Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 5. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia Ochotnícke divadlá

Ochotníci z Modry zachovávajú aj folklórne tradície

Divadlo MoKraĎ je známe v modranskom respektívne malokarpatskom regióne, možnosť vidieť jeho tvorbu, však mali už aj diváci v Bratislave. Na snímke členovia divadla MoKraĎ počas predstavenia Traja králi vo Vinosadoch 4. januára 2020. Foto: TASR

Ochotníci z Modry navyše žijú nielen divadlom, ale aj folklórnymi tradíciami.

Modra 11. januára (TASR) – Divadlo MoKraĎ je známe v modranskom respektíve malokarpatskom regióne, možnosť vidieť jeho tvorbu však mali už aj diváci v Bratislave. Napríklad na sklonku minulého roka divadlo vystúpilo na doskách Malej scény v Bratislave so svojou inscenáciou Brežnevove pytačky.

"S predstavením sme pochodili celý okres a hosťovali sme na Malej scéne, kde sa rodí nový festival seniorských ochotníckych divadiel – bol to teda akýsi nultý ročník," uviedol pre TASR Peter Lenner, ktorý stál pri zrode súboru.

Ochotníci z Modry navyše žijú nielen divadlom, ale aj folklórnymi tradíciami. Divadelný súbor MoKraĎ a folklórny súbor ĽUSK (Ľudový súbor Kráľová) tvoria z veľkej časti tí istí ľudia.

Lenner sa k divadlu dostal vďaka dobrovoľným hasičom. "Ešte niekedy v 60. rokoch sme na Kráľovej nacvičovali a hrávali divadlá či skôr estrády v rámci dobrovoľného hasičského zboru. Boli to básničky, scénky, do toho nejaká muzika. Viedli nás vtedy dvaja starší páni - divadelníci, ktorí mali v tom čase za sebou viac než 30 rokov pri ochotníckom divadle. Prvá básnička, ktorú som recitoval, bola Kráľovanské vínko, ktorú si pamätám dodnes," povedal Lenner.

"Nejako mi to verejné vystupovanie zostalo. Pracoval som s deťmi, až to prešlo do ochotníckeho divadla, v ktorom začínala aj moja budúca manželka, takže sme mali spoločné záujmy. A stále sme v divadle, takže aj naše spoločné záujmy pretrvávajú dodnes," doplnil divadelník.

Tradícia ochotníkov z Modry, presnejšie vtedy z Modry-Kráľovej, sa datuje od začiatku 80. rokov 20. storočia. Spočiatku ešte nemali názov, príležitostne vystupovali v "kulturáku" v Modre alebo na Kráľovej - ide o časť Modry vzdialenú od mesta asi tri kilometre.

Až neskôr založili občianske združenie ĽUSK (Ľudový súbor Kráľová) a časom vzniklo aj divadlo MoKraĎ, s ktorým Lenner spolupracuje dodnes.

Už s prvým predstavením Slncový kôň mali divadelníci úspech. "Bolo to detské predstavenie. A čo sa v Modre robí pre deti, to vždy naplní sálu, pretože s deťmi prídu aj rodičia a starí rodičia," zaspomínal si Lenner.

Ďalšia hra – Kerá má vačší kríž – sa uvádzala v nárečí a napísala ju šéfka divadla Mária Jančíková, ktorá sa v ňom zaskvela aj hereckým výkonom. Jej kolegyňa Zuzana Hýllová prispela hrami V dobrom aj v zlom a Kým nás smrť nerozdelí.

K starším hrám patrí inscenácia Ako na ženy – o troch "štamgastoch", ktorí si chcú nahovoriť miestnu krčmárku. Ešte viac sú s modranským vinárskym prostredím spätí Vinári – predstavenie o degustačnej súťaži.

Obe inscenácie napísal dnes už kmeňový autor súboru Róbert Odler, ktorý v niektorých inscenáciách aj hrá. Na festivale Divadelné konfrontácie v Pezinku získal cenu poroty za najlepší mužský herecký výkon. Vytvoril aj hry Kam čert nemôže..., Lavička a najnovšie i spomínané predstavenie Brežnevove pytačky.

Herci majú v inscenáciách dostatok priestoru pre vlastné nápady. "Urobia sa dve–tri čítačky a potom text upravujeme, aby každému sadol. Často nás aj pri reprízach napadnú spontánne dobré veci, ktoré v predstavení zostanú," vysvetlil Lenner.

Ochotníkov i folkloristov podporuje mesto Modra, oni zas "na oplátku" vystupujú na tradičných miestnych podujatiach, ktoré organizuje alebo spoluorganizuje mesto – v sprievodoch na fašiangoch, na Vinobraní, na Slávnostiach hliny, na Dni modranských vodníkov, či v lampiónovom sprievode, ale aj na svadbách a oslavách.

Každé takéto vystúpenie je premiérou, pretože napríklad scénky z vlaňajšieho Vinobrania sa už nedajú zopakovať na ďalší rok.

Na dráhu profesionálneho umelca Lenner nepomýšľal, teší sa však, že má dnes na svoje koníčky viac času. Na vydanie pripravuje knižku poviedok z Kráľovej inšpirovanú rozprávaním svojho starého otca. Divadlo MoKraĎ tiež pripravuje na marec premiéru novej hry, ktorej autorom bude opäť Róbert Odler.

HRABKO: K zmrazeniu platov poslancov počas Matovičovej vlády neprišlo

Koalícia bude podľa Hrabka preferovať vypracovanie vlastného návrhu, iniciatívu hnutia Slovensko nepodporí (správa, PODCAST, VIDEO).

- Slovenská národná strana (SNS) navrhne na koaličnej rade zrušenie transakčnej dane. Ak neuspeje, bude trvať na jej úpravách. TASR o tom informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.

- V Iliavčianskej doline pri tenisových kurtoch bol spozorovaný medveď. Informovala o tom trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti.

- Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) uvedie dnes na svojej scéne v bratislavských Rusovciach premiéru dvoch tanečných diel na hudbu Igora Stravinského.

- Opozičná strana SaS bude v sobotu na svojom kongrese v Bratislave voliť členov do republikovej rady, rozhodcovskej komisie a revíznej komisie. Informoval o tom hovorca strany Ondrej Šprlák.

- Väčšina nemeckej verejnosti podporuje zákaz predaja oxidu dusného maloletým. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky v sobotu zverejnila zdravotná poisťovňa.

- Ruský hokejista Alexander Ovečkin strelil v noci na sobotu svoj 893. a 894. gól v základnej časti zámorskej NHL a vyrovnal historický rekord Waynea Gretzkého.

- Zmrazenie poslaneckých platov je tradičnou agendou hnutia Igora Matoviča, keď je v opozícii, ale v čase, keď vládu viedol on, k nemu neprišlo. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.