Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. november 2024Meniny má Alžbeta
< sekcia Počasie

SLEDUJEME: Dunaj kulminuje na úrovni 30-ročnej povodne

Na snímke zvýšená hladina Dunaja na Tyršovom nábreží v pondelok 16. septembra 2024 v Bratislave. Foto: TASR - Jaroslav Novák

O 17:45 dosiahol Dunaj v Bratislave po prvýkrát výšku 950 cm a okolo tejto úrovne sa Dunaj začal pohybovať.

Bratislava 16. septembra (TASR/TERAZ.SK) - To najhoršie má Devín a Bratislava za sebou. Dunaj po 19:30 začal na našom území kulminovať. Na všetkých vodomerných staniciach v Rakúsku už Dunaj kulminoval, a tak je jasné, že horšie to už nebude ani u nás, informuje o tom iMeteo.sk.

O 17:45 dosiahol Dunaj v Bratislave po prvýkrát výšku 950 cm a okolo tejto úrovne sa Dunaj začal pohybovať. Najvyšší stav bol v Bratislave zaznamenaný o 19:30 na úrovni 956 cm a výrazne vyššie to už nepôjde.

Na snímke zvýšená hladina Dunaja na Tyršovom nábreží v pondelok 16. septembra 2024 v Bratislave.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Nasledujúcich 12 hodín sa však situácia pod Devínom a v Bratislave nezmení. Prítok z rakúskej strany síce slabne, no prítok z Moravy naopak silnie, uviedlo iMeteo.sk.

O toľko menej, čo pritečie z Rakúska teda naopak pritečie z Moravy a takto to bude až do zajtrajšieho podvečera, kedy Dunaj začne klesať a v stredu večer by sa mohol dostať pod úroveň 3. povodňového stupňa.

Dunaj v Bratislave dosiahol úroveň 30-ročnej povodne.

To najhoršie tak už má naše hlavné mesto za sebou. Dunaj však z 3. povodňového stupňa tak skoro neklesne. Pod túto hranicu poklesne Dunaj až najskôr v stredu večer.







TASR prináša v tejto súvislosti výberovú chronológiu najväčších záplav na rieke Dunaj v 20. a 21. storočí.

15. júla 1954 - Išlo o jednu z najväčších povodní na Dunaji. Rieka dosiahla v Bratislave výšku 984 centimetrov. Voda zaplavila rozsiahle územia a 11.000 ľudí museli evakuovať.

16. júna 1965 - Pretrhla sa dunajská hrádza pri Patinciach, Kolárove a Číčove. Hladina Dunaja stúpla do výšky 917 centimetrov. Záplava zničila asi 3910 domov a ďalších 6000 poškodila. Pod vodou sa ocitlo vyše 71.000 ha zaplavenej poľnohospodárskej pôdy, zamokrenej bolo 114.000 ha. Celkové škody spôsobené povodňou vyčíslili na viac než 3,5 miliardy korún.

5. - 6. augusta 1991 - V čase od 23.00 h do 01.00 h Dunaj v Bratislave kulminoval pri stave 864 cm a prietoku 9370 kubických metrov za sekundu. V niektorých obciach nachádzajúcich sa v ohrozenom povodí Dunaja došlo k evakuácii obyvateľstva.

august 2002 - Na Dunaji zaregistrovali tretiu najväčšiu povodňovú vlnu od roku 1877. Hladina rieky vystúpila na 991 centimetrov - najvyšší stav v histórii pravidelných meraní a prietok bol 10.370 m3 s-1. Išlo o tretí najväčší prietok od začiatku novodobých meraní.

marec - apríl 2006 - Sneh, dážď a oteplenie spôsobili lokálne povodne na mnohých miestach Bratislavského, Trnavského kraja a Seneckého okresu. V Bratislave pri Starom moste v blízkosti Šafárikovho námestia sa vylial z koryta Dunaj, hladina rieky presiahla výšku 800 centimetrov.

september 2007 - Výrazná zrážková činnosť mala za následok vzostup hladín vodných tokov Morava, Dunaj a Kysuca na území Bratislavského a Žilinského kraja. Rozvodnený Dunaj zatopil niekoľko domov a záhrad, vylial sa na Tyršovom nábreží v Bratislave a zaplavil časť Devína. Lokalitu Devína zalievala aj rieka Morava.

