Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia

ŽIVOT NA MARSE: Môže ho ukrývať oceán pod povrchom planéty

Na snímke počítačovo upravený perspektívny pohľad na podlhovastý kráter na Marse. Foto: TASR/ESA/DLR/FU

Nové výsledky skúmania vyvracajú teóriu o tom, že marťanské oceány sa kedysi vyparili do vesmíru, a potvrdzujú teóriu, že voda zamierila opačným smerom – pod povrch planéty.

Washington 14. augusta (TASR) – Geofyzici objavili pod povrchom Marsu oceán, v ktorom by mohol byť život. Voda je však príliš hlboko a v súčasnosti k nej nemožno preniknúť. TASR informuje na základe správy portálu Live Science.

Nové výsledky skúmania vyvracajú teóriu o tom, že marťanské oceány sa kedysi vyparili do vesmíru, a potvrdzujú teóriu, že voda zamierila opačným smerom – pod povrch planéty.

Prítomnosť vody odhalili vedci na základe údajov, ktoré v rokoch 2018 až 2022 zozbierala planetárna sonda InSight amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Štúdiu s výsledkami skúmania zverejnili 12. augusta v odbornom žurnále PNAS.

Sonda zbierala seizmologické údaje snímačmi schopnými zaznamenať marsotrasenia s magnitúdou až 5 otriasajúce povrchom Marsu po dopade vesmírnych telies alebo výbuchoch sopiek. Údaje potom vložili do podobného matematického modelu, ako na Zemi pátra po vodonosných horizontoch alebo ložiskách ropy. Výsledky im umožnili odhaliť "hrúbku kôry, hĺbku jadra, zloženie jadra a tiež čosi aj o teplote v plášti," dodáva Manga.

Vrstva popraskaných hornín obsahujúca vodu leží približne 11,5 až 20 kilometrov pod vonkajšou kôrou červenej planéty. Množstvo objavenej vody by údajne stačilo na zaliatie povrchu Marsu oceánom hlbokým približne 1,6 kilometra.

"Voda je pre život, ako ho poznáme, nevyhnutná. Nevidím dôvod, pre ktorý by (podzemný rezervoár vody) nemohol byť vhodným prostredím pre život. Na Zemi ním je, život nájdeme v hlbokých baniach aj na dne oceánov. Na Marse sme síce dosiaľ nenašli žiadne dôkazy života, no aspoň sme odhalili miesto, ktoré by preň aspoň teoreticky mohlo byť vhodné," vyhlásil spoluautor štúdie Michael Manga z Kalifornskej univerzity (UC) v Berkeley.

Povrch Marsu je posiaty vyschnutými riečnymi korytami a jazerami, vedci preto majú množstvo dôkazov o tom, že tu kedysi tiekla voda. Náhle sa však stratila po klimatickej zmene pred 3,5 miliardami rokov.

Dôvod rýchleho vysušenia červenej planéty nie je doteraz objasnený. Existujú viaceré teórie – zmiznutie magnetického poľa planéty, dopad asteroidu alebo klimatická zmena vyvolaná mikroskopickým životom. Odhalenie pravej príčiny straty vody je preto dôležité.

Napriek nedostupnosti podpovrchového oceánu pokračuje pátranie po stopách života aj na iných miestach Marsu. Dôkazy o jeho prítomnosti môžu obsahovať napríklad aj vzorky hornín zozbierané roverom Perseverance, ktorý od februára roku 2021 na Marse skúma kráter Jezero.

V roku 2026 mala odštartovať misia, ktorá by vzorky priniesla späť na Zem, škrty v rozpočte však spôsobili jej odsunutie až na rok 2040. NASA však chce celý proces urýchliť, zvažuje preto ponuky od súkromných spoločností.

Začiatok týždňa privíta oblačné počasie, bude teplo

Teploty sa budú pohybovať medzi 13 až 18 stupňov Celzia.

- Americký prezident Donald Trump v nedeľu uviedol, že očakáva, že urobí rozhodnutie o Iráne veľmi rýchlo. Vyjadril sa po tom, ako obe krajiny oznámili, že ich rozhovory v Ománe boli v sobotu pozitívne a konštruktívne a že sa dohodli na ďalšom stretnutí tento týždeň.

