Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia NHL

Sezónu NHL začne deväť Slovákov, Daňo číha na farme

Marko Daňo, archívne foto Foto: TASR/AP

Celkovo však počet Slovákov v najlepšej lige sveta opäť klesol.

New York 7. októbra (TASR) - Celkovo 9 slovenských hokejistov by tento týždeň malo vstúpiť do bojov v novej sezóne NHL. V priebehu dlhočiznej základnej časti súťaže majú šancu prebojovať sa do prvých tímov z nižších súťaží ďalší, najmä Marko Daňo, Marek Tvrdoň, Martin Gernát a Marek Hrivík, všetci s dvojcestnými zmluvami.

Vlani zo slovenského pohľadu exceloval opäť Marián Hossa. Jeho osobnosť vynikla aj v chicagskom tíme novej zámorskej dynastie. Blackhawks získali tretí Stanleyho pohára za uplynulých šesť rokov. Hossa si svoj tretí prsteň šampióna NHL vyslúžil aj impozantnými individuálny počinmi, keď prekročil hranicu 1000 kanadských bodov a po druhý raz v kariére sa mu podarilo nastúpiť na všetky zápasy sezóny. Ak sa mu v nastávajúcom ročníku podarí streliť 14 gólov, ako tretí Slovák a 43. hráč vôbec dosiahne hranicu 500 strelených gólov. Zo Slovákov sa z tohto míľnika radovali len Stan Mikita a Peter Bondra, zhodou okolností sa to aj im podarilo počas pôsobenia v drese jastrabov.

Slovákmi to v klubovej kabíne Chicaga prekypovalo. Okrem Mariána Hossu sa v príprave ukázal aj Marko Daňo, ktorý sa do svojho vysnívaného klubu dostal z Columbusu v rámci výmeny za Brandona Saada. Vedenie klubu pozvalo na skúšku aj útočníka Tomáša Kopeckého, ktorý tu pôsobil v rokoch 2009-2011, takisto obrancu Ľubomíra Višňovského. Ani jeden z nich sa novej zmluvy nedočkal, navyše mladého Marka Daňa poslalo vedenie do nižšej AHL. No práve on má najväčšiu šancu rozšíriť slovenskú základňu v NHL. V minulej sezóne odohral dvadsaťročný útočník za Columbus Blue Jackets 35 zápasov, v ktorých získal 21 bodov.

Kapitán Bostonu Zdeno Chára odohrá za "medveďov" svoju jubilejnú desiatu sezónu, ktorú by rád oslávil ziskom svojho druhého Stanley Cupu. V minulej sezóne sa tesne nedostali do vyraďovacích bojov. Víťaz Norrisovej trofeje pre najlepšieho obrancu z roku 2011 sa počas prípravných zápasoch zranil a tréner si nie je istý, či v druhú noc stihne bostonskú ouvertúru proti Winnipegu.

Rovnaký problém má aj Jarosláv Halák, brankár v službách New York Islanders. Slovenský reprezentant sa zranil počas tréningu v hornej časti tela. Aj keď to najskôr vyzeralo na týždňový oddych, tréner Jack Capuano vyjadril svoje obavy, či brankárska jednotka stihne prvý zápas, práve proti Hossovmu majstrovskému Chicagu.

Obranca Andrej Sekera podpísal ako neobmedzený voľný hráč zmluvu na šesť rokov s klubom Edmonton Oilers. Vedenie tímu s ním ráta ako s top obrancom a slovenský reprezentant si to uvedomuje: "Je to pre mňa rozhodne veľká zodpovednosť. Budem hrať najlepšie ako viem. Budem tvrdo pracovať a snažiť sa uľahčiť život svojim spoluhráčom na ľade. Chcem byť pravý profesionál a líder," vyjadril sa pre nhl.com Sekera, ktorý začne sezónu proti St. Louis Blues.

Vlani sa do play off neprebojoval obhajujúci šampión z Los Angeles. Manažment klubu ale verí, že úderná slovensko-slovinská dvojica Marián Gáborík – Anže Kopitar vráti tím do bojov o Stanleyho pohár. Gáborík mohol mať spoluhráča-krajana, brankárovi Petrovi Budajovi chýbajú štyri zápasy na zaokrúhlenie počtu štartov na 300, klub ho však poslal bojovať o zmluvu do svojho záložného tímu Ontario Reigns.

