Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 3. december 2024Meniny má Oldrich
< sekcia

Saková: Verejné obstarávanie na nový jadrový blok by malo byť v 2025

Na snímke podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD) počas tlačového brífingu s názvom "40. rokov jadrovej elektrárne Bohunice a aktuálne projekty" v areáli jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice vo štvrtok 14. novembra 2024. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Slovensko by malo mať pri výstavbe výhodu v porovnaní s okolitými krajinami, keďže disponuje povolením o umiestení stavby z roku 2022, ktoré vydal Úrad jadrového dozoru SR.

Bratislava 20. novembra (TASR) - Proces verejného obstarávania na výstavbu nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach by mal byť spustený budúci rok. V apríli 2027 by mala byť následné podpísaná zmluva s dodávateľom. Uviedla to v stredu po rokovaní vlády ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).

"Začiatočné stavebné práce by sa mali uskutočniť v apríli v roku 2032, prvé navezenie paliva začiatkom roku 2038 a uvedenie do skúšobnej prevádzky takisto v roku 2038," povedala ministerka hospodárstva. Plnohodnotná prevádzka nového jadrového zdroja je naplánovaná na rok 2040.

Celkové náklady na vybudovanie nového jadrového zdroja v súčasnosti odhaduje na 10 miliárd eur, a to na základe skúsenosti z Českej republiky a Maďarska. Šéfka rezortu hospodárstva upozornila, že náklady na výstavbu každoročne rastú o 8 - 10 % v prípade, že sa vybudovanie takéhoto zdroja odsúva. Aj preto by mala mať súčasná vláda ambiciózne ciele vo veci časového harmonogramu výstavby.



Slovensko by malo mať pri výstavbe výhodu v porovnaní s okolitými krajinami, keďže disponuje povolením o umiestení stavby z roku 2022, ktoré vydal Úrad jadrového dozoru SR. Okrem toho má SR tím expertov momentálne pracujúcich na dostavbe tretieho, respektíve štvrtého reaktora jadrového bloku v Mochovciach, ktorý by chceli predstavitelia vlády postupne presunúť do nového projektu v Jaslovských Bohuniciach.

"Máme aj dostatok vody, ktorá je potrebná na chladiaci proces. Máme pripravené územie v oblasti Jaslovských Bohuníc a veľmi oceňujeme, že aj prístup slovenského obyvateľstva k jadrovej energetike je veľmi pozitívny," doplnila Saková.

Odporúčaný výkon nového jadrového zdroja by mal byť vo výške 1200 megawattov (MW) s možnosťou zvýšenia maximálneho výkonu na 1700 MW, priblížil rezort hospodárstva. Do výberu dodávateľa technológie by mali byť pritom zapojené aj slovenské podnikateľské subjekty s cieľom zabezpečiť maximálne využitie domácich dodávateľských kapacít.