Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 8. máj 2025Meniny má Ingrida
< sekcia

Svetový deň knihy a autorských práv sa pripomína od roku 1995

Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Medňanský

Zároveň pripomína význam tlačiarenského stroja a jeho vynálezcu Johanna Gutenberga, ktorý umožnil masové šírenie kníh, čím prispel k rozvoju kultúry a vzdelávania.

Paríž/Bratislava 23. apríla (TASR) - Už vyše 30 rokov sa 23. apríla oficiálne vzdáva pocta knihám, literatúre, autorom, vydavateľom, pracovníkom knižníc či kníhkupcom. Na tento deň pripadá Svetový deň knihy a autorských práv, ktorý v roku 1995 vyhlásila Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).

Zároveň pripomína význam tlačiarenského stroja a jeho vynálezcu Johanna Gutenberga, ktorý umožnil masové šírenie kníh, čím prispel k rozvoju kultúry a vzdelávania.

UNESCO zvolilo 23. apríl preto, že ide o špecifický dátum pre svetovú literatúru. V dňoch 22. a 23. apríla roku 1616 zomreli traja velikáni - španielsky básnik, prozaik a dramatik Miguel de Cervantes, anglický dramatik a básnik William Shakespeare a peruánsky spisovateľ a historik Inca Garcilaso de la Vega.

V týchto dvoch dňoch sa zase narodili ďalší majstri pera ako literárny kritik ruského pôvodu Vladimir Nabokov (1899), francúzsky spisovateľ Maurice Druon (1918) či kolumbijský autor Manuel Mejía Vallejo (1923).

UNESCO na svojom 28. zasadnutí v roku 1995 schválilo návrh španielskej vlády a vyhlásila 23. apríl za Svetový deň knihy a autorských práv. Cieľom tohto rozhodnutia bolo prilákať pozornosť najmä mladej generácie k čítaniu kníh.

Myšlienka na oslavu dňa knihy má korene v Katalánsku. V roku 1922 s ňou prišiel španielsky spisovateľ Vicente Clavel. Tento sviatok vytvoril na počesť Miguela de Cervantesa. Keďže Cervantes sa narodil 7. októbra, Svetový deň knihy sa prvýkrát oslavoval 7. októbra 1926. V roku 1930 však španielsky kráľ Alfonz XIII. zmenil dátum na 23. apríl, čo je dátum Cervantesovho úmrtia. V Katalánsku sa tešil veľkej obľube najmä preto, že tento dátum je aj sviatkom svätého Juraja, patróna Katalánska.

Podľa štatistík UNESCO prečíta priemerný človek na svete približne štyri knihy ročne. Tento počet sa však líši v závislosti od krajiny a kultúry. V krajinách s vyššou úrovňou gramotnosti, ako sú Škandinávia alebo Nemecko, sa toto číslo zvyšuje na desať až 15 kníh ročne na obyvateľa. Vďaka digitálnym technológiám a internetu sú knihy a literatúra čoraz dostupnejšie širokej verejnosti.

Svetový deň knihy a autorských práv taktiež zdôrazňuje význam autorských práv a ich ochrany. Autorské práva chránia práva autorov a umelcov na ich diela a zabezpečujú, aby ich tvorba bola riadne uznaná a odmenená. Týmto spôsobom podporuje autorské právo kreativitu a rozvoj kultúrneho bohatstva.

Pri správe autorských práv na medzinárodnej úrovni zohráva kľúčovú úlohu Svetová organizácia duševného vlastníctva (WIPO), ktorá bola založená v roku 1967 a dnes má 193 členských štátov.

Svetový deň knihy a autorských práv tiež pripomína význam knižníc, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri rozvoji vzdelávania a kultúrneho dedičstva, najmä v krajinách s nižšou mierou gramotnosti alebo s obmedzeným prístupom k informačným zdrojom.

Pre úspech Svetového dňa knihy a autorských práv na svetovej úrovni prišlo UNESCO s konceptom Svetového hlavného mesta knihy. Generálna konferencia UNESCO schválila spôsob jeho voľby 2. novembra 2001. Prvým sa v roku 2001 stal Madrid. Generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová sa rozhodla za Svetové hlavné mesto knihy na rok 2025 určiť brazílske Rio de Janeiro.

Svetový deň knihy a autorských práv sa oslavuje v mnohých krajinách sveta prostredníctvom rôznych podujatí a aktivít, ako sú knižné veľtrhy, autorské čítania, workshopy či súťaže. Na Slovensku je to napríklad vyhlásenie výsledkov súťaže Najkrajšia kniha Slovenska.