V organizácii Detroitu Red Wings sa už udomácnili slovenskí útočníci Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo. Najmä starší z dvojice predviedol v príprave skvelú formu, keď sa mu podaril streliť hetrik do siete Chicaga. Celkovo si Tatar pripísal štyri góly. Jeho krajan pred sezónou podpísal novú dvojročnú zmluvu, v príprave získal dva body. Najväčšia zmena pre oboch nastala v trénerskom tíme. Mike Babcock, ktorý viedol "červené krídla" 10 rokov, odišiel do Toronta a jeho miesto zaujal tréner z farmy Red Wings, Jeff Blashill. Obaja slovenskí reprezentanti vyhrali pod jeho vedením titul v AHL, takže obe strany vedia, čo môžu od seba očakávať.

Mike Babcock sa síce rozlúčil s Detroitom, ale nie so slovenskou stopou. V kádri Toronta Maple Leafs sa nachádzajú dvaja hráči. Útočník Richard Pánik odohral v drese "javorových listov" značnú časť minulej sezóny, obranca Martin Marinčin sa do Toronta dostal v rámci výmeny z Edmontonu. Keďže boli obaja pred sezónou bez zmluvy, klub podpísal s každým ročný kontrakt. Okrem tímových výsledkov tak budú bojovať aj o svoju budúcnosť v NHL.

Šancu na NHL mal aj obranca Andrej Meszároš, keď ho Colorado Avalanche pozvalo ako voľného hráča so skúšobnou zmluvou do kempu. Slovenský reprezentant sa však na skúške zranil a vedenie "lavín" mu riadnu zmluvu neponúklo.         

Zoznam Slovákov v prvých tímoch NHL (stav k 6. októbru 2015):

Boston - Zdeno Chára (o)
Edmonton - Andrej Sekera (o)
Detroit - Tomáš Tatar (ú), Tomáš Jurčo (ú)
Chicago - Marián Hossa (ú)
Los Angeles - Marián Gáborík (ú)
New York Islanders - Jaroslav Halák (b)
Toronto - Richard Pánik (ú), Martin Marinčin (o)


V úvodnej noci štyria Slováci, v ponuke aj tri zápasy pod holým nebom


Nový ročník zámorskej NHL odštartuje v noci na štvrtok štvorzápasovou porciou. Úvodné buly sezóny padne o 1.00 SELČ v tradičnom kanadskom derby medzi Torontom Maple Leafs a Montrealom Canadiens. Diváci sa môžu tešiť aj na osvedčené lákadlá ako novoročný Winter Classic, či Zápas hviezd.

Základná časť odštartuje 7./8. októbra a skončí sa v noci na 10. apríla 2016. Súboje play off potom v noci z 13. na 14. apríla stredoeurópskeho letného času. V prvý hrací deň by mali zasiahnuť do hry aj štyria z celkovo deviatich Slovákov, ktorí sú na súpiskách prvých tímov. Za Toronto hneď na úvod Martin Marinčin a Richard Pánik. Chicago Blackhawks s Mariánom Hossom odštartuje obhajobu trofeje doma proti New Yorku Rangers. Víťazi spred dvoch rokov Los Angeles Kings s Mariánom Gáboríkom sa predstavia taktiež pred vlastnými fanúšikmi proti kalifornskému rivalovi San Jose Sharks. Štvrtý duel úvodnej noci tvoria Calgary Flames a Vancouver Canucks.

V kalendári nebudú chýbať divácky atraktívne duely pod holým nebom. Organizátori si pre fanúšikov naplánovali dokopy tri. Na Nový rok je na programe tradičná klasika (Winter Classic), tentoraz v podaní Bostonu Bruins a Montrealu Canadiens na štadióne Gillette. Viacúčelová aréna s kapacitou takmer 70.000 divákov je v meste Foxborough v štáte Massachusetts. Svoje zápasy v nej hrajú futbalisti New England Revolution a hráči amerického futbalu New England Patriots.

