Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 19. december 2024
< sekcia Parlamentné voľby 2020

Hlas ľudu chce viac sudcov i nižšie dane, tvrdí M. Šimkovičová

Na archívnej snímke Martina Šimkovičová. Foto: TASR - Michal Svítok

Najväčším problémom SR je, že väčšina politikov sa venuje politike iba preto, lebo chcú zo štátnych zákaziek nakradnúť nelegálne peniaze, uviedla líderka kandidátky strany Hlas ľudu M. Šimkovičová.

Bratislava 5. februára (TASR) - Politické strany po voľbách nezastupujú voličov, iba osobné záujmy politikov a oligarchov, ktorým slúžia. V rozhovore pre TASR to uviedla líderka kandidátky strany Hlas ľudu a nezaradená poslankyňa Národnej rady (NR) SR Martina Šimkovičová. V oblasti súdnictva chce strana podľa jej slov pomôcť s riešením problémov zvýšením počtu sudcov. Znížiť mienia výdavky štátu hradené z daní a zvýšiť štátne investície. "O čo sa zvýši zisk štátnych investícií, o to možno znížiť dane. Budú nižšie dane a každý bude platiť za tú službu, ktorú od štátu bude požadovať. Takto sa dajú dane znížiť aj o 50 percent," priblížila pre TASR.


-Čo považujete za najväčšie problémy Slovenska a aké riešenie ponúkate?-

Najväčším problémom Slovenska je, že väčšina politikov sa venuje politike iba preto, lebo chcú zo štátnych zákaziek nakradnúť nelegálne peniaze. Preto sa všemožne snažia, aby sa zákonodarná, výkonná a súdna moc nestali nezávislými. Z toho vyplýva korupcia, lobizmus a zlodejina. Ani jedna politická strana po voľbách nezastupuje svojich voličov, iba osobné záujmy politikov a oligarchov, ktorí im dali peniaze na voľby.


-Sú niektoré priority z vášho programu pre vás také dôležité, že nimi podmienite svoj prípadný vstup do vládnej koalície?-

Hlas ľudu je politickým hnutím, ktoré má dve úrovne politického programu. Najvyšším pravidlom pre naše hnutie je „Hlasovať tak, ako sa rozhodne väčšina voličov v každom jednom prípade.“ Ak akákoľvek vládna koalícia bude pripravená predkladať zákony, za ktoré bude naprieč politickým spektrom hlasovať väčšina, získa takáto koalícia našu podporu. Parlament je zákonodarný a kontrolný orgán. Vláda má byť od parlamentu oddelená nezávislosťou, rovnako ako súdy. Ak sú vo vzájomnej závislosti, nie je možné riadiť Slovensko v prospech občanov.


-Ako sa postavíte k reforme zdravotníctva? Budete ju presadzovať? Viete si predstaviť osvojenie si pripravenej reformy?-

Zdravotníctvo je pre ľudí. Ľudia platia poistné a z tohto sa majú kryť náklady na jeho prevádzku. Štát dofinancováva chod štátnych nemocníc. Peniaze z poistného je potrebné dať do zdravotníctva. Štát má okrem rastu podielu lekárov a sestier na výsledku stavu zdravotníctva obmedziť prevod financií mimo rezort.


-Aký je váš postoj k potrebe očisty slovenského súdnictva? Ak je potrebná reforma, ako si ju predstavujete?-

Súdy rozhodujú podľa zákonov. Zákony schvaľuje parlament. Problémov súdnictva a spravodlivosti je viacero. Zlé a nespravodlivé procesné predpisy spôsobujú nespravodlivé, ale zákonné rozhodnutia. Druhým problémom je lehotová nezávislosť súdov. Ak spor trvá viac ako dva roky, vyvoláva to právnu neistotu. Aby sa to zmenilo, je potrebné zvýšiť počet sudcov, aby stihli do dvoch rokov spravodlivo a zákonne rozhodnúť. Následne je možné zaviesť postih voči sudcom, ktorí nekonajú alebo rozhodujú nezákonne.


