Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 13. máj 2025Meniny má Servác
< sekcia

Rusko odsúdilo muža, chcel prezradiť americkej CIA vojenské tajomstvá

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Jurij Ješčenko bol odsúdený na 13 rokov pobytu v trestaneckej kolónii.

Moskva 20. novembra (TASR) - Ruský súd uznal tamojšieho občana za vinného z velezrady za to, že chcel odovzdať vojenské tajomstvá americkej Ústrednej spravodajskej službe (CIA). Oznámili to v piatok ruské bezpečnostné úrady, ktoré cituje tlačová agentúra AFP.

Jurij Ješčenko bol odsúdený tento týždeň na 13 rokov pobytu v trestaneckej kolónii za pokus dodať Spojeným štátom údaje o ruských zbraňových systémoch, uviedla Federálna bezpečnostná služba (FSB) vo vyhlásení zverejnenom na svojej webovej stránke.

"Z prospechárskych dôvodov sa rozhodol poskytnúť Spojeným štátom informácie o sľubnom vývoji ruského vojensko-priemyselného komplexu," uvádza sa v danom vyhlásení. Podľa FSB muž pracoval v uzavretom arktickom meste Severomosk pre organizáciu, ktorá dodávala rádioelektronické systémy pre lode ruskej Severnej flotily.

FSB ďalej vyhlásila, že Ješčenko v rokoch 2015-2017 zhotovoval kópie tajných dokumentov o zbraňových systémoch tohto loďstva a následne, začiatkom roku 2019, skontaktoval CIA.

V júli toho istého roku ho FSB zatkla v západoruskej Brianskej oblasti, keď sa pokúsil odovzdať inkriminované materiály, uviedla bezpečnostná služba. Ješčenko, ktorého v utorok odsúdil regionálny súd v Briansku, priznal vinu a svoj čin "oľutoval", uviedla FSB.

Počet prípadov špionáže sa v uplynulých rokoch v Rusku zvýšil. V júni poslal ruský súd na 16 rokov do trestaneckej kolónie za údajnú špionáž bývalého príslušníka americkej námornej pechoty Paula Whelana.

Premiér avizuje Bezpečnostnú radu SR pre nárast nenávistných prejavov

Informoval o tom v liste predsedom politických strán a štyrom televíziám, kde navrhol aj presun televíznych diskusií z nedele na pracovné dni.

,aktualizované 

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok vyhlásil, že armáda sa v nasledujúcich dňoch chystá vstúpiť do Pásma Gazy v plnej sile. Cieľom je zničiť palestínske militantné hnutie Hamas.

- Na možné rusko-ukrajinské rokovania v tureckom Istanbule tento štvrtok prídu za americkú stranu vyslanci prezidenta USA Donalda Trumpa Steve Witkoff a Keith Kellogg.

- Novým slovenským veľvyslancom v Česku sa od utorka oficiálne stal akademik a filozof Martin Muránsky. Prezident ČR Petr Pavel od neho na Pražskom hrade prevzal poverovacie listiny

- Ministerstvo vnútra (MV) SR nenakúpi čiapky od spoločnosti Rempo. Zmluvy vypovedá a podá trestné oznámenie. TASR o tom v utorok informoval tlačový odbor MV SR.

- Úrad boja proti organizovanej kriminalite koncom apríla prerušil trestné stíhanie pre únik údajov zo zdravotnej dokumentácie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) po vlaňajšom atentáte. Pre TASR to uviedol hovorca Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Ivan Vozár.

- Pápež Lev XIV. v liste židovským komunitám vo svete prisľúbil, že rímskokatolícka cirkev s nimi chce posilniť dialóg.

- Utorkový dobrovoľný tréning slovenskej hokejovej reprezentácie absolvovalo kvarteto hráčov a dvaja brankári. Menovite boli na ľade Dalibor Dvorský, Patrik Hrehorčák, Michal Beňo a uzdravený Matej Kašlík. Spolu s nimi brankári Patrik Rybár a Adam Húska.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) avizuje Bezpečnostnú radu SR pre nárast nenávistných prejavov, fyzických konfliktov a vysokej pravdepodobnosti ďalšieho útoku na verejného činiteľa. Zaoberať sa tým chce aj na rokovaní vlády.

- Opozičná strana SaS kritizuje plánovaný nákup pokrývok hlavy pre policajtov a hasičov v rámci zákazky, ktorú uzavrelo Ministerstvo vnútra (MV) SR. Nákup čiapok považuje za predražený.

- Americký prezident Donald Trump ponúkol, že sa zúčastní na potenciálnych ukrajinsko-ruských mierových rokovaniach, ktoré by sa mohli konať vo štvrtok v tureckom Istanbule.

- Vláda bude rok po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) rokovať vo štvrtok (15. 5.) v Handlovej. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

- Parížsky súd v utorok uznal francúzskeho herca Gérarda Depardieua vinným zo sexuálneho napadnutia dvoch žien počas nakrúcania filmu v roku 2021.

- Ministerstvo vnútra SR eviduje viac ako 180.000 stiahnutí aplikácií eIdentita a eDoklady. Digitálne doklady za necelý mesiac od sprístupnenia aplikácií využili Slováci v takmer v 300.000 prípadoch.

- Americký prezident Donald Trump v utorok dopoludnia v Saudskej Arábii začal svoje turné po krajinách Blízkeho východu.

- K dopravnej nehode viacerých vozidiel došlo na rýchlostnej ceste z Budimíra v smere do Košíc. Cesta je momentálne ťažko prejazdná. Na mieste zasahujú hasiči.

- Nemecký minister vnútra Alexander Dobrindt v utorok zakázal krajne pravicovú skupinu Nemecké kráľovstvo (Königreich Deutschland), ktorá je frakciou hnutia Ríšski občania.

- Bulharsko v pondelok spustilo monitorovanie svojej hranice s Tureckom pomocou moderných dronov. Je to súčasťou dohody, vďaka ktorej krajina získala vstup do schengenského priestoru, informuje TASR s odvolaním sa na portál Euractiv.com.

- Basketbalisti New Yorku Knicks vyhrali v noci na utorok vo štvrtom semifinále Východnej konferencie zámorskej NBA nad Bostonom Celtics 121:113. V sérii vedú nad úradujúcim majstrom 3:1 na zápasy.

- Hokejisti Caroliny Hurricanes vyhrali v noci na utorok vo štvrtom semifinále Východnej konferencie zámorskej NHL nad Washingtonom Capitals 5:2 a vedú 3:1 na zápasy. V rovnakom pomere je séria medzi Edmontonom a Vegas, ktoré prehralo na ľade Oilers 0:3.