6. - 20. augusta 2008 -
Záplavová vlna postihla povodie Dunaja - voda zaplavila bratislavské mestské časti Devín a Devínska Nová Ves, ďalej Štúrovo a Komárno.

jún 2009 - Hladina Dunaja v bratislavskom Devíne dosiahla 794 centimetrov, platil tam preto 2. stupeň povodňovej aktivity. Po bratislavskej mestskej časti Devín sa rieka začala vylievať z brehu aj na petržalskej i na staromestskej strane nábrežia.

4. - 5. júna 2010 - Rozvodnený Dunaj sa v Bratislave začal vylievať na chodník na ľavom brehu v lokalite pod Starým mostom. Voda vystúpila na breh aj na pravej strane v mestskej časti Petržalka, na chodník pred parkoviskom pred divadlom Aréna. Podľa údajov SHMÚ dosiahol Dunaj 5. júna toho roku v Bratislave 831 cm, v Devíne 802 cm a v Štúrove 646 cm.

19. júla 2021 - Výška hladiny rieky Dunaj v centre Bratislavy dosiahla 730 centimetrov. Hladina Dunaja stúpla na Slovensku po výdatných zrážkach v Rakúsku a Nemecku. Pod vodou bolo Slovanské nábrežie v Devíne, cyklochodník pri rieke Morava aj chodník pri Vodárenskom múzeu pri Karloveskom ramene. Zaplavená bola aj časť nábrežia pri Pribinovej ulici či niektoré zelené plochy pri petržalskej hrádzi.


Dunaj v Komárne by mal kulminovať skôr


Kulminácia Dunaja v Komárne by podľa najnovších údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) mala prísť v utorok (17. 9.) alebo v stredu (18. 9.). Je to skôr, ako sa pôvodne predpokladalo. Keďže pred 11 rokmi dosiahol Dunaj v Komárne maximálnu výšku 889 centimetrov, súčasná predpokladaná výška nepredstavuje pre mesto osobitnú hrozbu. Najnovšie informácie v pondelok vyhodnotili členovia okresného krízového štábu.

Aktuálne platí v Komárne na Dunaji tretí stupeň hydrologickej výstrahy, ktorý vyhlásil SHMÚ. Hrádza v Gabčíkove je otvorená, vodohospodári postupne vypúšťajú vodu. V utorok ráno by mala hladina Dunaja v Komárne dosiahnuť 625 centimetrov, odhaduje SHMÚ. Odhad už zohľadňuje manipuláciu na vodnom diele Gabčíkovo.

Všetky príslušné zložky v Komárne, vrátane hasičov, sú v pohotovosti. Vodohospodárska spoločnosť začala montovať mobilné hrádze. Na viacerých miestach ich len pripravila, aby ich mohla v prípade potreby okamžite namontovať.

Podľa informácie z krízového štábu sa Dunaj môže vyliať, ale neočakáva sa, že by v Komárne spôsobil väčšie problémy. V niektorých častiach mesta (Nová Stráž) sa môžu nachádzať nábrežné oblasti, ktoré budú čiastočne zaplavené. V Komárne môžu byť zaplavené budovy v záplavovej oblasti, ale mesto je chránené protipovodňovým múrom. Budovy v záplavovej oblasti majú vlastný plán ochrany pred povodňami a boli vykonané preventívne bezpečnostné opatrenia. Vodohospodársky podnik uzavrel v pondelok tzv. bazén lodeníc pri VII. sídlisku, čím reguluje hladinu vody a chráni obytnú zónu.

Spoločnosť KOMVaK informovala, že od štvrtka (12. 9.) večera do nedele (15. 9.) do polnoci napršalo 104 milimetrov zrážok. Žiadne väčšie problémy vodárenská spoločnosť nezaznamenala. Jej zamestnanci naďalej pokračujú v čistení vpustí a sú v pohotovosti. Spoločnosť Commora Servis nepretržite čistí ulice, aby minimalizovala upchávanie kanalizácie lístím, ktoré vietor rozfúkal. Tím KN Smart na niektorých miestach odstraňuje popadané konáre a na viacerých miestach pomáhala s prípravou a prácami aj mestská polícia.