Okrem tejto klasiky si vedenie NHL pripravilo ďalšie dva duely pod holým nebom pod názvom Stadium Series. Prvý sa uskutoční 21. februára na štadióne TCF Bank v Minneapolise, kde proti sebe nastúpia Minnesota Wild a Chicago. Druhý o šesť dní neskôr v denverskej bejzbalovej aréne Coors Field medzi Coloradom Avalanche a Detroitom Red Wings.

Tradičný a v poradí už 61. All-star víkend sa odohrá 30. a 31. januára v domovskom stánku Nashvillu Predators Bridgestone aréne. Nashville privíta túto hokejovú oslavu premiérovo v histórii.

Hrací systém zaručuje, že sa všetkých 30 klubov predstaví minimálne raz vo všetkých arénach. Základná časť bude mať spolu 1230 zápasov a vyraďovacie série hrané na štyri víťazné zápasy pôjdu najprv v systéme divízií, potom prídu na rad konferenčné finále a po nich finále o Stanleyho pohár.

Program úvodného dňa novej sezóny NHL:

štvrtok 8. októbra

01.00 Toronto - Montreal
02.00 Chicago - New York Rangers
04.00 Calgary - Vancouver
04.30 Los Angeles - San Jose
/Pozn.: časy sú v SELČ/

Kľúčové dátumy sezóny 2015/2016:

8. októbra - štart základnej časti
24.-26. decembra - vianočná prestávka
1. januára - novoročný zápas pod holým nebom, tzv. Winter Classic: Boston - Montreal (Gillette Stadium)
28.-1.februára - prestávka vyplnená exhibíciou hviezd (31. januára, Nashville)
21. februára - stretnutie pod holým nebom, tzv. Stadium Series: Minnesota - Chicago (TCF Bank Stadium)
27. februára - stretnutie pod holým nebom, tzv. Stadium Series: Colorado - Detroit (Coors Field Arena)
10. apríla - záverečný deň základnej časti
13. apríla - úvodné zápasy play off
? júna - galavečer sezónnych ocenení NHL
24.-25. júna - vstupný draft


Chicago ide obhajovať do sezóny s relovučnými predĺženiami


Štyrmi zápasmi odštartuje v noci na štvrtok SELČ v poradí formálne 99. ročník a fakticky 98. ročník zámorskej NHL, ktorej výluka spôsobila "mŕtvu" sezónu 2004/05. V porovnaním s predchádzajúcim obdobím nastalo niekoľko zásadných zmien. Najväčšou sú predĺženia, v ktorých po novom nastúpia proti sebe namiesto štyroch len traja hráči z jedného tímu.

Ďalšou podstatnou novinkou je, že tréneri budú môcť požiadať o videorozbor niektorých sporných situácií priamo počas zápasov. Fanúšikovia sa taktiež môžu tešiť na premiéru jedného z najväčších talentov uplynulých rokov Connora McDavida, či sledovať ako si jeden z najskúsenejších trénerov Mike Babcock poradí s veľkou výzvou v Toronte, v tradičnom ale stagnujúcom klube Maple Leafs.

Počas nasledujúcej sezóny by mal padnúť aj verdikt o prípadnej expanzii profiligy. Eminentný záujem na vstup majú mestá Las Vegas a kanadský Quebec. Obe predložili svoje návrhy na nedávnej jesennej Rade guvernérov NHL, každá prezentácia trvala vyše hodinu. Komisár Gary Bettman však po rokovaní uviedol, že vedenie súťaže zatiaľ nestanovilo žiadny pevný termín na rozhodnutie o tom, či bude mať NHL ďalších členov navyše. "Zatiaľ sme v procese zberu informácií. Neprebehli žiadne konzultácie o tom, či chceme alebo nechceme expandovať, prípadne koľko nových tímov by malo prísť, či odkiaľ by mali byť. Čaká nás ešte veľa práce," uviedol Bettman.

