Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 16. máj 2025Meniny má Svetozár
< sekcia

Pred 80 rokmi bol oslobodený koncentračný tábor Sachsenhausen

Na archívnej snímke žena si fotí bránu bývalého nacistického tábora smrti Sachsenhausen. Foto: TASR/AP

Koncentračný tábor Sachsenhausen postavili v lete roku 1936 približne 30 kilometrov severne od Berlína.

Oranienburg/Bratislava 22. apríla (TASR) - Krátko potom, ako sa dostali v Nemecku k moci nacisti, zriadili v marci 1933 neďaleko Berlína, v opustenom pivovare v centre mesta Oranienburg, prvý koncentračný tábor. Do jeho zrušenia v júli 1934 v ňom uväznili približne tritisíc ľudí. Tento koncentračný tábor sa dodnes často zamieňa s koncentračným táborom Sachsenhausen - ten postavili samotní väzni na okraji mesta Oranienburgu o tri roky neskôr. Od oslobodenia Sachsenhausenu, ktorý sa stal modelom pre ďalšie koncentračné tábory, uplynie v utorok 22. apríla 80 rokov.

Koncentračný tábor Sachsenhausen postavili v lete roku 1936 približne 30 kilometrov severne od Berlína. Mal osobitné postavenie - slúžil ako výcvikové miesto pre veliteľov a stráž do koncentračných táborov v celom nacistickom Nemecku. Nacisti z neho vytvorili vzorový koncentračný tábor aj preto, lebo sa nachádzal v bezprostrednej blízkosti hlavného mesta Tretej ríše.

V rokoch 1936 až 1945 v ňom uväznili viac ako 200.000 ľudí. Zatiaľ čo pred vypuknutím druhej svetovej vojny tvorili väčšinu väzňov nemeckí komunisti a Židia, po začiatku vojny deportovali do tábora desaťtisíce ľudí z okupovaných krajín, vrátane politických odporcov národného socializmu a kolaborantských vlád a vojnových zajatcov. V roku 1944 tvorili už asi 90 percent väzňov cudzinci.

Medzi známych väzňov koncentračného tábora Sachsenhausen patrili napríklad neskorší československý prezident Antonín Zápotocký i český režisér Juraj Herz, ako aj bývalý rakúsky kancelár Kurt Schuschnigg či Jakov Džugašvili, zajatý syn sovietskeho diktátora Stalina.

Vraždenie a neľudské zaobchádzanie bolo v koncentračnom tábore na dennom programe. Smrť v ňom číhala na každom kroku. Desaťtisíce väzňov zomreli od hladu, chorôb, nútených prác, lekárskych experimentov a zlého zaobchádzania alebo sa stali obeťami systematických vyhladzovacích kampaní.

Napríklad na jeseň roku 1941 zavraždili nacisti minimálne 10.000 sovietskych vojnových zajatcov, vrátane mnohých Židov v špeciálne vybudovanom ´zariadení na zastrelenie do šije´ a počas testovania dávok plynu. Asi o pol roka neskôr, na jar roku 1942, nechali vybudovať vyhladzovací objekt s krematóriom a plynovou komorou, ktorý nazvali cynicky ´Stanica Z´.

Esesáci vytvorili napríklad aj špeciálnu pracovnú skupinu tzv. Komando chodiacich topánok. Pod velením civilného úradníka ríšskeho ministerstva hospodárstva museli väzni celé dni pochodovať s batožinou po dráhe s rôznymi podlahovými krytinami, aby otestovali vhodnosť materiálu na podrážky topánok.

S blížiacim sa postupom Červenej armády nariadil veliteľ koncentračného tábora opatrenia zamerané na jeho evakuáciu. Samotná evakuácia sa začala v ranných hodinách 21. apríla 1945. V jej rámci viac ako 30.000 zostávajúcich väzňov prinútili nacisti pochodovať v skupinách na severozápad. Tisíce ľudí tieto pochody smrti neprežili.

Koncentračný tábor Sachsenhausen bol oslobodený 22. apríla 1945. Nachádzalo sa v ňom približne tritisíc starých a chorých ľudí neschopných pochodu, ktorých príslušníci SS nestačili zlikvidovať.

Po skončení druhej svetovej vojny využívala tábor sovietska okupačná moc, ktorá zriadila vo svojej správe celkovo desať špeciálnych táborov. Špeciálny tábor v Sachsenhausene vedený spočiatku pod číslom 7 (od roku 1948 ako číslo 1) bol zďaleka najväčší. Umiestnených v ňom bolo dovedna 60.000 ľudí, najmä nacistických funkcionárov, príslušníkov gestapa a dozorcov koncentračných táborov, ako aj odporcov Sovietskeho zväzu a neskôr východonemeckého režimu. Od hladu a chorôb v ňom našlo smrť 12.000 ľudí. Tábor bol uzavretý v roku 1950, keď väzňov transportovali do Sovietskeho zväzu alebo do väzenských zariadení v Nemeckej demokratickej republike (NDR).