V Bratislavskom kraji sa podarilo sprejazdniť niekoľko úsekov ciest


V Bratislavskom kraji sa počas pondelka podarilo sprejazdniť niekoľko úsekov ciest. Je medzi nimi napríklad cesta z Malaciek do Rohožníka, či úsek cesty za Kuchyňou smerom na Pernek. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

V okrese Malacky je podľa hovorkyne aktuálne pre nepriaznivé počasie neprejazdná cesta medzi Malými Levármi a Gajarmi.

Ako Šimková uviedla, v samotnom hlavnom meste sa aktuálne nedá prejsť Devínskou cestou ani ulicami Istrijská, Na hriadkach, Kremeľská, Kočánkova a Pri Seči. Doprava je podľa nej obmedzená aj na Devínskej ceste či Slovanskom nábreží.


Bratislavská polícia pripomína, že podmočené a padajúce stromy sú stále rizikom


Mestská polícia (MsP) v Bratislave pripomína, že napriek avizovanej zmene počasia zostávajú rizikom výrazne podmočené a padajúce stromy. Návštevu lesov a parkov odporúča odložiť. Informuje o tom na sociálnej sieti.

"Upozorňujeme, že aj napriek zajtrajšiemu slnečnému počasiu, sa môžu výrazne podmočené stromy naďalej vyvracať, a to aj bez nárazového vetra," zdôrazňuje mestská polícia.

Návštevu parkov a lesov odporúča obyvateľom odložiť, kým nebude situácia stabilizovaná. Apeluje tiež, aby ľudia zbytočne neriskovali kvôli fotografiám. Dunaj taktiež stále predstavuje riziko.

Na riziko stromov upozorňuje aj hlavné mesto i mestské časti, zem totiž bude ešte niekoľko dní premočená. "Preto sme okrem iného dnes vykonali aj komplexnú obhliadku stromov. Zatiaľ nie sú viditeľné známky akútneho zlyhania. To sa však ešte môže nasledujúce hodiny a dni vplyvom rozmočenej pôdy meniť," konštatuje starosta Vajnôr Michal Vlček.

V hlavnom meste sú podľa samosprávy tisícky vyvrátených stromov, mestské časti i hlavné mesto pracujú na ich odstraňovaní. Pripomínajú zároveň, že mnohé stromy už majú podmočenú koreňovú sústavu a môžu spadnúť aj pri slabšom vetre. "To, že niekde bude odlomený konár niekoľko dní, neznamená, že sa na ulicu zabudlo. V súčasnej situácii nie je však možné vyriešiť všetko hneď," poznamenal hovorca Bratislavy Peter Bubla. Mimoriadne vážna zostáva naďalej situácia v bratislavských mestských lesoch.



V prístave v Komárne sa začala výstavba protipovodňových zábran


Mesto Komárno sa pripravuje na blížiacu sa povodeň. V komárňanskom prístave začali dopoludnia s výstavbou protipovodňových zábran. Primátor Komárna Béla Keszegh však nepredpokladá, že by sa voda z Dunaja vyliala do mesta, aj keď v niektorých mestských častiach môže spôsobiť problémy.

Podľa odhadov by mal Dunaj v Komárne kulminovať na úrovni 840 centimetrov. Podľa primátora by takúto hladinu malo mesto aj za pomoci mobilných protipovodňových zábran zvládnuť.

Aktuálne platí pre mesto tretí stupeň hydrologickej výstrahy, ktorú vydal Slovenský hydrometeorologický ústav. Hladina Dunaja dosiahla v pondelok krátko pred 17.00 h 597 centimetrov a naďalej stúpa.

Počas záplav v júni 2013 dosiahla hladina Dunaja v Komárne 887 centimetrov. Mesto náporu vody odolalo napriek tomu, že cez drobné trhliny v betónovej hrádzi na niektorých miestach voda presakovala.

Najničivejšia povodeň zasiahla región v polovici júna 1965. Hladina Dunaja vtedy dosiahla výšku takmer osem metrov a obrovský tlak vody spôsobil pretrhnutie hrádze pri dedine Číčov. Pod vodou sa tak ocitli obce Patince, Iža, Chotín, Marcelov i Zelený Háj. Povodne vyhnali z domovov viac ako 54.000 ľudí zo 46 obcí. Voda zaplavila územie s rozlohou 71.000 hektárov a ďalších 114.000 hektárov bolo podmočených.


