Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Nitriansky kraj

Belica: Nitriansky kraj musí pokračovať v zodpovednom hospodárení

Súčasný predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Milan Belica (na snímke). Foto: TASR Henrich Mišovič

Rozhovor s Milanom Belicom je súčasťou série rozhovorov s kandidátmi na predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Nitra 24. októbra (TASR) – Súčasný predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Milan Belica sa o dôveru voličov uchádza už šiestykrát. Na čele kraja stojí od vzniku vyšších územných celkov v roku 2001. Jeho prioritou je udržanie súčasného pozitívneho smerovania NSK. Kandiduje s podporu strán Smer-SD a SNS.

Rozhovor s Milanom Belicom je súčasťou série rozhovorov s kandidátmi na predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja.




-Prečo ste sa rozhodli kandidovať na post predsedu NSK?-


Pretože Slovensko, a tým aj samosprávne kraje čakajú ťažké časy v súvislosti s prehlbujúcou sa energetickou a finančnou krízou. V tomto mám dostatočné skúsenosti, pretože som práve na základe kvalitného krízového riadenia NSK úspešne vyviedol z podobnej krízy v roku 2009. Navyše uznávaná nezávislá inštitúcia INEKO vyhodnocuje nepretržite už desať rokov NSK z hľadiska hospodárenia a finančnej kondície ako najlepší na Slovensku. A veľmi ma teší, že aj Nadácia Zastavme korupciu vyhodnotila NSK z hľadiska zadávania zákaziek pre verejné obstarávanie ako druhý najlepší zo všetkých samosprávnych krajov.




-V akom stave sa podľa vás nachádza NSK, aké najväčšie pozitíva i negatíva v ňom aktuálne vnímate?-


Predovšetkým treba zdôrazniť, že limitujúcim faktorom úspešného napĺňania všetkých kompetencií regionálnej samosprávy je zodpovedné hospodárenie. A práve toto zodpovedné hospodárenie umožnilo nášmu kraju aj v tomto volebnom období každoročne vytvárať finančnú rezervu minimálne 15 miliónov eur a v rovnakom období zveľadiť majetok občanov kraja o viac ako 83 miliónov eur. Za veľmi významný považujem fakt, že aj napriek masívnemu investovaniu má kraj dlhodobo najnižšiu zadlženosť na obyvateľa zo všetkých samosprávnych krajov v sume 28,88 eura. Vytvorená finančná rezerva a dlhodobo nízka zadlženosť na obyvateľa vytvárajú silnú odolnosť voči už existujúcej kríze. Výsledky, ktoré kraj dosiahol za viac ako 20 rokov môjho pôsobenia vo funkcii predsedu NSK, ma teda oprávňujú konštatovať, že jeho súčasný stav a kondícia sú neporovnateľné so začiatkami v roku 2001, kedy som sformuloval víziu, ako doviesť tento región medzi najlepšie samosprávne kraje v hospodárení či spravovaní majetku občanov. Pomohli mi k tomu dlhoročné skúsenosti vrcholového krízového manažéra v oblasti finančného riadenia. A práve zodpovedné finančné riadenie vytvára výbornú ekonomickú kondíciu, ktorá kraju umožňuje významne investovať do opráv ciest a mostov, do školstva, zdravotníctva, sociálnej sféry, kultúry, športu a cestovného ruchu.




-Akým problémom NSK čelí, aké výzvy ho čakajú a ako na ne chcete reflektovať?-


Určite je to dopad energetickej a finančnej krízy na celú našu spoločnosť, a tým aj na samosprávne kraje. Treba však zdôrazniť, že NSK je na túto krízu pripravený. Predvídavo každoročne tvoril finančnú rezervu, ktorá mu pri riešení dôsledkov krízy veľmi pomáha. Výsledkom zodpovedného krízového riadenia je fakt, že NSK mnohé energetické projekty pripravil a realizoval ešte pred drastickým zvyšovaním cien. Týka sa to aj nákupu elektrickej energie pre väčšinu z organizácií v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Cena energií, ktorú kraj vysúťažil, je pre NSK výhodná. Otázky úspor energií NSK sleduje a vyhodnocuje dlhodobo, účinné opatrenia prijímal už na jeseň 2021. S podporou vypracovaných energetických auditov sa kraj zameral na zateplenia budov, výmeny okien, osadenie úsporných svetelných zdrojov a priebežnú modernizáciu technológie kotolní. Za toto volebné obdobie bolo zateplených 33 objektov v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti, z toho 17 stredných škôl. Súčasne organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti NSK šetria energiu optimalizáciou režimu vykurovania a prípravy teplej úžitkovej vody.




-Aké sú priority vášho programu, čo chcete v NSK zmeniť, akým oblastiam sa prioritne štyri roky venovať, prípadne na čo nadviazať?-


Inú možnosť ako pokračovať ďalej v trende zodpovedného hospodárenia nevidím, preto sa budem snažiť spolupracovať s budúcim zastupiteľstvom tak, aby unesenia, ktoré krajskí poslanci prijmú, boli pokračovaním tejto finančnej politiky, ktorá sa už viac ako desať rokov v hospodárení kraja osvedčila a prináša výborné výsledky. Rozhodne treba nadviazať aj na kvalitné čerpanie fondov Európskej únie (EÚ). V končiacom sa programovom období len v Integrovanom regionálnom operačnom programe (IROP) boli pre celý kraj schválené regionálne alokácie vo výške 116 miliónov eur. Zo strany NSK sú všetky predpoklady na realizáciu projektov splnené. Úrad NSK má len v IROP doposiaľ zazmluvnených 37 projektov v objeme viac ako 58 miliónov eur zo zdrojov EÚ, čo predstavuje aj so spolufinancovaním preinvestovanú hodnotu projektov v objeme 68 miliónov eur.


-Kandidujete ako jednotlivec alebo máte okolo seba tím spolupracovníkov? Prečo tak postupujete?-


Kandidujem ako jednotlivec s podporou strán Smer-SD a SNS.




Okrem Belicu kandidujú na post predsedu NSK aj starosta Dvorov nad Žitavou Branislav Becík (Hlas-SD), podpredseda NSK Tibor Csenger (Aliancia), predseda hnutia socialisti.sk Artur Bekmatov, poslankyňa NSK Martina Holečková (KDH, SaS, Za ľudí, Spolu-OD, Šanca, ODS, DS, OKS, Tím Kraj Nitra), poslanec NR SR Lukáš Kyselica (OĽANO, NOVA, Kresťanská únia a Zmena zdola), bývalý vojak a vojenský spravodajca Peter Pukan (Republika), odborár a právnik Milan Španír (ĽSNS) a Oliver Štaudner (SĽS Andreja Hlinku). Občianskymi kandidátmi na post predsedu NSK sú Renáta Kolenčíková a riaditeľ Starého divadla Karola Spišáka v Nitre Martin Kusenda.