Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Nitriansky kraj

Podunajské múzeum v Komárne oslavuje 130. výročie novou výstavou

Riaditeľ Podunajského múzea v Komárne Jozef Csütörtöky, archívna snímka. Foto: TASR/Ladislav Vallach

V rámci užšej špecializácie sa múzeum zameriava na históriu, národopis a dejiny kultúry maďarskej národnostnej menšiny.

Komárno 22. októbra (TASR) – Slávnostným programom si pripomenulo Podunajské múzeum v Komárne 130. výročie svojho založenia. Jeho súčasťou bolo otvorenie jubilejnej výstavy "Nielen pre minulosť, ale aj pre budúcnosť...", ktorá bude pre verejnosť sprístupnená v hlavnej budove múzea v Kultúrnom paláci do 3. februára budúceho roka.

"Základným poslaním múzea je na základe prieskumu a vedeckého výskumu cieľavedome zhromažďovať, vedeckými metódami zhodnocovať, odborne spravovať a ochraňovať, vedecky a kultúrno-výchovne využívať hmotné i nehmotné doklady a dokumenty o vývoji a súčasnom stave spoločnosti na území okresu Komárno, ako aj o vývoji prírody južnej časti Podunajskej nížiny v okresoch Komárno a Nové Zámky,“ skonštatoval riaditeľ múzea Jozef Csütörtöky.

V rámci užšej špecializácie sa múzeum zameriava na históriu, národopis a dejiny kultúry maďarskej národnostnej menšiny. Rovnako na výskum a dokumentáciu interetnických vzťahov na území Nitrianskeho samosprávneho kraja, ako aj na výskum a dokumentáciu rímskych pamiatok v okrese Komárno.

Historický a archeologický spolok Komárňanskej župy a mesta Komárna bol založený v roku 1886. Zbierka tohto spolku tvorila základ neskoršieho múzea. V roku 1900 dostal spolok nový názov Muzeálny spolok Komárňanskej župy a mesta Komárna. Namiesto dovtedajšej zbierky starožitností vytvoril Muzeálny spolok štyri oddelenia, historické, archeologické, prírodopisné a  národopisné.

Významným medzníkom v živote múzea bol rok 1911, keď zlúčením Muzeálneho spolku so Vzdelávacím spolkom a Župnou knižnicou bol vytvorený Jókaiho vzdelávací a muzeálny spolok. O dva roky neskôr bola na základe projektov budapeštianskeho univerzitného profesora Dezső Hültla postavená nová účelová budova Jókaiho spolku Kultúrny palác, dnešné sídlo múzea.

V období I. ČSR sa Jókaiho spolok stal národnostným kultúrnym spolkom a činnosť múzea v jeho programe ustúpila do úzadia. Po druhej svetovej vojne sa začala nová etapa v živote múzea. V roku 1948 bolo založené Okresné múzeum, ktoré v roku 1949 dostalo názov Podunajské múzeum. Činnosť inštitúcie bola brzdená nedostatkom odborných pracovníkov a prevádzkových priestorov. Táto situácia sa zlepšila iba po roku 1968, keď po generálnej oprave budovy múzea bola roku 1970 otvorená stála archeologická, historická a etnografická expozícia. Zvýšil sa počet odborných pracovníkov, začala sa systematická vedeckovýskumná činnosť.

Od roku 1975 múzeum zriadilo expozície aj v prenajatých priestoroch mimo svojej hlavnej budovy. Nový štatút múzea z roku 1991 umožnil rozšírenie zberateľskej a vedeckovýskumnej činnosti inštitúcie na celé územie Slovenska, obývané aj občanmi maďarskej národnosti. Na koordinovanie tejto činnosti bolo zriadené maďarské národnostné oddelenie múzea. V roku 2002 múzeum prešlo do správy Nitrianskeho samosprávneho kraja a zmenil sa aj jeho názov na Múzeum maďarskej kultúry a Podunajska v Komárne. V januári 2008 inštitúcia dostala späť svoje pomenovanie Podunajské múzeum v Komárne.