Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Nitriansky kraj

Ochranári našli v Branči uhynutého orla kráľovského, myšiaky a líšky

Spoločenská hodnota orla kráľovského je 5990 eur. Foto: TASR/KR PZ v Nitre

Na miesto prišla polícia, Štátna ochrana prírody SR aj Štátna veterinárna a potravinová správa. Existuje dôvodné podozrenie na otravu.

Branč 23. marca (TASR) – Vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície v Nitre začal trestné stíhanie vo veci zločinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov, zločinu nedovolenej výroby a držania jadrových materiálov, rádioaktívnych látok, vysoko rizikových chemických látok a vysoko rizikových biologických agensov a toxínov a prečinu pytliactva. Dôvodom je oznámenie pracovníka Štátnej ochrany prírody o náleze usmrteného orla kráľovského a troch myšiakov hôrnych.

Mŕtve dravce a líšky boli nájdené vo štvrtok 22. marca na poli medzi obcami Veľký Cetín a Branč v okrese Nitra. "Dnes (piatok 23.3.) ráno vykonali kriminalisti spolu s pracovníkmi Štátnej ochrany prírody obhliadku poľa za denného svetla a našli ďalších troch uhynutých myšiakov hôrnych," informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Nitre Renáta Čuháková. Spoločenská hodnota uhynutých vtákov bola predbežne vyčíslená na viac ako 8700 eur.

Dravce boli pravdepodobne otrávené, ich telá boli odovzdané Regionálnej veterinárnej správe na zistenie presnej príčiny ich úhynu. Vyšetrovateľ PZ vykonáva potrebné procesné úkony a preveruje všetky možné príčiny zavinenia tohto prípadu. V prípade dokázania viny hrozí páchateľovi trest odňatia slobody na jeden až šesť rokov.

Nájdenú samicu orla kráľovského Petényi ako mláďa okrúžkovali v roku 2013 v maďarskom pohorí Matra. "V roku 2016 sme mali radosť, že si Petényi vybrala na hniezdenie okolie Nových Zámkov, s mladým samcom tam predvádzali svadobné lety. Vtedy ešte bola Petényi veľmi mladá, tento rok už mohla hniezdiť a vychovať vlastné mláďatká," povedal Stano Kováč z Ochrany dravcov na Slovensku.

Odborníci žiadajú o pomoc pri vyšetrovaní verejnosť. "Otravy sú nebezpečné nielen pre vtáky, ale aj pre iné zvieratá, rovnako tiež pre človeka. Jed zabíja okamžite, kontaminuje pôdu aj vodu. Takéto metódy sú nezákonné, ide o trestný čin," skonštatovala Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku. Informácie občanov o podozrivom pohybe ľudí, ktorí umiestňujú jedy do brlohov líšok, či rozhadzujú niečo po poli, pomôžu podľa jej slov zabrániť zbytočnej smrti orlov a ďalších živočíšnych druhov.

Od roku 2012 uhynulo v dôsledku otráv 44 chránených druhov vtáctva. Uhynuli v dôsledku konzumácie otrávenej návnady, zriedkavejšie išlo o chemikálie používané v poľnohospodárstve či intoxikáciu olovom. Spoločenská hodnota uhynutých vtákov dosahuje hodnotu 120.000 eur. Okrem troch orlov kráľovských boli nájdené otravou usmrtené štyri orliaky morské, orol skalný, tri haje červené a päť sokolov sťahovavých. Okrem slovenského pôvodu našli u nás smrť jedince z Čiech, Rakúska, Maďarska, Poľska.

Koncom minulého roka informovala polícia o prípade nálezu otráveného orla pri Diakovciach. Išlo o samicu menom Zuzana, jedného z deviatich orlov, ktoré boli v roku 2017 označené na Slovensku vysielačkou. "Z nich posielajú signál už iba tri, ostatné uhynuli alebo je ich osud neznámy, pretože sme stratili kontakt s vysielačkou," povedala Deutschová.

Ochranári od minulého roka v spolupráci s políciou realizujú projekt s podporou Európskej únie LIFE PannonEagle, zameraný aj na riešenie podobných prípadov úhynov. Okrem Slovenska sa na ňom podieľa Maďarsko, Česká republika, Rakúsko a Srbsko.