Devínska Nová Ves obnoví vyučovanie


Bratislavská Devínska Nová Ves obnoví v utorok (17. 9.) vyučovanie na všetkých základných aj materských školách (ZŠ a MŠ) v jej zriaďovateľskej pôsobnosti. Mestská časť o tom informuje na sociálnej sieti.

Samospráva sa zároveň v tejto súvislosti poďakovala všetkým zamestnancom škôl a škôlok, ktorí "posledné dni pracovali na odstránení následkov povodne a na tom, aby sa deti a žiaci mohli zajtra vrátiť do škôl."

Vyučovanie bude v utorok pokračovať aj na stredných školách v pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). "Až 34 z 50 stredných škôl malo v pondelok riaditeľské voľno. V utorok vyučovanie pokračuje," informuje BSK na sociálnej sieti.

Železnice kvôli počasiu zavádzajú opatrenia pre medzinárodné doklady


Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) pre mimoriadnu situáciu spôsobenú nepriaznivým počasím a zaplavenými železničnými traťami na území Česka a Rakúska zavádza opatrenia pre medzinárodné cestovné doklady zakúpené v ZSSK z/do/cez Rakúsko, Česko a Maďarsko. Informoval o tom Dominik Drevický, hovorca spoločnosti.

Priblížil, že cestovné doklady zakúpené v predpredaji najneskôr v pondelok 16. septembra s dátumom cesty v období od piatka 13. do nedele 22. septembra je možné vrátiť bez sankcie, ak sa cestujúci rozhodnú cestu neuskutočniť. Doklady je tiež možné použiť bez formalít v iných vlakoch na území Rakúska (ÖBB) do nedele 22. septembra a na území Slovenska (ZSSK) a Česka (ČD) do pondelka 23. septembra.

Cestovné doklady je podľa neho možno použiť neskôr (na prelome dní 22./23. septembra) v prípade, že cestujúci majú potvrdenie o meškaní vlaku. Pre vlaky s povinnou rezerváciou je potrebné zakúpiť novú rezerváciu.

Upozornil, že na základe dohody medzi ZSSK, ČD a ÖBB budú všetky medzinárodné cestovné lístky Bratislava - Viedeň zakúpené v predpredaji najneskôr 16. septembra uznávané aj vo vlakoch cez Břeclav, s výnimkou vlakov EN 476/477. Cestovné lístky zakúpené od 17. septembra musia byť vydané na skutočnú trasu vlaku, teda cez Břeclav. Toto opatrenie platí do obnovenia prevádzky vlakov medzi Bratislavou a Viedňou, najneskôr do nedele 22. septembra. Na vlaky InterCity 44/45 na utorok (17. 9.) nebude možné zakúpiť miestenky z/do stanice Viedeň.

Vlaky EN 442/443 budú dočasne presmerované z/do Čiech cez Púchov a Horní Lideč. Cestovné doklady budú platné. Z dôvodu zmeny trasy nebudú obsluhované stanice Čadca, Bohumín, Ostrava hlavná stanica, Ostrava Svinov, teda nebude možný nástup ani výstup cestujúcich. Vlaky R 34X Žilina - Ostrava Svinov budú premávať len v úseku Žilina - Čadca.

Hovorca dodal, že v prípade potreby je cestujúcim k dispozícii aj kontaktné centrum ZSSK. Dostupné je denne od 8.00 do 20.00 h prostredníctvom live chatu na www.zssk.sk, nonstop telefonicky na čísle 18 188 (zo zahraničia +421244858188) alebo na info@slovakrail.sk.

Na rieke Malina v okrese Malacky sa pretrhla hrádza, z koryta uniká voda


Na rieke Malina v okrese Malacky sa pretrhla hrádza. Z koryta rieky aktuálne uniká voda. Pred pondelkovým rokovaním vlády o tom informoval riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Jozef Moravčík. Ubezpečil, že ide o oblasť vo voľnej prírode na neobývanom území.

"Posielame tam nákladné vozidlá a techniku, mechanizáciu ťažkú na sanovanie a zabezpečenie toku Maliny," dodal.

SVP tiež podľa neho sanuje podmočenie hrádze v bratislavskom Devíne. "Devín, Devínska Nová Ves a v okolí celého toku Moravy prebiehajú naše hliadkové činnosti a zabezpečovacie práce spolu s hasičským a záchranárskym zborom," doplnil.