Svet si pripomína 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny

V Európe si štáty protihitlerovskej koalície pripomínajú každoročne skončenie druhej svetovej vojny 8. mája ako Deň víťazstva nad fašizmom.

- Na sociálnych sieťach sa šíri nebezpečný trend, tzv. SkinnyTok. Podnecuje extrémne chudnutie, hladovanie a poruchy príjmu potravy.

- Ukrajinské vzdušné sily tvrdia, že Rusko pár hodín po tom, čo údajne začalo uplatňovať trojdňové jednostranné prímerie vyhlásené prezidentom Vladimirom Putinom, niekoľkokrát zhodilo kĺzavé bomby na ukrajinskú Sumskú oblasť.

- Severná Kórea (KĽDR) vypálila najmenej jednu balistickú strelu smerom do vôd pri svojom východnom pobreží.

- Vplyvný americký politológ a teoretik medzinárodných vzťahov Joseph S. Nye, ktorý zaviedol pojem mäkká sila, zomrel vo veku 88 rokov.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron v Paríži vyzval svojho sýrskeho náprotivka Ahmadu Šaru, aby zabezpečil ochranu všetkých Sýrčanov bez výnimky.

- Trojdňové prímerie, ktoré jednostranne vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, vstúpilo do platnosti vo štvrtok o polnoci moskovského času (v stredu o 23.00 h SELČ), informovali podľa agentúry AFP ruské štátne médiá.

- Sýrsky prezident Ahmad Šara počas návštevy Paríža potvrdil, že Sýria vedie nepriame rokovania s Izraelom, ktorých cieľom je zmierniť napätie medzi krajinami.

- Na okamžité zastavenie bojov medzi Indiou a Pakistanom vyzval aj americký prezident Donald Trump.

- Futbalisti Paríža St. Germain budú 31. mája v Mníchove súpermi Interu Miláno vo finále Ligy majstrov. Hráči francúzskeho šampióna po minulotýždňovom víťazstve 1:0 na pôde FC Arsenal zvládli aj stredajšiu domácu odvetu, v ktorej zdolali anglického súpera 2:1.

- Rusko v stredu údajne zostrelilo niekoľko ukrajinských dronov smerujúcich na Moskvu. Stalo sa to v čase, keď do krajiny pricestovali viacero zahraničných predstaviteľov pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny, oznámil primátor Moskvy Sobjanin.

- Komínom Sixtínskej kaplnky vyšiel čierny dym. Pápeža nateraz teda nezvolili.

- Polícia vykonala nočnú raziu na klinike Los Olivos v Buenos Aires s cieľom získať kompletnú zdravotnú dokumentáciu zosnulého legendárneho futbalistu Diega Maradonu. Stalo sa tak na základe súdneho príkazu.

- Estónsko nedovolí slovenskému vládnemu špeciálu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) prelet cez svoje územie. Premiér to označil za úmyselný pokus zmariť jeho návštevu Moskvy. Informoval o tom na sociálnej sieti.

- Platforma pre demokraciu apeluje na poslancov Národnej rady SR, aby novelu zákona o neziskových organizáciách napadli na Ústavnom súde (ÚS) SR. TASR o tom informovali predstavitelia platformy.

- Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa v stredu popoludní zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde sa oficiálne začalo konkláve. Zvolia na ňom nástupcu zosnulého pápeža Františka, informuje TASR.

- Cieľom Slovenska je, aby sa obnovili medzivládne konzultácie s Českou republikou, ktoré sú prejavom nadštandardných vzťahov krajín. Počas návštevy Prahy to uviedol predseda Národnej rady SR Richard Raši s tým, že spolupráca krajín naplno funguje.

- Novou generálnou riaditeľkou Slovenského národného múzea (SNM) sa stala Andrea Predajňová. Do funkcie ju v stredu vymenovala ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na základe výsledkov výberového konania.

- Prezident Peter Pellegrini vymenoval v stredu päť nových sudcov všeobecných súdov. Vo svojom príhovore v Prezidentskom paláci podčiarkol, že funkcia sudcu nie je iba prácou, ale celoživotným poslaním spojeným s veľkou cťou i zodpovednosťou.

- Útoky na sudcov sú aj útokmi na spravodlivosť a nezávislosť justície. Povedal to prezident SR Peter Pellegrini v súvislosti so stredajším ozbrojeným prepadnutím martinskej sudkyne vo svojom príhovore k vymenovaniu nových sudcov všeobecných súdov.