Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Nitriansky kraj

V nemocnici v Nových Zámkoch budú využívať robotický systém

Ilustračné foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika - Maďarsko.

Nové Zámky 29. októbra (TASR) – Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky bude využívať robotický systém na liečbu mozgovej mŕtvice. Na projekte Rehabilitácia pacienta po mozgovej porážke robotickým systémom RoRehab bude spolupracovať s maďarskou nemocnicou Batthyány Kázmér Szakkórház és Rendelőintézet.

Cieľom projektu je posilnenie a zvýšenie úrovne cezhraničnej spolupráce medzi inštitúciami dotknutých regiónov, rozšírenie ich spoločných aktivít s cieľom zavedenia robotickej rehabilitácie, informoval hovorca nemocnice Ján Baček. Robotická rehabilitácia sa môže využívať aj na liečenie pacientov trpiacich inými mozgovými ochoreniami ako cievna mozgová príhoda.

Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika - Maďarsko, na ktorý bolo schválených 400.000 eur vrátane finančného príspevku z EFRR vo výške 340.000 eur. Z neho príspevok pre nemocnicu v Nových Zámkoch tvorí 163.098 eur. Obdobie implementácie schváleného projektu trvá od 1. novembra 2020 do 31. októbra 2022.

Nemocnica v Maďarsku získa prístroj podporujúci obnovenie motorických funkcií hornej končatiny a zároveň mobilný robotický prístroj na podporu chôdze a rovnováhy. Novozámocká nemocnica získa z projektu vertikálny mobilizujúci prístroj, ako aj mobilný odľahčovací systém na nácvik stability, postoja a chôdze. Obe nemocnice absolvujú dva odborné workshopy a dve sympóziá, ktoré posilnia spoluprácu medzi inštitúciami a regiónmi. Medziregionálna spolupráca dotknutých inštitúcií sa rozšíri aj o medzinárodné odovzdávanie vedomostí a výmenu získaných skúseností na konferenciách.

Obidve nemocnice majú v úmysle spolupracovať naďalej aj po skončení projektu a plánujú dlhodobú spoluprácu s cieľom odbornej komunikácie. Partneri si budú pravidelne vymieňať informácie týkajúce sa využívania nových prístrojov a získavania údajov na výskum. „Robotika ako sľubný prostriedok účinnej liečby mozgovej mŕtvice a iných poškodení mozgu poskytuje nádej pre tých, ktorí ju prežili, a zároveň je zaujímavou alternatívou práce pre zdravotníkov, vedcov aj fyzioterapeutov. Hoci viac západoeurópskych štátov už zaviedlo túto inovatívnu technológiu a získalo s ňou prvé skúsenosti, východoeurópske štáty túto liečebnú metódu zatiaľ používajú sporadicky,“ skonštatoval Baček.