Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 24. apríl 2025Meniny má Juraj
< sekcia

O Medzinárodnom dni Rómov sa rozhodlo pred 35 rokmi

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Pred 54 rokmi sa v Orpingtone stretli zástupcovia Rómov z rôznych krajín sveta na prvom rómskom kongrese, ktorý sa zaradil medzi najvýznamnejšie v histórii Rómov.

Varšava/Londýn/Bratislava 8. apríla (TASR) - Od rozhodnutia, podľa ktorého bude 8. apríl aj Medzinárodným dňom Rómov, uplynie 35 rokov. Tento dátum prijali v roku 1990 delegáti neďaleko Varšavy na štvrtom Svetovom kongrese Rómov (Romano kongreso lumiakro), organizovanom Medzinárodnou rómskou úniou (International Romani Union, IRU). Výber dátumu 8. apríla má súvislosť s pripomienkou prvého celosvetového stretnutia Rómov, ktoré sa konalo od 8. do 12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne.

Pred 54 rokmi sa v Orpingtone stretli zástupcovia Rómov z rôznych krajín sveta na prvom rómskom kongrese, ktorý sa zaradil medzi najvýznamnejšie v histórii Rómov. Stal sa prvým oficiálnym a jednotným politickým vystúpením Rómov. Rómske delegácie zo 14 štátov vtedy deklarovali spoločný pôvod, odmietli nesprávne pomenovania „Cigáni, Zigeuner, Gipsy“, ktoré po stáročia znamenali očierňovanie, marginalizáciu a vylúčenie. Taktiež sa prihlásili ku krajine svojho pôvodu - Indii.

Účastníci prvého kongresu prijali rómsku zástavu: dovtedajšie dva pruhy - modrý (symbol neba) a zelený (spätosť Rómov s prírodou) doplnil v strede červený kruh, symbol ašókačakry. Delegáti schválili aj medzinárodnú hymnu s názvom Geľem, geľem, pochádzajúcu zo starobylej piesne známej pôvodne v Rumunsku a Srbsku.

Československo na prvom rómskom kongrese zastupovali Miroslav Holomek a Ján Cibuľa, ktorý pochádzal zo slovenského Klenovca. Ján Cibuľa patrí medzi najvýznamnejšie rómske osobností Slovenska. V čase konania kongresu žil vo Švajčiarsku, kam emigroval po roku 1968. V roku 1978 bol hlavným organizátorom druhého kongresu Rómov, ktorý sa uskutočnil v Ženeve a zúčastnilo sa na ňom viac než 120 delegátov.

Delegáti prvého kongresu založili aj novú medzinárodnú organizáciu Rómov - Union Romani (Únia Rómov), ktorá zastupovala 71 rómskych organizácií z 21 štátov. V marci 1979 sa Únia Rómov stala poradným orgánom Organizácie Spojených národov (OSN). V súčasnosti sa nazýva Medzinárodná rómska únia (IRU).

Podkomisia OSN pre prevenciu diskriminácie uznala Rómov ako svojbytnú národnú etnickú skupinu v roku 1997. O dva roky neskôr sa Medzinárodná rómska únia stala členom sekcie mimovládnych organizácii pri OSN.

Rómovia sú druhou najpočetnejšou menšinou v Slovenskej republike. V roku 1991 prijala slovenská vláda Zásady vládnej politiky k Rómom. Základnou tézou dokumentu bolo uznanie etnickej svojbytnosti Rómov na úrovni ostatných menšín. Zrovnoprávnili sa tak s ostatnými národnostnými menšinami a počas sčítania obyvateľov v roku 1991 sa mohli k tejto národnosti prihlásiť.

Medzinárodný deň Rómov nie je teda len dňom prezentácie rómskej kultúry, histórie, jazyka či tradícií, ale aj pripomenutím snahy Rómov o sebaurčenie a uznanie za národnostnú menšinu.

Slnko vystriedajú mraky. Objavia sa aj prehánky

Teploty 18 až 23 stupňov C.

- Pápež František sa niekoľko týždňov pred smrťou rozhodol, že si za žiadnych okolností nepraje, aby ho lekári intubovali. V rozhovore pre štvrtkové vydanie talianskeho denník Il Messaggero to uviedol jeho osobný lekár Sergio Alfieri, informovala agentúra DPA.

