Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Nitriansky kraj

Prezentácia betlehemov ukončí výstavnú činnosť v topoľčianskom múzeu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Betlehemy tvoria súčasť etnologického fondu múzea, väčšina z nich bola zhotovená v období rokov 1991 až 2011. Výstava potrvá do 5. januára budúceho roka.

Topoľčany 28. novembra (TASR) – Prezentácii betlehemov ako symbolov Vianoc patrí záver tohtoročnej výstavnej činnosti v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch. Betlehemy tvoria súčasť etnologického fondu múzea, väčšina z nich bola zhotovená v období rokov 1991 až 2011. Výstava potrvá do 5. januára budúceho roka.

Autormi betlehemov sú umelci žijúci v obciach v okrese Topoľčany. Výnimku tvorí polychrómovaný betlehem z konca 19. storočia, ktorý zhotovil neznámy autor z okolia Banskej Štiavnice. Pred získaním do fondu múzea ho vlastnil obyvateľ Topoľčian, informovali pracovníci múzea. K zaujímavým exponátom výstavy patrí prenosný betlehem rezbára Antona Marku z Chynorian. Vytvoril ho ako spomienku na betlehem, s ktorým chodil počas vianočných sviatkov koledovať. Návštevníkov upúta aj skladací betlehem z drôtu z autorskej dielne Imricha Lörincza z Krásna alebo drevené betlehemy Jozefa Jonisa z Ješkovej Vsi.

Početne najväčšiu a z hľadiska výtvarného i obsahového spracovania najrozmanitejšiu kolekciu predstavujú betlehemy získané od rezbára Jozefa Halmu z Bošian. „Nedávno zosnulý rezbár svojou tvorbou výrazne prispel k rozvoju súčasnej betlehemskej rezbárskej tradície. Aktuálne nainštalovaná výstava betlehemov je venovaná aj spomienke na jeho tvorbu,“ skonštatovala riaditeľka múzea Blažena Šmotláková.

Na výstave sú prezentované aj menšie betlehemy zakúpené v predajni Ústredia ľudovej umeleckej výroby či betlehemy v súčasnosti bežne dostupné v obchodoch. Vystavené exponáty sú zhotovené prevažne z dreva, s maľovaným i prírodným povrchom. Súčasťou zbierky sú aj betlehemy z kukuričného šúpolia, textilu, hliny, sadry, drôtu. Každý betlehem nesie osobitný výtvarný rukopis svojho autora a jeho svojský prístup ku spracovaniu biblického príbehu narodenia Božieho dieťaťa.