- Konzervatívny ekvádorský prezident Daniel Noboa zvíťazil v nedeľňajšom druhom kole volieb novej hlavy štátu, oznámila volebná komisia. Jeho ľavicová vyzývateľka Luisa Gonzálezová však odmietla uznať výsledky a tvrdila, že došlo k podvodu.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby navštívil jeho krajinu a lepšie tak pochopil devastáciu, ktorú spôsobuje invázia Ruska. Informovala o tom agentúra AFP, na ktorú sa odvoláva TASR.

- Odsúdenie riaditeľky Agentúry pre štátom podporované nájomné bývanie (AŠPNB) Evy Lisovej je zahladené a treba na ňu pozerať ako na nevinnú a bezúhonnú. V reakcii na vyjadrenia opozičných politikov to v nedeľu na sociálnej sieti zopakoval premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Nemecká polícia zadržala v nedeľu nadránom v ikonickej katedrále v Kolíne nad Rýnom piatich Francúzov a jednu Belgičanku s horolezeckým výstrojom, ktorým sa podarilo do tejto katedrály vlámať a chceli na ňu vyliezť.

- Horskí záchranári z Oblastného strediska Nízke Tatry pomáhali v nedeľu dvom lyžiarom, ktorých zranenia si vyžiadali transport vrtuľníkom. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

- Organizácia s názvom Revolučná sebaobrana tried sa prihlásila k zodpovednosti za piatkový bombový útok na sídlo gréckej železničnej spoločnosti Hellenic Train v Aténach. Tvrdí, že je zodpovedná aj za útok, ktorého cieľom bolo vo februári 2024 ministerstvo práce.

- Predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD) odsúdil ruský útok na ukrajinské mesto Sumy. Uviedol to na sociálnej sieti. Volá po mieri.

- Nedeľný ruský raketový útok na ukrajinské mesto Sumy, pri ktorom zahynulo podľa Kyjeva najmenej 32 ľudí a zranenia utrpelo ďalších 99, odsúdili mnohí západní predstavitelia vrátane francúzskeho prezidenta, britského premiéra, poľského premiéra.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) nechce, aby sa používali pochybné vakcíny. Chce, aby sa odkázalo ich dodávateľom, že sa im už nezaplatí ani cent a že sú pripravení viesť s nimi súdne spory.

- Progresívne Slovensko (PS) vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára (Smer-SD) na odsúdenie nedeľňajšieho ruského raketového útoku na ukrajinské mesto Sumy.

- Prezident SR Peter Pellegrini odsúdil nedeľňajší útok na ukrajinské mesto Sumy. Uviedol to na sociálnej sieti. Volá po konci zabíjania nevinných ľudí.

- Obyvatelia Ekvádora v nedeľu hlasujú v druhom kole prezidentských volieb. Postúpili doň dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola, ktoré sa konalo 9. feburára – úradujúca konzervatívna hlava štátu Daniel Noboa a ľavicová právnička Luisa Gonzálezová.

- Život 21-ročného motorkára si vyžiadala dopravná nehoda, ku ktorej došlo v nedeľu krátko pred 15.00 h na križovatke medzi obcami Tovarné a Sedliská v okrese Vranov nad Topľou. Ako informuje polícia na sociálnej sieti, došlo k zrážke motorkára s nákladným vozidlom.

- Vyše 70 ľudí zadržala grécka polícia pri nepokojoch, ktoré vypukli v noci na nedeľu v aténskej štvrti Exarcheia. Skupina neznámych osôb tam zaútočila na policajnú stanicu, pričom na policajtov hádzala tzv. Molotovove koktaily a kamene.

- Profesionálni a dobrovoľní horskí záchranári z Oblastného strediska Veľká Fatra pomáhali v nedeľu 53-ročnej Slovenke, ktorá si pri lezení na ferrate na Martinských holiach následkom pošmyknutia a pádu do potoka poranila dolnú končatinu.

- Talianska premiérka Giorgia Meloniová privíta v piatok v Ríme amerického viceprezidenta J. D. Vancea. Deň predtým sa vo Washingtone stretne so šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom, oznámil v nedeľu jej úrad.

- Papež František sa v nedeľu nakrátko objavil na Námestí svätého Petra. Obrady na Kvetnú nedeľu v jeho mene viedol kardinál Leonardo Sandri. Po bohoslužbe zdravil 88-ročný František veriacich aj podaním ruky a deťom rozdával sladkosti.

- V koalícii sa má o zákone o tzv. covidových amnestiách, ak ho prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše a vráti do parlamentu, ešte diskutovať.