-Aké kroky mienite podniknúť v oblasti školstva? Naši žiaci nevynikajú v medzinárodných testovaniach a zrejme si to bude vyžadovať určité zmeny v spôsobe výučby.-

Vzdelanie považujeme za dôležité. Úroveň vzdelania sa dnes meria dosiahnutým výsledkom v škole, ktoré je deklarované vysvedčením, maturitou, výučným listom alebo vysokoškolským diplomom. Pri súčasnom stave techniky je potrebné, aby vzdelanie bolo deklarované verejne a výrazne podrobnejšie. Navrhujeme zaviesť od školskej dochádzky až po profesúru verejný portál, na ktorom bude môcť zamestnávateľ vidieť, ako každý študent odpovedal v každom predmete na každú otázku. Otázky by mali byť rovnaké pre všetkých. Každý človek, by si mohol kedykoľvek „dorobiť“ testy a vzdelanie. U štátnych zamestnancov by sa tieto testy mali opakovať v určitých odboroch povinne a pravidelne.


-Ako mienite prispieť k tomu, aby sa mladí neutiekali k extrémizmu a intolerancii?-

Extrémizmov je veľa druhov. Rovnako aj intolerancií. Každá ich forma je nesprávna. Najrozumnejšie je podporovať intoleranciu na každý extrémizmus.


-Plánujete upraviť daňovo-odvodový systém? Ako?-

Dane majú kryť výdavky štátu. Výdavky štátu hradené z daní treba znížiť. Tým možno znížiť aj dane. To ale neznamená, že sa majú znížiť investície štátu. Naopak. Ale pre každý štátny projekt je potrebné spraviť plán návratnosti a ziskovosti. O čo sa zvýši zisk štátnych investícií, o to možno znížiť dane. Budú nižšie dane a každý bude platiť za tú službu, ktorú od štátu bude požadovať. Takto sa dajú dane znížiť aj o 50 percent. Ako DPH, tak aj dane zo mzdy a z príjmu. Zároveň je potrebné zjednodušiť daňový a odvodový systém. Okrem iného je potrebné previesť povinnosť úhrady dane na povinnosť štátu inkasovať daň. Tým sa vyhneme neplateniu daní a zbavíme ľudí povinnosti a stresu z porušenia daňových povinností. Bude tým zavedená 100-percentná kontrola úhrady daní, čim sa vyhneme daňovým podvodom.


-Presadzujete aj nové dane?-

Nie. Chceme zrušiť veľa druhov daní, a mnohé naladiť tak, aby boli vo vzťahu k daňovým poplatníkom jednoduchšie. Ak to schvália ľudia, predložíme takýto návrh do parlamentu.


- Ste za zachovanie súčasného zahranično-politického smerovania Slovenska?-

Súčasné zahranično-politické smerovanie Slovenska je chaotické. Sú v ňom silné prvky pokrytectva. Sme za zachovanie Slovenska v EÚ ako v štátnom celku. Vystúpením Veľkej Británie sa však významne menia podmienky zmluvy o EÚ. EÚ potrebuje zreformovať a definovať presnejšie vzťahy jednotlivých štátov k celoeurópskym normám. Tie sa musia prijímať iným spôsobom. To si vyžiada zrejme dvojkomorový parlament. Jedna komora by mala byť založená na princípe početnosti obyvateľov, druhá na národnom alebo štátnom základe. Tak by sa nestalo, že predpisy EÚ budú v rozpore so záujmami väčšiny alebo niektorého štátu. Čo sa týka účasti v NATO, sme skôr za vytvorenie Európskeho obranného systému, ktorého členom by boli aj neutrálne štáty EÚ. Potom by sme boli radi, ak by voliči odhlasovali účasť neutrálneho Slovenska v Európskom obrannom systéme.