Krajské organizácie hlásia po nepriazni počasia škody v tisícoch eur


Organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) postupne hlásia škody, ktoré sa v dôsledku zatopenia, zatečenia alebo iných udalostí pohybujú v tisícoch eur. Predseda TTSK Jozef Viskupič zvolal v pondelok v súvislosti s mimoriadnou situáciou najmä v okresoch Senica a Skalica krízový štáb. TASR o tom informovali z odboru komunikácie krajskej samosprávy.

"Sme v úzkej komunikácii s viacerými starostami a primátormi postihnutých samospráv. Nepretržite sú v pohotovosti aj župní cestári zo Správy a údržby ciest (SÚC) TTSK, ktorí počas celého obdobia odstraňujú napadané stromy na cestách či blato a robia opatrenia, aby dosahy prívalov vody boli čo najmenšie. Zároveň sme v stredisku SÚC TTSK v Sekuliach poskytli potrebné zázemie pre uskladnenie zásob piesku a iného potrebného materiálu," priblížil Viskupič po zasadnutí krízového štábu.

Krajské galérie, múzeá, stredné školy a zariadenia sociálnych služieb postupne hlásia zatečené strechy, zatopené objekty, vyvrátené stromy a ďalšie udalosti. "Nateraz môžem povedať, že zo všetkých investičných akcií, ktoré máme rozbehnuté, neboli okrem mosta pri Holíči výrazne ohrozené žiadne ďalšie. Zároveň samosprávam, ktoré sú zapojené do nášho Centrálneho krízového fondu, dávam do pozornosti jeho využitie a s dotknutými primátormi a starostami budeme komunikovať," podotkol predseda TTSK.

Povodňou, respektíve prudkými zrážkami boli zasiahnuté štyri kultúrne inštitúcie. "V dôsledku trvalých dažďov nastalo v Galérii Jána Koniarka v Trnave zatečenie v priestoroch prístavby Koppelovej vily, a tiež poškodenie omietok v interiéri aj v exteriéri. V Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici vytopilo pivničné priestory, a rozsah škôd bude možné stanoviť až po odčerpaní vody," priblížil odbor komunikácie TTSK.

Aj Centrum sociálnych služieb Rohov v okrese Senica nahlásilo zatečenie vody do kancelárie a dvoch izieb prijímateľov sociálnych služieb. V dôsledku zatopenia kotolne boli poškodené plynové kotly a nastal výpadok výroby teplej vody. Evakuácia klientov nebola potrebná. "Voda zatiekla aj do priestorov ďalších štyroch župných zariadení sociálnych služieb. V Domove sociálnych služieb pre dospelých v Moravskom Svätom Jáne sa v súvislosti so zatekaním strechy kaštieľa posunuli drevené trámy konštrukcie strechy. Už v piatok boli preventívne presťahovaní niekoľkí prijímatelia sociálnych služieb, ktorí boli najviac ohrození vlhkosťou a vodou z pretekajúcich stropov," dodal kraj. Vytopenie, respektíve zatečenie striech zasiahlo aj viacero stredných škôl.


Až do odvolania uzavreli hraničný most Medveďov v smere na maďarský Győr


Od pondelkového poludnia až do odvolania je uzavretý hraničný priechod Medveďov (okres Dunajská Streda) v smere na maďarský Győr. TASR o tom informovali z odboru komunikácie Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) po rokovaní krízového štábu krajskej samosprávy.

"Povodeň ohrozila dočasné premostenie i most ponad Chvojnicu pri Holíči, ktoré sú momentálne uzavreté. Rovnako neprejazdné sú hraničné priechody Moravský Sv. Ján - Hohenau a Brodské - Lanžhot," zopakovala krajská samospráva.

Linky regionálnej autobusovej dopravy, ktoré sú zabezpečované zmluvným dopravcom SKAND Skalica, premávajú bez obmedzení. "Z dôvodu uzavretia mosta ponad Chvojnicu však aktuálne premávajú linky smerujúce do Holíča obojsmernou obchádzkou cez Vrádište," doplnili z odboru komunikácie TTSK.

