Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia

Mestá znepokojuje chaos so zavádzaním biologickej úpravy odpadov

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk - Hana Štefánková

Únia žiada vládu, aby na najbližšom zasadnutí definitívne a záväzne schválila nariadenie o poplatkoch za ukladanie odpadov na skládky.

Bratislava 18. novembra (TASR) - Únia miest Slovenska (ÚMS) je znepokojená chaotickými rozhodnutiami štátu v súvislosti so zavádzaním mechanicko-biologickej úpravy (MBÚ) odpadov. Spôsobujú totiž výraznú neistotu pre samosprávy, ktoré sa na zavedenie tejto povinnosti niekoľko mesiacov pripravujú. Vyzýva preto vládu SR, aby okamžite konala. Zhodli sa na tom zástupcovia členských miest ÚMS na mimoriadnom online rokovaní Republikovej rady.

Únia žiada vládu, aby na najbližšom zasadnutí definitívne a záväzne schválila nariadenie o poplatkoch za ukladanie odpadov na skládky, ktoré bude platiť od 1. januára 2025. Je to kľúčový krok pre mestá, aby mohli dokončiť prípravu svojich rozpočtov na budúci rok. Bez týchto informácií nie sú schopné určiť výšku poplatkov za komunálne odpady a zohľadniť to v rozpočtoch. Chaotické rozhodnutia majú pritom nielen právne a administratívne, ale aj finančné dôsledky.

Nariadenie o poplatkoch schválila najprv vláda 6. novembra, avšak následne 7. novembra Národná rada SR nečakane rozhodla o odklade tejto povinnosti o dva roky. V ďalšom kroku 13. novembra vláda pôvodne schválené nariadenie o poplatkoch zrušila. Únia pripomína, že takýto postup znemožňuje mestám včasné vydanie všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o výške poplatkov za odpady na rok 2025. VZN totiž nie je možné meniť počas roka.

"Tento vývoj je úplne neakceptovateľný. Mestá sú v prípravných fázach, mnohé už vyhlásili verejné obstarávanie na služby spojené s úpravou odpadu. Rozhodnutie vlády o odklade povinnosti a následné zrušenie schváleného nariadenia len pridáva ďalší chaos. Mnohé samosprávy sa nachádzajú v zúfalej situácii," zdôrazňuje prezident ÚMS Richard Rybníček. Považuje za nespravodlivé, aby tie mestá, ktoré sa poctivo pripravovali, čelili ďalším komplikáciám a nezodpovednému prístupu zo strany štátu.

Vzniknutú situáciu nepovažuje únia za férovú voči Bratislave a Košiciam, ktoré svoj odpad zhodnocujú v spaľovniach. Ich obyvatelia majú podľa nej dlhodobo vyššie poplatky, ako v iných samosprávach, ktoré odpad ukladajú na skládky za oveľa výhodnejších podmienok.

Bez jasných informácií však podľa únie nemôžu mestá efektívne plánovať svoje ďalšie kroky. ÚMS preto opakovane požiadala Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR o urýchlené zverejnenie týchto informácií.

Odbor komunikácie MŽP SR v reakcii pre TASR uviedol, že vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) mal pripravené riešenie, ktoré odsúhlasili predstavitelia samospráv, tripartita aj vláda SR. "Ministerstvo životného prostredia preto nenesie žiadnu zodpovednosť za iniciatívny návrh vládnych poslancov, pre ktorý bola opätovne odložená povinná úprava komunálneho odpadu pred skládkovaním," skonštatoval odbor komunikácie.

Envirorezort však deklaruje, že bude maximálne súčinný spoločne s predstaviteľmi samospráv pri riešení tohto problému, ktorý vznikol na pôde parlamentu. Minister zároveň pokračuje v odborných debatách s kľúčovými hráčmi aj združeniami v odpadovom hospodárstve pri nastavovaní novej legislatívy.

Slovensko zaviedlo túto povinnosť pôvodne od 1. januára 2021. Následne sa termín posúval. Žiadny zmesový odpad, ktorý nie je upravený, tak v budúcnosti nebude môcť byť uložený na skládkach. Ide o proces, ktorý zmení vlastnosti odpadu. Cieľom je zmenšiť jeho objem alebo znížiť jeho nebezpečné vlastnosti.