Kluby mohli na nové posily a podpisy hráčov opäť míňať viac peňazí, platový strop totiž stúpol z 69 miliónov dolárov na 71,4 miliónov, čo predstavuje nárast o približne 3,5 percenta. Od lockout-u v roku 2005 sa tak pôvodný limit 39 miliónov dolárov takmer zdvojnásobil. V nasledujúcej sezóne zarobí najviac obranca Shea Weber z Nashvillu, ktorý si prilepší o 14 miliónov a je tesne pod maximálnou povolenou hranicou 14,28 miliónov za sezónu. Za ním nasledujú lídri Chicaga Patrick Kane a Jonathan Toews (obaja po 13,8 mil.) a Sidney Crosby z Pittsburghu Penguins (12 mil.). Najlepšie plateným Slovákom je opäť Marián Hossa z tímu "jastrabov" s ročným zárobkom 7,9 miliónov dolárov. Za ním nasleduje dvojica obrancov - kapitán Bostonu Bruins Zdeno Chára (7 mil.) a nová akvizícia Edmontonu Oilers Andrej Sekera (6,5 mil.).

Celkovo však počet Slovákov v najlepšej lige sveta opäť klesol. Na štarte ročníka by sa mali objaviť oproti vlaňajšiemu tuctu iba deviati hokejisti. Marko Daňo, Marek Tvrdoň, Martin Gernát či Marek Hrivík budú bojovať o miesta v prvých tímoch na farmách v nižšej AHL. Šancu ešte môžu dostať aj niektorí z neobmedzených voľných hráčov napríklad Ľubomír Višňovský, Andrej Meszároš, alebo Tomáš Kopecký. Stanleyho pohár obhajuje Chicago s Hossom, ktoré v uplynulej sezóne získalo tretí titul za posledných šesť rokov a stalo sa dynastiou. Majstrovskú vlajku vyvesia "jastrabi" hneď v úvodnú noc základnej časti pred súbojom s New Yorkom Rangers.

V základnej časti odohrá každý z 30 tímov profiligy tradične 82 stretnutí. Predvlani liga zaviedla nový formát so štyrmi divíziami (Centrálna, Pacifická, Atlantická a Metropolitná), v ktorom sa pokračuje aj teraz. Do play off postúpia po tri najlepšie mužstvá z každej divízie plus z oboch konferencií ešte aj po ďalšie dva tímy s najvyšším počtom bodov.

Medzi hlavných ašpirantov na zisk trofeje patria podľa stávkových kancelárií Chicago, Tampa Bay, Los Angeles a Anaheim. Blackhawks si dávajú opäť najvyššie ciele, no uvedomujú si, že od roku 1998 žiadny klub v NHL ešte neobhájil titul. Z tímu odišli viacerí skúsení hráči ako Patrick Sharp, Brandon Saad, Johnny Oduya, či Brad Richards. Navyše je otázne akú sezónu bude mať jeden z lídrov Patrick Kane, keďže stále čelí vyšetrovaniu zo sexuálneho napadnutia. Tréner obhajcov Joel Quenneville sa tak bude spoliehať najmä na Jonathana Toewsa, Duncana Keitha, či Slováka Hossu: "Obhajoba je to, na čo sme tu. To, čo všetci chceme. Ak sa dostanete na takúto úroveň, chcete vyhrávať každé striedanie, každý zápas. Nič nie je lepšie než víťazstvo."

Vážne prehovoriť v play off chcú aj "králi" z LA, ktorí po triumfe v roku 2014 v uplynulej vyraďovačke chýbali. "Žiadny tím nemôže žiť z toho, čo dokázal v minulosti. V novej sezóne je pre každého aj nová výzva," povedal kapitán Kings Dustin Brown. V záverečnej fáze play off v posledných rokoch nechýbal Anaheim, ktorý má tím namiešaný zo skúsenosti a mladíckej dravosti. Silné by mali byť opäť aj St. Louis, Tampa, Washington, Montreal, NY Rangers či ich mestskí rivali Islanders. "Nikto však negarantuje, že si udržíte svoj post. Je ťažké sa tam dostať a ešte ťažšie udržať," upozornil pre AP brankár "jazdcov" Henrik Lundqvist.