Bratislavská zoo zostane pre škody z povodne dlhšie zatvorená


Bratislavská zoo zostane po povodniach dlhšie zatvorená. Na zvládnutie výpadkov na tržbách a odstránenie škôd spúšťa internetovú zbierku. V pondelok o tom informovala na sociálnej sieti.

"Gazdovský dvor, ktorý sme otvorili len pred dvoma mesiacmi a hneď sa stal hitom, bol celý zničený. Najdôležitejšie je, že sa nám podarilo všetky zvieratá zachrániť. Od začiatku povodne sa nám ozývajú stovky ľudí a firiem, ktorí by nám chceli dobrovoľnícky pomôcť, a hneď ako to bude bezpečné, túto pomoc určite radi prijmeme," uviedla zoo na sociálnej sieti.

Tok Slatiny a aj jej prítoky sú po daždi vo svojich korytách


Tok rieky Slatina vo Zvolenskej Slatine a aj jej prítoky sú po výdatných dažďoch vo svojich korytách. Samospráva tak zatiaľ nezaznamenala ich rapídne zvýšenie. TASR o tom v pondelok popoludní informovala starostka obce Mária Klimentová.

Dodala, že pre súčasné daždivé počasie nemali tentoraz žiadne veľké problémy. Obec vo Zvolenskom okrese je však roky ohrozovaná povodňami. Spôsobuje ich vylievanie rieky Slatina a jej prítokov, ktorými sú Rybný potok a Slatinský potok. Všetky pretekajú stredom obce.

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) v pondelok potvrdil, že na rieke Slatina je situácia pokojná ako po bežnom daždi. "Zo snímky Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) o zrážkach za uplynulých 24 hodín je zrejmé, že v povodí Slatiny padlo päť až desať milimetrov zrážok. Voda je v koryte toku," pripomenul SVP. Spomenul, že zrážky aktuálne ustávajú a podľa údajov SHMÚ nie je predpoklad zhoršenia situácie.

Protipovodňové opatrenia však zatiaľ v obci nie sú. Samospráva ich ani robiť nemôže, pretože nie je správcom vodných tokov, investorom tak v prípade ich budovania bude SVP.

Na väčšine územia Slovenska treba počítať s dažďom aj počas pondelka. Pre oblasť Záhoria platia výstrahy tretieho stupňa, pre ďalšie okresy výstrahy prvého a druhého stupňa. Informuje o tom SHMÚ na svojom webe. V platnosti ostávajú aj hydrologické výstrahy.

Príslušníci FS pomáhajú Policajnému zboru SR z dôvodu vysokých zrážok


Príslušníci Finančnej správy (FS) poskytujú súčinnosť Policajnému zboru (PZ) SR v rámci mimoriadnej situácie z dôvodu vysokých zrážok. Usmerňujú cestnú premávku v zatopených oblastiach na Záhorí a taktiež pomáhali pri evakuácií osôb v Devínskej Novej Vsi. Informoval o tom v pondelok hovorca FS Daniel Súkup.

"Rovnako tak pomáhali aj kolegovia z Colného úradu Trnava, ktorí počas nočnej zmeny z nedele na pondelok spolupracovali pre povodňové riziko, spojené s neutíchajúcimi zrážkami, s príslušníkmi PZ na Záhorí," uviedol hovorca FS s tým, že príslušníci na Stanici colného úradu Bratislava poskytovali súčinnosť už od skorých ranných hodín v nedeľu (15. 9.).

FS z tohto dôvodu, ako aj z nutnosti odpojenia od elektrickej energie v pondelok prerušila činnosť Pobočky colného úradu Bratislava Prístav. Po vyhodnotení rizík a konzultácii so správcom budovy, bola následne činnosť úradu obnovená. "Nateraz je realizovaná činnosť FS v bežnom pracovnom režime bez obmedzení pre daňové subjekty," uzavrel hovorca.




V Bratislavskom kraji zasahovali hasiči približne pri 30 udalostiach



Na území Bratislavského kraja zasahovali hasiči v súvislosti s poveternostnou situáciou v pondelok do 13.00 h približne pri 30 udalostiach. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave Štefan Koči.

"Hasičov naďalej najviac zamestnávajú spadnuté stromy, zaplavené komunikácie, pivnice a výstavba protipovodňových bariér," skonštatoval Koči.

