Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 19. december 2024
< sekcia Parlamentné voľby 2020

Obsadenie komisií je neustály proces, tvrdia mestské časti Bratislavy

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

V bratislavskom Starom Meste by mali väčšinu členov okrskových volebných komisií tvoriť nominanti politických strán, počty sa ale aj tu priebežne menia.

Bratislava 26. februára (TASR) – Zabezpečenie členov okrskových volebných komisií v sobotňajších (29.2.) voľbách do Národnej rady SR bude kontinuálny proces až do samotného začiatku hlasovania. Priznávajú to mestské časti hlavného mesta SR Bratislavy. Priebežne sa mení aj pomer politických nominantov a nezávislých v komisiách, keďže mnohí z delegovaných sa pred voľbami odhlasujú. K najaktívnejším pri nominovaní svojich zástupcov do komisií patria ĽSNS, Sme rodina a Smer-SD.

V najväčšej mestskej časti hlavného mesta - Petržalke problémy s obsadzovaním okrskových volebných komisií pôvodne neboli, samospráva však priznáva, že pár dní pred voľbami sa nahlásení kandidáti začali masovo odhlasovať, udávajú pritom najmä zdravotné dôvody. "K utorku (25.2.) nám chýbalo päť zapisovateľov, 27 členov i náhradníci pre niektoré okrsky,“ uviedli z petržalského miestneho úradu. Odhlasovanie mení aj pomer politických nominantov a nepolitických členov komisií. „Doteraz prevládali členovia delegovaní politickými stranami, títo zástupcovia sa však odhlasujú, preto sa aj pomer mení,“ uviedli z Petržalky. Z politických strán najviac členov delegovala ĽSNS (urobila tak v prípade všetkých komisií), ďalej Smer a SNS.

V bratislavskom Starom Meste by mali väčšinu členov okrskových volebných komisií tvoriť nominanti politických strán, počty sa ale aj tu priebežne menia. "Z pôvodne 143 nominovaných politickými stranami sa odhlásilo 35, pre dodržanie minimálnej hranice členov v 34 okrskových komisiách musela mestská časť dopĺňať záujemcov z radov verejnosti,“ informoval hovorca mestskej časti Matej Števove. Do všetkých komisií nominovalo svojich zástupcov hnutie Sme rodina (34), z nich sa už však 19 funkcie vzdalo, najpočetnejšiu skupinu nominantov tak zatiaľ virtuálne má strana Smer-SD, ktorá nominovala členov do 27 komisií, z nich sa zatiaľ odhlásili dvaja.

Takisto v Ružinove boli pri delegovaní svojich zástupcov do okrskových volebných komisií najaktívnejší Sme rodina a Smer-SD. „V týchto voľbách sme žiadny problém s obsadzovaním komisií nemali,“ informovala Tatiana Tóthová z komunikačného oddelenia mestskej časti.

Hovorca bratislavského Nového Mesta Marek Tettinger skonštatoval, že problémy s počtom členov v niektorých okrskových volebných komisiách sa opakujú v každých voľbách. “V prípade potreby sa snažíme získavať do komisii členov denných centier seniorov, pracovníkov úradu, ich rodinných príslušníkov a známych,“ uviedol. Nominanti politických strán i nepolitickí zástupcovia budú v novomestských okrskoch viac-menej vyrovnaní. "Ani jedna z politických strán nevyužila možnosť nominovať svojich ľudí do každej komisie,“ dodal.

V Rači evidujú viac nepolitických členov okrskových volebných komisií ako členov, ktorých nominovala niektorá z politických strán. Starosta Rače Michal Drotován pre TASR uviedol, že nominanti politických strán sa z komisií odhlasujú, a tak musí mestská časť dosádzať nových členov. "Je to až do volieb živý proces,“ povedal s tým, že Rača má náhradný zoznam ľudí, ktorí boli v minulosti členmi okrskových volebných komisií a snaží sa ich oslovovať. "Niekedy sa vyťahujú ľudia takpovediac z postele a aj z úradu, aby sme mohli konkrétnu komisiu otvoriť. Zatiaľ je stav taký, že máme obsadené komisie, ale definitívne to budem vedieť povedať, až keď sa začnú voľby o 7.00 h v sobotu 29. februára,“ podotkol starosta. Bratislavská mestská časť Podunajské Biskupice problémy s komisiami momentálne neeviduje. Rovnako je na tom aj susedná mestská časť Vrakuňa, ktorá tvrdí, že má v komisiách dostatok členov. Eviduje však viac politicky nominovaných členov.

Jana Jakubkovič z organizačného oddelenia miestneho úradu v bratislavskej Dúbravke priznáva, že aj v týchto voľbách, tak ako pri všetkých ostatných, je problém s obsadzovaním volebných komisií vzhľadom na malý záujem verejnosti. Denne sa podľa nej odhlasujú aj členovia delegovaní politickými subjektmi. "Drvivú väčšinu členov komisií budú tvoriť bežní občania," informovala.

V okrskových volebných komisiách v Karlovej Vsi budú nominanti politických strán tiež tvoriť menšinu. "Len dve z tridsiatich okrskových komisií tvoria výlučne nominanti politických strán, na druhej strane, v okrsku č. 12 nie je ani jeden člen delegovaný politickou stranou," uviedol hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes. Pri politických nomináciách bola najaktívnejšia ĽSNS, ktorá "dodala" členov do 29 komisií. "Ostatné strany nominovali troch až sedem členov," dodal Heldes.