Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Prvé kroky novej vlády

Vláda: Národná stratégia má ochrániť deti pred každou formou násilia

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš. Foto: TASR

Cez implementáciu Národnej stratégie na ochranu detí pred násilím je koordinovaná spolupráca jednotlivých subjektov na národnej a regionálnej úrovni v oblasti ochrany detí pred násilím.

Bratislava 13. novembra (TSAR) - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR predložilo na rokovanie vlády Národnú stratégiu na ochranu detí pred násilím Detstvo bez násilia pre všetky deti na roky 2023 - 2029 a Akčný plán vychádzajúci z Národnej stratégie na ochranu detí pred násilím Detstvo bez násilia pre všetky deti na roky 2023 - 2026. Stratégia je zameraná najmä ma ochranu detí pred všetkými formami násilia. V pondelok ju schválil kabinet.

Cez implementáciu Národnej stratégie na ochranu detí pred násilím, ktorú schválila vláda ešte v roku 2014, je koordinovaná spolupráca jednotlivých subjektov na národnej a regionálnej úrovni v oblasti ochrany detí pred násilím. Stratégia charakterizuje základné piliere a horizontálne princípy, ktoré sú v rámci Akčného plánu vychádzajúceho z Národnej stratégie na roky 2023 - 2026 premietnuté ako strategické ciele.

Hlavnými cieľmi sú participácia spoločnosti pri ochrane detí pred násilím, predchádzanie všetkým formám inštitucionálneho násilia, práva detí v ohrození a ich posilnenie a podpora vzdelávania a vedecko-výskumnej činnosti v oblasti ochrany detí pred násilím.

Úlohy akčného plánu sa zameriavajú napríklad na rozvoj kompetencií na účely koordinácie multidisciplinárneho riešenia problematiky násilia na deťoch na národnej a regionálnej úrovni, na vytváranie pozitívnej klímy a bezpečného prostredia pre deti či na edukáciu detí v oblasti identifikácie násilia a k správnym reakciám na násilie.

Predpokladá sa, že implementácia opatrení povedie k zvýšeniu ochrany detí pred násilím prostredníctvom posilnenia spolupráce na národnej a regionálnej úrovni. Má sa zlepšiť aj systém nahlasovania násilia.