- Geologický výskum o vhodnosti vojenského objektu v Leviciach na zakopávanie usmrtených zvierat v súvislosti s výskytom nákazy slintačky a krívačky neexistuje. Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita.

- Takmer 50.000 ľudí vzdalo v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok vo veku 88 rokov.

- Čína odmietla tvrdenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že obe strany sú v priamom kontakte v súvislosti s obchodným sporom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

- Jediná cesta k mieru v Európe vedie podľa českého premiéra Petra Fialu cez silnú vojenskú podporu Ukrajiny. Napísal to vo štvrtok na sociálnej sieti X v reakcii na ruský nočný útok na Kyjev a Charkov.

- Kriminálny úrad Finančnej správy (KÚFS) SR od začiatku tohto roka zaistil takmer trojnásobne viac nelegálnych cigariet a tabaku ako za celý minulý rok. Škody Finančná správa (FS) SR vyčíslila na vyše 31,9 milióna eur.

- Na sobotnom (26. 4.) pohrebe pápeža Františka vo Vatikáne sa zúčastní viacero slovenských biskupov. Povedie ich košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Bernard Bober.

- Z kampane 2024 boli doteraz vyplatené poľnohospodárske podpory v hodnote 511 miliónov eur, teda 86,69 % z celkovej obálky 589,5 milióna eur. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč.

- Tínedžera, ktorý v marci vo francúzskom meste Orléans zaútočil na miestneho rabína, odsúdil v stredu súd pre mladistvých na 16 mesiacov odňatia slobody.

- Ministerstvo vnútra SR plánuje zmeniť zákon o Policajnom zbore. Pribudnúť by do neho mal explicitný zákaz páchať násilie na osobách, ktorým polícia obmedzila osobnú slobodu a povinnosť zamedziť takémuto násiliu.

- Slovenský futbalista Róbert Boženík zostáva naďalej hráčom portugalskej Boavisty Porto. Prestup 25-ročného útočníka do amerického Real Salt Lake stroskotal na zmenených podmienkach zo strany súčasného zamestnávateľa.

- V čoraz krehkejšom svetovom poriadku nemá multilateralizmus inú alternatívu. Vyhlásil to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) pri príležitosti štvrtkového Medzinárodného dňa multilateralizmu a diplomacie za mier.

- Pápež František zomrel bez bolestí a v posledných okamihoch života netrpel. Nezomrel na problémy s dýchaním, uviedol v rozhovore pre štvrtkové vydanie talianskeho denníka Il Messaggero jeho ošetrujúci lekár Sergio Alfieri.

- Britská labouristická vláda zvažuje zavedenie zákazu používania sociálnych sietí pre deti po 22.00 h., povedal minister pre technológie Peter Kyle.

- Americký prezident Donald Trump očakáva, že nové clá na dovoz z Číny budú stanovené do „dvoch alebo troch týždňov“.

- Hasiči aktuálne zasahujú pri požiari bytu v bytovom dome na Kalinovskej ulici v Košiciach. Požiar spôsobil silné zadymenie spoločných priestorov, preto prebieha evakuácia obyvateľov z celého bytového domu.

- Na príprave sobotňajšieho pohrebu pápeža Františka sa podieľajú aj dvaja slovenskí kňazi Ján Dubina a Ľubomír Welnitz. Obaja pôsobia už niekoľko rokov ako pápežskí ceremoniári, teda ako členovia tímu, ktorý pripravuje a vedie liturgické slávenia vo Vatikáne.

- Baziliku sv. Petra vo Vatikáne vo štvrtok od 07.00 h opäť otvorili pre veriacich a pútnikov, aby mohli vzdať poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok vo veku 88 rokov.

- Úsek cesty v smere od krematória do Košíc je aktuálne neprejazdný. Dôvodom je vážna dopravná nehoda. Informuje o tom košická krajská polícia na sociálnej sieti.

- Austrália si začne vytvárať zásoby kritických nerastných surovín a následne bude uzatvárať dohody o ich predaji „kľúčovým partnerom“, uviedol vo štvrtok austrálsky premiér Anthony Albanese.