Zaujímavé bude sledovať aj dvojicu "supertalentovaných" mladíkov. Najvyššie draftovaný McDavid zamieril do Edmontonu, ktorý prechádza reštrukturalizáciou a v nasledujúcej sezóne by sa chcel po deviatich neúspešných konečne opäť prebojovať do vyraďovacej fázy. Osemnásťročnému centrovi budú robiť spoločnosť ďalší nesmierne talentovaní hráči a draftové jednotky uplynulých rokov Taylor Hall, Ryan Nugent-Hopkins a Nail Jakupov, či aj Sekera, ktorý zamieril k "olejárom" z LA. Dvojka draftu Jack Eichel sa predstaví v drese Buffala, ktoré má však malé šance na postup. Bookmakeri neveria ani Vancouveru, Caroline, či New Jersey, na poslednej priečke je Arizona.

Tesne nad ňou figuruje Toronto. "Javorové listy" prešli po uplynulej sezóne obrovskými zmenami. Najväčšou je trénerský post, na ktorý zasadol dlhoročný kouč Detroitu Mike Babcock. Prezident Brendan Shanahan podpísal s kormidelníkom olympijských víťazov z roku 2012 nevídanú osemročnú zmluvu na 50 miliónov dolárov. Z tímu odišlo množstvo členov realizačného tímu a skautov, a hlavne viacero hráčskych opôr na čele s kanonierom Philom Kesselom. Trénerov zmenilo pred sezónou celkovo až sedem tímov.

Zásadnou zmenou v pravidlách je predĺženie iba s tromi hráčmi na oboch stranách. Vedenie zámorskej profiligy k nemu pristúpilo pre to, aby sa čo najmenej duelov rozhodovalo v samostatných nájazdoch, neobľúbených u trénerov. Predsezónne prípravné zápasy ukázali, že nový formát priniesol rýchlejšie, tvorivejšie a najmä napínavejšie predĺženia. Po novom môžu tréneri "napadnúť" niektoré verdikty rozhodcov priamo v stretnutiach. Požadovať videozáznam smú však len v prípadoch, ak sú presvedčení, že gól padol po nedovolenom bránení brankárovi alebo po ofsajdovej situácii. Podmienkou je, že tím musí mať k dispozícii ešte oddychový čas. Úpravou prešli aj pravidlá pri vhadzovaní. Po novom položí hokejku na ľad ako prvý hráč brániaceho sa tímu, ak je vhadzovanie mimo stredného pásma. Doteraz to bolo naopak. V strednom pásme naďalej platí, že pred buly ako prvý položí hokejku na ľad hráč hosťujúceho tímu.

Zloženie NHL:

Východná konferencia

Atlantická divízia:
Boston, Buffalo, Detroit, Florida, Montreal, Ottawa, Tampa Bay, Toronto
Metropolitná divízia: Carolina, Columbus, New Jersey, NY Islanders, NY Rangers, Philadelphia, Pittsburgh, Washington

Západná konferencia

Pacifická divízia: Anaheim, Calgary, Edmonton, Los Angeles, Arizona, San Jose, Vancouver
Centrálna divízia: Chicago, Colorado, Dallas, Minnesota, Nashville, St. Louis, Winnipeg

Zoznam víťazov Stanleyho pohára - počet titulov v NHL (iba aktívne tímy):

24 - Montreal Canadiens
13 - Toronto Maple Leafs
11 - Detroit Red Wings
6 - Boston Bruins, Chicago Blackhawks
5 - Edmonton Oilers
4 - New York Islanders, New York Rangers
3 - New Jersey Devils, Pittsburgh Penguins
2 - Colorado Avalanche, Los Angeles Kings, Philadelphia Flyers
1 - Anaheim Ducks, Carolina Hurricanes, Calgary Flames, Dallas Stars, Tampa Bay Lightning

Prehľad doterajších víťazov Stanleyho pohára podľa jednotlivých rokov (v zátvorkách slovenskí držitelia):

