Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 14. november 2024Meniny má Irma
< sekcia

R. Raši: Spúšťame projekt, ktorý prinesie rozvoj smart agendy

Na snímke minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši (Hlas-SD). Foto: TASR - Jakub Kotian

Vďaka kapacitám budú môcť mestá podľa šéfa rezortu vytvárať virtuálne modely situácií, ktoré majú pomôcť pri rozhodovaní o tom, ako sa dané mesto bude rozvíjať.

Bratislava 5. augusta (TASR) - Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR spustilo projekt za šesť miliónov eur. Týka sa doplnenia odborných kapacít venujúcich sa smart agende v prostredí vyšších územných celkov (VÚC) a krajských miest. Informoval o tom v pondelok minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši (Hlas-SD) na tlačovej konferencii.

"Eurofondy, ktoré máme k dispozícii, sú nielen o budovaní infraštruktúry. Našou povinnosťou je investovať aj do zelených, inteligentných riešení, výskumu a inovácií. Táto agenda spĺňa kritériá toho, čo sa od nás vyžaduje a prináša riešenia, ktoré môžu zjednodušiť bežný život v mestách a obciach," uviedol Raši s tým, že projekt prináša riešenia, ktoré sa môžu týkať každého mesta a aj menších území.

Vďaka kapacitám budú môcť mestá podľa šéfa rezortu vytvárať virtuálne modely situácií, ktoré majú pomôcť pri rozhodovaní o tom, ako sa dané mesto bude rozvíjať. Pilotný projekt sa realizuje v Žiari nad Hronom, kde zdigitalizujú všetky budovy v meste, ako aj zeleň, parky a inžinierske siete. Vďaka tomu bude možné podľa Rašiho pri akejkoľvek investícii alebo výstavbe vedieť, aký dopad bude mať na životné prostredie či dopravu.

Dodal, že na národnej úrovni bude pracovať desať špecialistov, ktorí budú pripravovať digitálne dvojčatá, a 16 koordinátorov v krajských mestách a VÚC. MIRRI pripravuje taktiež vzdelávací program na zabezpečenie kapacít. Oprávnenými prijímateľmi sú VÚC a krajské mestá, pričom financie môžu byť využité na mzdové výdavky a nevyhnutné výdavky na realizáciu daného projektu.

"Na základe prieskumu medzi ôsmimi VÚC a 500 samosprávami považuje 75 % samospráv za problém implementáciu smart riešení a nedostatok kapacít. Tieto peniaze, ktoré sú vyčlenené pre štát, mestá a VÚC, majú slúžiť na to, aby sa posilnili odborné kapacity, ktoré budú smart riešenia pripravovať, vrátane digitálnych dvojčiat," vysvetlil Raši.

Ako príklad uviedol Dubnicu nad Váhom, ktorej výstupom projektu je služba s údajmi o dopravnej situácii, parkovaní či meteorologickej situácii, ale aj o kvalite životného prostredia. "Smart agenda je agenda, ktorá sa bude týkať našich životov a určovať budúcnosť miest a obcí. Rozhodovanie o budúcnosti miest bude založené na dátach a informáciách, nie na náladách a emóciách," uzavrel.

Opozičná poslankyňa a exministerka Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) v pondelok kritizovala, že úradníci sa majú venovať príprave nejasne definovaných projektov. "No mestá a vyššie územné celky potrebujú skôr peniaze na samotné projekty, nie na úradníkov," podotkla.