Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Nitriansky kraj

Nový projekt SPU grantom reaguje na klimatickú krízu

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Ondrej Podolinský

Aktuálna analýza ukázala, že v súčasných doktorandských študijných programoch nie je oblasť energetickej politiky Európskej únie dostatočne pokrytá.

Nitra 30. novembra (TASR) - Konzorcium troch fakúlt Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre získalo od Európskej komisie grant na riešenie aktivít projektu v rámci programu Jean Monnet - Centrum excelentnosti. Aktivity sú naplánované na trojročné obdobie od roku 2023 do 2026, informovala hovorkyňa univerzity Renáta Chosraviová.

Projekt zameraný na aktuálnu oblasť európskej zelenej politiky pripravila fakulta európskych štúdií a regionálneho rozvoja v spolupráci s fakultou biotechnológie a potravinárstva a technickou fakultou. Na základe predchádzajúcej medzinárodnej projektovej spolupráce odborníkov z týchto fakúlt sa vyprofilovala spoločná oblasť pre výskum a vzdelávanie študentov na treťom stupni štúdia, ktorou je globálna klimatická kríza.

Aktuálna analýza ukázala, že v súčasných doktorandských študijných programoch nie je oblasť energetickej politiky Európskej únie dostatočne pokrytá. Projekt preto plánuje nasmerovať konkrétne aktivity na tri kľúčové kurzy pre študentov doktorandského štúdia všetkých fakúlt SPU, ktorými sú Energetická politika EÚ, Obnoviteľné energie pre trvalo udržateľný rozvoj a Environmentálna výživa a zdravie.

Absolvovaním kurzov získajú študenti kompetenciu zhodnotiť aktuálnu situáciu v oblasti energetickej politiky a budú tiež schopní navrhnúť a priebežne prispôsobovať národné či regionálne stratégie. "Dozvedia sa o inžinierskych princípoch a aplikáciách pre existujúce a vznikajúce energetické technológie, výrobu energie, spotrebu a vplyv na životné prostredie," priblížil koordinátor projektu Pavol Schwarcz. Doplnia si tiež odborné vedomosti v oblasti inovatívneho výskumu potravinového systému, rizikových faktorov v potravinovom reťazci a kontrolných nástrojov na ochranu zdravia ľudí i zvierat na Slovensku a v EÚ.

Odborníci projektového konzorcia zároveň zabezpečenia celý rad sprievodných aktivít, ako sú medzinárodné workshopy, semináre, diskusie a vedecké konferencie.