Profesionálni a dobrovoľní hasiči počas pondelka pokračujú v Devínskej Novej Vsi s prečerpávaním prostredníctvom veľkoobjemových čerpadiel. Vodu prečerpávajú aj na Slovanskom nábreží v Devíne, kam podľa hovorcu smeruje aj jedno z veľkoobjemových čerpadiel.

Hasiči zároveň stavajú bariéry na Devínskej ceste. V obciach Malé Leváre a Láb (okres Malacky) v spolupráci s vojakmi spevňujú hrádzu.


Matúš Vallo: V Devínskej Novej Vsi museli pre hrozbu vody evakuovať približne 100 ľudí



V bratislavskej Devínskej Novej Vsi bolo pre meteorologickú situáciu evakuovaných približne 100 obyvateľov. Informuje o tom primátor Bratislavy Matúš Vallo na sociálnej sieti.

"V Devínskej Novej Vsi máme komplikovanú situáciu, pre hrozbu vody muselo byť evakuovaných približne 100 ľudí. Som rád, že vedenie Devínskej Novej Vsi to zvláda a situácia je pod kontrolou," skonštatoval Vallo.

Situácia je však podľa hlavného mesta naďalej kritická v Devínskej Novej Vsi i v Devíne. Na ceste medzi oboma mestskými časťami boli v pondelok pre stúpajúcu hladinu rieky osadené protipovodňové zábrany, cesta medzi nimi je tak neprejazdná. Namiesto náhradnej mestskej hromadnej dopravy tak bude prepravu obyvateľov dočasne zabezpečovať ťažká technika. Linku 29 tak môžu využívať obyvatelia cez obchádzkovú trasu len po zastávku na Hriadkach.

"Aktuálne sa v týchto mestských častiach nepredpokladá odstávka elektrickej energie ani vodovodu," poznamenal hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Krízová situácia v Bratislave podľa primátora pokračuje. Hladina Dunaja by mala podľa najnovších prognóz kulminovať na úrovni do 950 centimetrov (cm), čo je nižšie ako počas záplav v roku 2013. Slovenský vodohospodársky podnik má už protipovodňové zábrany v meste postavené a na očakávanú hladinu Dunaja sú postačujúce.

Hlavné mesto chce podľa primátora čo najskôr riešiť aj situáciu na Devínskej ceste, ktorá bola počas víkendu uzavretá pre zosuv na priľahlom svahu. Magistrát deklaruje, že robí všetko pre to, aby čo najskôr zabezpečil svah a obnovil premávku aspoň v čiastočnom režime. Riešenie však môže trvať niekoľko dní.

Primátor zároveň opätovne pripomína, že naďalej hrozí riziko pádu ďalších stromov, ktoré majú podmočené korene. Odporúča preto vyhýbať sa parkom a lesom, ktoré boli zaplavené a výrazne poškodené.

Národný ústav detských chorôb riešil viaceré problémy spôsobené počasím, situáciu ďalej monitoruje



Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave riešil viaceré problémy spôsobené počasím. Zaznamenal pretečenie strechy dvoch blokov aj zatečenie stropu na urgentnom príjme. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti ovplyvnené nebolo. NÚDCH situáciu naďalej monitoruje a v prípade potreby je pripravený ju riešiť. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré pre TASR poskytla jeho hovorkyňa Dana Kamenická.

"V Národnom ústave detských chorôb sme už preventívne pristúpili vzhľadom na očakávanú meteorologickú situáciu z rozhodnutia Krízového štábu z 11. septembra k zabezpečeniu aktívnej pohotovosti na úseku Prevádzkovo technického odboru v dňoch 12. až 16. septembra. Naši zamestnanci tak operatívne riešili a riešia všetky problémy, ktoré nám nepriaznivé počasie prinieslo," ozrejmila hovorkyňa.

Nemocnica podľa jej slov zaznamenala napríklad pretečenie strechy v bloku C a E, tiež pretečenie stropu na Oddelení urgentného príjmu. "Rovnako v trafostanici pretiekla voda, tento problém sme riešili s havarijnou službou a voda z trafostanice bola odčerpaná," doplnila Kamenická.


Časť Slovanského nábrežia v Devíne bude odpojená od elektriny


Časť Slovanského nábrežia v bratislavskom Devíne bude od pondelka 15.30 h odpojená od elektrickej energie. Informovala o tom mestská časť s tým, že k čiastočnej odstávke dôjde pre ohrozenie energetických rozvodov.