Až v roku 1956, kedy chceli Sachsenhausen navštíviť cudzinci, ktorí prežili zverstvá koncentračného tábora, povolilo velenie východonemeckej armády otvoriť jeho brány návštevníkom. V polovici 50. rokov vedenie NDR súčasne rozhodlo, že sa tam vybuduje pamätné miesto. Národný pamätník Sachhsenhausen bol otvorený 23. apríla 1961 za účasti viac ako 100.000 hostí.

Blanár: Vojna na Ukrajine sa nemala nikdy začať

Slovenská diplomacia v tomto kontexte privítala ohlásené ukrajinsko-ruské rokovania v tureckom Istanbule.

- Všetky členské štáty NATO odsúhlasia postupné navýšenie výdavkov na obranu na päť percent HDP do júnového summitu Aliancie. Vo štvrtok to uviedol americký minister zahraničných vecí Marco Rubio.

- Izraelská armáda vo štvrtok vyhlásila, že zachytila raketu vypálenú z Jemenu. K útoku sa prihlásili jemenskí povstalci húsíovia.

- Na Floride popravili 62-ročného sériového vraha Glena Rogersa, ktorého kedysi vyšetrovali pre možné prepojenie s prípadom O.J. Simpsona.

- Českí hokejisti vyhrali vo štvrtkovom stretnutí B-skupiny MS v Herningu nad Maďarskom presvedčivo 6:1 a s 11 bodmi sú na čele tabuľky.

- Hokejisti Kanady zvíťazili vo štvrtkovom súboji A-skupiny MS v Štokholme nad Rakúskom 5:1.

- Turecko bude v piatok rokovať v Istanbule s ukrajinskou a ruskou delegáciou, povedal vo štvrtok večer zdroj z tureckého ministerstva zahraničných vecí.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok absolvoval svoj prvý telefonát s novým pápežom Levom XIV., pričom hovorili najmä o úsilí o dosiahnutie mieru všade na svete, ale najmä na Ukrajine a v palestínskom Pásme Gazy.

- Belgický federálny parlament vo štvrtok schválil návrh zákona, ktorým sa ruší prelomová legislatíva z roku 2003 o postupnom vyraďovaní jadrových elektrární do roku 2025, ako aj zákaz budovať v Belgicku nové jadrové výrobné kapacity.

- Slovenský minister zdravotníctva Kamil Šaško sa vo štvrtok v Paríži stretol s generálnym tajomníkom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathiasom Cormannom.

- Polícia obvinila z podnecovania muža s valaškou, ktorý sa mal vo videu vyhrážať premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD).

- Hokejisti Švajčiarska si vo štvrtkovom zápase B-skupiny MS v dánskom Herningu poradili s Nemeckom 5:1.

- Hokejisti Fínska zvíťazili vo štvrtkovom zápase A-skupiny MS v Štokholme nad Slovinskom presvedčivo 9:1.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa v súvislosti s vyšetrovaním atentátu zúčastní len na nevyhnutných úkonoch.

- O postoji Slovenska k hlasovaniu o tzv. pandemickej dohode rozhodne vláda v pondelok (19. 5.). Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Do 15. júla by mala vzniknúť medzirezortná pracovná skupina k posilneniu právnej ochrany verejne činných osôb a prijatiu opatrení v oblasti verejného priestoru.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyšle delegáciu na priame rokovania s Ruskom do tureckého Istanbulu, o jej zložení sa rozhoduje v týchto chvíľach, povedal pre agentúru AFP vysokopostavený predstaviteľ ukrajinskej vlády.

- Na výstavbu novej vojenskej nemocnice v Prešove pôjde z plánu obnovy 195 miliónov eur. Zvyšných 255 miliónov eur dofinancuje štát z vlastného rozpočtu, konkrétne z kapitoly rezortu obrany.

- Kanoisti Slovenska získali na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome vo Francúzsku prvú medailu. V tímovej súťaži vybojovala trojica v zložení Michal Martikán, Matej Beňuš a Marko Mirgorodský bronz.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa zo zranení, ktoré utrpel pri vlaňajšom atentáte v Handlovej, liečil viac ako 42 dní.

- Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády. Uviedol to okrem iného na štvrtkovom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).