Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Nitriansky kraj

Mesto Topoľčany pristúpilo k odbornej obnove aleje na cintoríne

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Po minuloročnej veternej smršti sa rozhodla radnica problém riešiť. Vrátila sa k začatej redukcii korún, ktorá bola zrealizovaná a dokončená v auguste tohto roka.

Topoľčany 9. októbra (TASR) – Vedenie mesta Topoľčany pristúpilo k odbornej obnove aleje na topoľčianskom cintoríne. Systémové riešenie bolo nevyhnutné, v auguste minulého roka veterná smršť spôsobila obrovské škody na alejových stromoch. Padajúce konáre poškodili desiatky náhrobných kameňov. Aleja, ako súčasť nehnuteľnej národnej kultúrnej pamiatky "cintorín s areálom", je evidovaná v Ústrednom zozname pamiatkového fondu, informovala Darina Ulrychová z Krajského pamiatkového úradu Nitra.

Cintorín bol založený v roku 1900 ako hlavný mestský cintorín. Po oboch stranách hlavného chodníka boli vysadené lipy malolisté, lipy veľkolisté, miestami pagaštany konské, radovou výsadbou v tvare aleje. Podobným spôsobom boli vysadené aj bočné, kolmé chodníky, kde prevládajú lipy malolisté. V roku 1994 bolo vykonané ošetrenie korún a kmeňov takmer 100-ročných stromov. Po 20 rokoch od ošetrenia sa problémy so stromami na cintoríne zopakovali. „Koruny mnohých stromov boli preschnuté, z korún padali konáre a poškodzovali náhrobné kamene. Obavy správcu cintorína nielen o majetok, ale najmä o bezpečnosť návštevníkov, boli namieste. Po opakovaných žiadostiach o výrub stromov na cintoríne, ktoré vždy riešili iba parciálny problém, sme iniciovali rokovanie, na ktorom sa nám podarilo vlastníka a zároveň správcu cintorína, mesto Topoľčany, presvedčiť o systémovom riešení vzniknutej situácie, a síce o redukcii zhruba tretiny hmoty korún všetkých stromov v alejach,“ uviedla Ulrychová. Práce sa začali, neboli však dotiahnuté do konca a väčšina stromov zostala neošetrená.

Po minuloročnej veternej smršti sa rozhodla radnica problém riešiť. Vrátila sa k začatej redukcii korún, ktorá bola zrealizovaná a dokončená v auguste tohto roka. Každý strom bol individuálne vyhodnotený, koruny stromov boli odľahčené o preschnuté a nebezpečné časti. Pri defektoch bola v korunách stromov inštalovaná takzvaná dynamická väzba, špeciálna väzba z UV stabilného materiálu, ktorá strom neobmedzuje a nebráni mu vo vytváraní spevňujúcich pletív. „V súčasnosti po arboristickom zásahu pôsobia stromy neučesane, čo je však prirodzené a najmä dočasné,“ upozornila Ulrychová. V ďalšom kroku pristúpi vlastník k výsadbe nových líp, ktorými vyplní miesta uvoľnené v alejách po predchádzajúcich asanáciách.