2015 Chicago Blackhawks (Marián Hossa)
2014 Los Angeles Kings (Marián Gáborík)
2013 Chicago Blackhawks (Marián Hossa, Michal Handzuš)
2012 Los Angeles Kings
2011 Boston Bruins (Zdeno Chára)
2010 Chicago Blackhawks (Marián Hossa, Tomáš Kopecký)
2009 Pittsburgh Penguins (Miroslav Šatan)
2008 Detroit Red Wings (Tomáš Kopecký)
2007 Anaheim Ducks
2006 Carolina Hurricanes
2005 výluka
2004 Tampa Bay Lightning (Martin Cibák)
2003 New Jersey Devils (Jiří Bicek)
2002 Detroit Red Wings
2001 Colorado Avalanche
2000 New Jersey Devils
1999 Dallas Stars
1998 Detroit Red Wings
1997 Detroit Red Wings
1996 Colorado Avalanche
1995 New Jersey Devils
1994 New York Rangers
1993 Montreal Canadiens
1992 Pittsburgh Penguins
1991 Pittsburgh Penguins
1990 Edmonton Oilers
1989 Calgary Flames
1988 Edmonton Oilers
1987 Edmonton Oilers
1986 Montreal Canadiens
1985 Edmonton Oilers
1984 Edmonton Oilers
1983 New York Islanders
1982 New York Islanders
1981 New York Islanders
1980 New York Islanders
1979 Montreal Canadiens
1978 Montreal Canadiens
1977 Montreal Canadiens
1976 Montreal Canadiens
1975 Philadelphia Flyers
1974 Philadelphia Flyers
1973 Montreal Canadiens
1972 Boston Bruins
1971 Montreal Canadiens
1970 Boston Bruins
1969 Montreal Canadiens
1968 Montreal Canadiens
1967 Toronto Maple Leafs
1966 Montreal Canadiens
1965 Montreal Canadiens
1964 Toronto Maple Leafs
1963 Toronto Maple Leafs
1962 Toronto Maple Leafs
1961 Chicago Black Hawks (Stan Mikita)
1960 Montreal Canadiens
1959 Montreal Canadiens
1958 Montreal Canadiens
1957 Montreal Canadiens
1956 Montreal Canadiens
1955 Detroit Red Wings
1954 Detroit Red Wings
1953 Montreal Canadiens
1952 Detroit Red Wings
1951 Toronto Maple Leafs
1950 Detroit Red Wings
1949 Toronto Maple Leafs
1948 Toronto Maple Leafs
1947 Toronto Maple Leafs
1946 Montreal Canadiens
1945 Toronto Maple Leafs
1944 Montreal Canadiens
1943 Detroit Red Wings
1942 Toronto Maple Leafs
1941 Boston Bruins
1940 New York Rangers
1939 Boston Bruins
1938 Chicago Black Hawks
1937 Detroit Red Wings
1936 Detroit Red Wings
1935 Montreal Maroons
1934 Chicago Black Hawks
1933 New York Rangers
1932 Toronto Maple Leafs
1931 Montreal Canadiens
1930 Montreal Canadiens
1929 Boston Bruins
1928 New York Rangers
1927 Ottawa Senators
1926 Montreal Maroons
1925 Victoria Cougars
1924 Montreal Canadiens
1923 Ottawa Senators
1922 Toronto St. Pats
1921 Ottawa Senators
1920 Ottawa Senators
1919 Toronto Arenas
1918 Toronto Arenas
1917 Seattle Metropolitans
1916 Montreal Canadiens
1915 Vancouver Millionaires
1914 Toronto Blueshirts
1913 Quebec Bulldogs
1912 Quebec Bulldogs
1911 Ottawa Senators
1910 Montreal Wanderers
1909 Ottawa Senators
1908 Montreal Wanderers
1907 Montreal Wanderers
1906 Montreal Wanderers
1905 Ottawa Silver Seven
1904 Ottawa Silver Seven
1903 Ottawa Silver Seven
1902 Montreal A. A. A.
1901 Winnipeg Victorias
1900 Montreal Shamrocks
1899 Montreal Shamrocks
1898 Montreal Victorias
1897 Montreal Victorias
1896 Montreal Victorias
1895 Montreal Victorias
1894 Montreal A. A. A.
1893 Montreal A. A. A.