečnej dohody. Predstavitelia strán by ju chceli dosiahnuť do stredajšieho poludnia, informuje TASR.

- Federálny sudca v utorok nariadil Bielemu domu, aby obnovil plný prístup tlačovej agentúry Associated Press k pokrývaniu prezidentských podujatí. Odvolal sa pri tom na prvý dodatok americkej ústavy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.