Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 19. december 2024
< sekcia Parlamentné voľby 2020

Svoj hlas bude môcť vo voľbách odovzdať viac ako 10.300 väzňov

Ilustračné foto Foto: TASR

V predchádzajúcich parlamentných voľbách v marci 2016 v slovenských ústavoch zaznamenali len 4,73-percentnú volebnú účasť.

Bratislava 19. februára (TASR) - V nadchádzajúcich voľbách do NR SR (29.2.) bude môcť odovzdať svoj hlas viac ako 10.300 väzňov.

"V piatok 14. februára sa v slovenských ústavoch nachádzalo celkom 1675 obvinených a 8979 odsúdených, z ktorých právo voliť malo 1499 obvinených a 8833 odsúdených, spolu teda 10.332 osôb," uviedla pre TASR hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská. Vo výkone väzby sa k tomuto dátumu nachádzalo 29 obvinených mladších ako 18 rokov a 147 cudzincov a vo výkone trestu 25 odsúdených mladších ako 18 rokov a 121 cudzincov, ktorí nemajú volebné právo.

"Právo voliť vo voľbách do NR SR má obvinený a odsúdený, ktorý je občanom SR. V deň konania volieb sa nachádza vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody v ústave na výkon väzby, ústave na výkon trestu odňatia slobody, ústave na výkon trestu odňatia slobody pre mladistvých alebo v nemocnici pre obvinených a odsúdených na území SR, najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov a nemá prekážku práva voliť," vysvetlila hovorkyňa.

Prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia. "Treba zdôrazniť, že výkon trestu odňatia slobody uložený za spáchanie obzvlášť závažného trestného činu v súčasnosti nie je prekážkou práva voliť," zdôraznila hovorkyňa.

"Riaditeľ ústavu, v dostatočnom časovom predstihu pred dňom konania volieb, dohodne so starostom obce, primátorom mesta alebo starostom mestskej časti, v územnom obvode ktorého sa nachádza ústav, a následne s príslušnou okrskovou volebnou komisiou podmienky a čas vykonania hlasovania obvinených a odsúdených do prenosnej volebnej schránky, ktorí sa budú v deň konania volieb nachádzať v ústave. Riaditeľ ústavu zabezpečí, aby obvinení a odsúdení boli v dostatočnom časovom predstihu písomne informovaní o konaní volieb a poučení o spôsobe a práve voliť vo voľbách," priblížila priebeh volieb vo väzeniach Kacvinská.

Podľa jej slov poučenie obsahuje aj informáciu, že obvinený alebo odsúdený, ktorý nemá prekážku práva voliť, môže písomne požiadať obec, mesto alebo mestskú časť, v ktorej má trvalý pobyt, o vydanie a zaslanie hlasovacieho preukazu. Pred členov okrskovej volebnej komisie, ako ďalej priblížila, budú predvedení väzni, ktorí prejavia záujem hlasovať. Čas volieb dohodne ústav s okrskovou volebnou komisiou.

V predchádzajúcich parlamentných voľbách v marci 2016 v slovenských ústavoch zaznamenali len 4,73-percentnú volebnú účasť. Právo voliť vtedy malo 1373 obvinených a 7149 odsúdených, spolu teda 8522 osôb. "Pre korektnosť je potrebné upozorniť na skutočnosť, v roku 2016 bol výkon trestu odňatia slobody za obzvlášť závažný zločin a pozbavenie spôsobilosti na právne úkony prekážkou práva voliť, čo znižovalo celkový počet oprávnených voličov v porovnaní s počtom oprávnených voličov v nadchádzajúcich voľbách," zdôraznila na záver Kacvinská.