Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. november 2024Meniny má Elvíra
< sekcia

Šefčovič a Jourová: EK pomáha zlepšovať život Rómov v krajinách EÚ

Na archívnej snímke podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčoviči. Foto: TASR/AP

Od stredy je v Dome európskej histórie v Bruseli vystavená kópia ochrannej listiny pre Rómov, ktorú pred 600 rokmi na Spišskom hrade vydal uhorský kráľ a rímsko-nemecký cisár Žigmund Luxemburský.

Brusel 27. apríla (TASR) - Od stredy je v Dome európskej histórie v Bruseli vystavená kópia ochrannej listiny pre Rómov, ktorú pred 600 rokmi na Spišskom hrade vydal uhorský kráľ a rímsko-nemecký cisár Žigmund Luxemburský. Túto udalosť ocenili aj podpredsedovia Európskej komisie (EK) Věra Jourová a Maroš Šefčovič, ktorí sa zúčastnili na slávnostnom odovzdávaní kópie historického dokumentu, informuje spravodajca TASR.

Šefčovič upozornil na skutočnosť, že dekrétom z roku 1423 boli Rómovia "privítaní" v Európe a dostali možnosť voľného pohybu. "Významnou skutočnosťou je, že sa to udialo na Spišskom hrade, čiže je tu priame prepojenie medzi Slovenskom, rómskou komunitou a európskou históriou," povedal. Spresnil, že pre mnohých návštevníkov Domu európskej histórie bude novinkou, že Rómovia žijú v Európe po stáročia. Návštevníci si budú môcť uvedomiť dôležitosť integrácie a zabezpečenia rovnocenných práv pre Rómov a tiež nevyhnutnosť zamedzenia ich diskriminácii.

Eurokomisia podľa neho už niekoľko rokov, počas tzv. rómskej dekády, zdôrazňuje, čo treba robiť pre zlepšenie životnej úrovne Rómov v Európe. "Podstatné je to, aby sa európske opatrenia, ale aj finančná podpora, ktorá prichádza cez eurorozpočet, využili čo najefektívnejšie na to, aby sa skvalitnila ich školská dochádzka, vzdelanie, projekty sociálneho bývania. V každej členskej krajine, aj na Slovensku, máme príklady, kde to naozaj funguje, ale tiež vieme, že ešte veľa treba v tejto veci urobiť," odkázal Šefčovič.

Jourová ako komisárka pre hodnoty a transparentnosť upozorňuje v mene EK členské krajiny EÚ aj na slabý pokrok pri riešení problémov rómskeho etnika. Ako najväčší problém, aj na Slovensku, vidí prístup rómskych detí k vzdelávaniu. Ďalší problém je diskriminácia Rómov na trhu práce a zaistenie dôstojného bývania.

"To všetko sú veci, ktoré musíme podporovať. My všetci, čo máme vplyv – eurokomisia, štát, mestské radnice, ktoré majú obrovský vplyv na život Rómov. A je tu aj celkový postoj spoločnosti, kde sa treba zamerať na vzdelávanie, odstraňovanie stereotypov a nenávisti," vysvetlila.

"Mrzí ma to, čo by som nazvala neodvahou politikov. Pre mnohých politikov je zložité sa biť za Rómov – je to nepopulárne, je to zdroj okamžitých útokov na internete. Chcela by som všetkých vyzvať, buďme odvážnejší, ide o našich spoluobčanov, o pokojné spolužitie väčšinovej a menšinovej spoločnosti," odkázala Jourová.




(spravodajca TASR Jaromír Novak)