Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia

Mestá znepokojuje chaos so zavádzaním biologickej úpravy odpadov

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk - Hana Štefánková

Únia žiada vládu, aby na najbližšom zasadnutí definitívne a záväzne schválila nariadenie o poplatkoch za ukladanie odpadov na skládky.

Bratislava 18. novembra (TASR) - Únia miest Slovenska (ÚMS) je znepokojená chaotickými rozhodnutiami štátu v súvislosti so zavádzaním mechanicko-biologickej úpravy (MBÚ) odpadov. Spôsobujú totiž výraznú neistotu pre samosprávy, ktoré sa na zavedenie tejto povinnosti niekoľko mesiacov pripravujú. Vyzýva preto vládu SR, aby okamžite konala. Zhodli sa na tom zástupcovia členských miest ÚMS na mimoriadnom online rokovaní Republikovej rady.

Únia žiada vládu, aby na najbližšom zasadnutí definitívne a záväzne schválila nariadenie o poplatkoch za ukladanie odpadov na skládky, ktoré bude platiť od 1. januára 2025. Je to kľúčový krok pre mestá, aby mohli dokončiť prípravu svojich rozpočtov na budúci rok. Bez týchto informácií nie sú schopné určiť výšku poplatkov za komunálne odpady a zohľadniť to v rozpočtoch. Chaotické rozhodnutia majú pritom nielen právne a administratívne, ale aj finančné dôsledky.

Nariadenie o poplatkoch schválila najprv vláda 6. novembra, avšak následne 7. novembra Národná rada SR nečakane rozhodla o odklade tejto povinnosti o dva roky. V ďalšom kroku 13. novembra vláda pôvodne schválené nariadenie o poplatkoch zrušila. Únia pripomína, že takýto postup znemožňuje mestám včasné vydanie všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o výške poplatkov za odpady na rok 2025. VZN totiž nie je možné meniť počas roka.

"Tento vývoj je úplne neakceptovateľný. Mestá sú v prípravných fázach, mnohé už vyhlásili verejné obstarávanie na služby spojené s úpravou odpadu. Rozhodnutie vlády o odklade povinnosti a následné zrušenie schváleného nariadenia len pridáva ďalší chaos. Mnohé samosprávy sa nachádzajú v zúfalej situácii," zdôrazňuje prezident ÚMS Richard Rybníček. Považuje za nespravodlivé, aby tie mestá, ktoré sa poctivo pripravovali, čelili ďalším komplikáciám a nezodpovednému prístupu zo strany štátu.

Vzniknutú situáciu nepovažuje únia za férovú voči Bratislave a Košiciam, ktoré svoj odpad zhodnocujú v spaľovniach. Ich obyvatelia majú podľa nej dlhodobo vyššie poplatky, ako v iných samosprávach, ktoré odpad ukladajú na skládky za oveľa výhodnejších podmienok.

Bez jasných informácií však podľa únie nemôžu mestá efektívne plánovať svoje ďalšie kroky. ÚMS preto opakovane požiadala Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR o urýchlené zverejnenie týchto informácií.

Odbor komunikácie MŽP SR v reakcii pre TASR uviedol, že vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) mal pripravené riešenie, ktoré odsúhlasili predstavitelia samospráv, tripartita aj vláda SR. "Ministerstvo životného prostredia preto nenesie žiadnu zodpovednosť za iniciatívny návrh vládnych poslancov, pre ktorý bola opätovne odložená povinná úprava komunálneho odpadu pred skládkovaním," skonštatoval odbor komunikácie.

Envirorezort však deklaruje, že bude maximálne súčinný spoločne s predstaviteľmi samospráv pri riešení tohto problému, ktorý vznikol na pôde parlamentu. Minister zároveň pokračuje v odborných debatách s kľúčovými hráčmi aj združeniami v odpadovom hospodárstve pri nastavovaní novej legislatívy.

Slovensko zaviedlo túto povinnosť pôvodne od 1. januára 2021. Následne sa termín posúval. Žiadny zmesový odpad, ktorý nie je upravený, tak v budúcnosti nebude môcť byť uložený na skládkach. Ide o proces, ktorý zmení vlastnosti odpadu. Cieľom je zmenšiť jeho objem alebo znížiť jeho nebezpečné vlastnosti.

VIDEO: Premiér: História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať

Nemožno podľa neho dovoliť, aby sa zabudlo na mladých vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Považuje to za neprístojné a neúctivé voči obetiam druhej svetovej vojny.

,aktualizované 

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.