Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 17. apríl 2025Meniny má Rudolf
< sekcia

Nord Stream 2 ohrozuje transatlantickú bezpečnosť, tvrdí USA

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Washington podľa ministerstva zahraničných vecí zvažuje aj ekonomické sankcie ako jeden z mnohých možných nástrojov diplomacie.

Washington 4. februára (TASR) - Americké ministerstvo zahraničných vecí v stredu vyhlásilo, že plynovod Nord Stream 2, ktorý má viesť ruský plyn po dne Baltického mora do Nemecka, ohrozuje transatlantickú bezpečnosť. Informovala o tom agentúra DPA.

"Cieľom projektov Nord Stream 2 a druhej vetvy Turk Stream je umocniť ruský vplyv nad našimi spojencami a partnermi. Projekty tak ohrozujú transatlantickú bezpečnosť," uviedol hovorca ministerstva počas tlačového briefingu.

Hovorca dodal, že Spojené štáty budú naďalej sledovať výstavbu plynovodu, ktorá by sa mala už nachádzať v záverečnej fáze. Washington podľa ministerstva zvažuje aj ekonomické sankcie ako jeden z mnohých možných nástrojov diplomacie.

Spojené štáty už uvalili sankcie na spoločnosti podieľajúce sa na výstavbe projektu, avšak nemecká kancelárka Angela Merkelová Nord Stream 2 naďalej podporuje.

Ruský veľvyslanec v Nemecku Sergej Nechajev v rozhovore pre noviny Berliner Zeitung v stredu vyhlásil, že špekulácie o európskej závislosti na ruskom plyne sú neopodstatnené.

"Sú tu viacerí dodávatelia a plynovodné trasy. Nikto nemá monopol," povedal a zároveň dodal, že projekt získal všetky potrebné povolenia a je predmetom záujmu európskych zákazníkov.

"Predchádzajúca vláda USA sa snažila zastaviť projekt vydieraním, vyhrážkami a sankciami," uviedol. "Dúfame, že nová americká vláda bude rešpektovať svojich partnerov a princípy medzinárodného obchodu."

Zelený štvrtok bude polooblačný. Teploty vystúpia na 25 stupňov Celzia

Teploty vystúpia na 20 až 25 stupňov C.

- Budovať ďalšiu veľkú spaľovňu na území Bratislavy, pár kilometrov od tej existujúcej, môže predstavovať enormnú záťaž na životné prostredie v hlavnom meste, uviedol minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).

- Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa pohrozila prestížnej Harvardovej univerzite zákazom prijímať zahraničných študentov, pokiaľ inštitúcia nebude súhlasiť s vládnymi požiadavkami.

- Ruský prezident Vladimir Putin v stredu pred univerzitnými študentmi ocenil amerického miliardára Elona Muska a prirovnal ho k legendárnemu sovietskemu raketovému konštruktérovi Sergejovi Koroľovovi.

- Najmenej dve obete a 28 zranených si vyžiadal ruský dronový útok na mesto Dnipro, uviedol na platforme Telegram gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Serhij Lysak.

- Žiaci základných a stredných škôl majú od štvrtka veľkonočné prázdniny . Do školských lavíc sa vrátia opäť v stredu 23. apríla.

- Sociálna sieť TikTok zrušila účet muža, ktorý pomocou umelej inteligencie (AI) zostavil a zverejnil mém tzv. starter kit zosmiešňujúci Francúzku Gisele Pelicotovú, ktorá sa stala symbolom boja proti sexistickému a sexualizovanému násiliu.

- Futbalisti Arsenalu FC sa po šestnástich rokoch predstavia v semifinále Ligy majstrov, v stredu večer postúpili spolu s nimi aj hráči Interu Miláno.

- Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio v stredu oznámil zrušenie centra pre boj proti zahraničným dezinformačným kampaniam, ktoré pôsobilo v rámci jeho rezortu.

- Izraelská armáda v stredu oznámila, že od obnovenia operácií v palestínskom Pásme Gazy vytvorila na 30 percentách jeho územia bezpečnostnú nárazníkovú zónu, zaútočila na približne 1200 teroristických cieľov a vykonala viac ako 100 cielených eliminácií.

- Slovenská hokejová reprezentácia zaznamenala tretiu prehru za sebou. V úvodnom zápase Kaufland Challenge 2025 v Piešťanoch podľahla Nemecku 2:3.

- Slovensko a Chorvátsko sa zhodli na spolupráci pri presadzovaní priorít oboch štátov v pripravovanom Viacročnom finančnom rámci (VFR) Európskej únie na roky 2028 – 2034 s cieľom vyjednať čo najlepšie podmienky v kohéznej a spoločnej poľnohospodárskej podpore.

- Finančná situácia nemocníc je napätá. Peniaze majú len na niekoľko mesiacov a nevystačia im do konca roka. V súvislosti so zmluvnými vzťahmi so zdravotnými poisťovňami to uviedla Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) po rokovaní svojej rady.

- Pápež František by vo štvrtok mal zavítať do väznice Regina Coeli v rímskej štvrti Trastevere južne od Vatikánu, uviedla v stredu agentúra ANSA s odvolaním sa na vatikánske zdroje.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR podpísalo v stredu s Finančnou správou memorandum o spolupráci v oblasti zavádzania a rozširovania digitálnej identity a elektronických dokladov medzi inštitúciami.

- Americký prezident Donald Trump v spore s renomovanou Harvardovou univerzitou spochybnil v stredu jej kvalitu. Na svojej platforme Truth Social uviedol, že Harvard už nemožno považovať ani za dôstojnú vzdelávaciu inštitúciu.

- Srbský parlament v stredu schválil politicky neskúseného profesora medicíny Djura Macuta za predsedu vlády. Nová vláda sa ujíma moci v čase pokračujúcich protikorupčných protestov, ktoré viedli k demisii Miloša Vučeviča z postu premiéra.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa s novelou zákona o neziskových organizáciách po jej doručení dôkladne oboznámi. Následne prijme svoje ústavne rozhodnutie.

- Slovenskí hokejisti nastúpili v stredajšom zápase Kaufland Challenge 2025 v Piešťanoch proti Nemecku v bráne s Patrikom Rybárom.

- Americký viceprezident J. D. Vance spolu so svojou rodinou odcestuje tento týždeň na návštevu Talianska a Indie, kde má naplánované stretnutia s politickými lídrami a návštevu miestnych pamätihodností, píše TASR.

- Väznice vo Francúzsku zasiahla v noci na stredu druhá vlna podpaľačských útokov. Došlo k nim v mestách Tarascon v južnom Francúzsku, kde boli na služobnom parkovisku väznice podpálené tri autá.