Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Nitriansky kraj

Ponitrianske múzeum predstavuje špecifiká svojho zbierkového fondu

Na archívnej snímke výstava v Ponitrianskom múzeu. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Podujatie zdôrazňuje kľúčové úlohy tejto inštitúcie, ktoré múzeum realizovalo v období rokov 1962 až 2022.



Nitra 20. júla (TASR) – Rôznorodosť a špecifiká zbierkového fondu Ponitrianskeho múzea v Nitre predstavuje výstava Tak sme my... Vznikla pri príležitosti 60. výročia založenia múzea, ktoré pripravilo pre svojich návštevníkov sériu podujatí, informovala Zuzana Vilčeková z Ponitrianskeho múzea. Výstava potrvá do konca tohto roka.

Podujatie zdôrazňuje kľúčové úlohy tejto inštitúcie, ktoré múzeum realizovalo v období rokov 1962 až 2022. "Usilujeme sa zvýrazniť bohatstvo a rôznorodosť regionálnych artefaktov a poukázať na skutočnosť, že nitrianske múzeum rešpektuje odkaz a úsilie Nitranov započaté v 19. storočí, keď boli zaznamenané prvé známky zbierkotvorných aktivít," povedala Vilčeková.

Ponitrianske múzeum v Nitre v súčasnosti vlastní viac ako 84.000 zbierkových predmetov z oblasti prírodných a spoločenských vied. Výstava Tak sme my… ponúka návštevníkovi príležitosť utvoriť si predstavu o charaktere zbierkového fondu múzea a vidieť najhodnotnejšie zbierkové predmety v rámci jednotlivých odborov, ktoré sú v múzeu zastúpené.

Návštevníci majú možnosť vidieť prezentáciu vzácnych archeologických nálezov z obdobia praveku až po včasný stredovek, vrátane vzácnych pozlátených medených plakiet z Bojnej. Počas 70. a 80. rokov minulého storočia zbierkotvorná činnosť múzea prispela k vytvoreniu výnimočnej kolekcie vtáctva a živočíchov z pohľadu ich raritného výskytu v regióne, či dokonca na Slovensku. Výstava prezentuje paleontologické nálezy – fosílie a živočíchy, ktorých výskyt je vzácny a ojedinelý, zaznamenaný však bol aj v biotopoch nitrianskeho regiónu.

Odbor história predstavuje Nitriansku maľovňu porcelánu, vrátane tvarovej typológie, motívov výzdoby a signatúry výrobkov. V oblasti etnografie výstava prezentuje predmety materiálnej kultúry – primárne kolekcie vybraných častí tradičného odevu a textílií zastúpené ženským odevom a textíliami využívanými primárne ženami v Ponitrí, Podzoborí, Požitaví a Tekove.