"Odpojenie sa bude pravdepodobne týkať verejného osvetlenia a niektorých rodinných domov, ktoré sú napájané zo vzdušného vedenia nízkeho napätia na nábreží," uviedla na sociálnej sieti.

Lokalita bude od elektriny odpojená do odvolania.


HaZZ počas nedele zaznamenal 558 výjazdov pri odstraňovaní následkov počasia


Profesionálni i dobrovoľní hasiči zrealizovali počas nedele (15. 9.) celkovo 558 zásahov, pri ktorých pomáhali odstraňovať dôsledky nepriaznivého počasia a povodňovej situácie. Pri zásahoch pomáhalo 344 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) a 1502 dobrovoľných hasičov. Informujú o tom na sociálnej sieti.

Najviac zásahov (198) zrealizovali hasiči počas nedele v Bratislavskom kraji (198) a Trnavskom kraji (180).

V Žilinskom kraji v dôsledku počasia museli pomáhať pri 96 zásahoch, v Trenčianskom kraji zaevidovali 55 prípadov.

V ostatných krajoch bola situácia pokojnejšia, v Nitrianskom kraji hasičov v dôsledku výčinov počasia volali na pomoc 15-krát, v Košickom osemkrát. V Banskobystrickom kraji pomáhali odstraňovať následky nepriaznivého počasia pri piatich udalostiach, v Prešovskom pri jednej.

HaZZ informuje, že počet zásahov za posledných 24 hodín stúpa.

Staré Mesto dočasne zatvára Grasalkovičovu či Medickú záhradu


Bratislavské Staré Mesto v súvislosti s meteorologickou situáciou dočasne zatvára Grasalkovičovu (Prezidentskú), Medickú a Slubekovu záhradu. Informuje o tom mestská časť na sociálnej sieti.

"Opatrenie je preventívne, záleží nám na bezpečnosti," konštatuje samospráva s tým, že situáciu monitoruje.

Mestská časť zároveň pripomína, že koreňové sústavy stromov sú podmyté, preto obyvateľom odporúča vyhýbať sa pobytu v ich okolí. Spadnúť môžu aj pri slabšom vetre.

Mestská časť Nové Mesto uzatvorila s okamžitou platnosťou z bezpečnostných dôvodov park Jama. Opatrenie súvisí s monitorovaním stavu stromov po meteorologickej situácii počas posledných dní. Rovnako je až do odvolania uzatvorené detské ihrisko na Osadnej ulici, kde je vyvrátený strom. "Na jeho odstránení pracujeme," ubezpečuje samospráva na sociálnej sieti.

V hlavnom meste sú podľa samosprávy tisícky vyvrátených stromov, mestská časť i hlavné mesto pracujú na ich odstraňovaní. Prioritizovaná je sanácia kritických úsekov, postupne sa však dostane údržba všade. Cez víkend napríklad spadol strom na Hviezdoslavovom námestí. Stromy vyvrátilo na viacerých miestach, napríklad na Trnavskom mýte. Mimoriadne vážna zostáva naďalej situácia v bratislavských mestských lesoch.



V prípade výpadku dodávok pitnej vody BVS zabezpečuje náhradné zásobovanie


Pri ďalšom zvýšení hladiny Dunaja v niektorých mestských častiach v Bratislave sa pristupuje k úprave chodu vodovodnej siete tak, aby bola naďalej zabezpečená dodávka pitnej vody. Dodávka pitnej vody však môže byť za istých okolností prerušená. Súvisí to s odstavením vodných zdrojov a ich kvalitou. Pre TASR to uviedol hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) Matúš Stračiak.

"Táto situácia sa môže týkať mestskej časti Devín a časti Devínskej Novej Vsi. V tejto chvíli nechceme predbiehať a momentálne sme schopní úpravami na vodovodnej sieti zabezpečiť zásobovanie pitnou vodou z iných vodárenských zdrojov a vodojemov. Ak sa situácia zmení, budeme v spolupráci so samosprávou zabezpečovať náhradné zásobovanie cisternami alebo barelmi s pitnou vodou," skonštatoval Stračiak. Po ustúpení vody bude podľa neho potrebných niekoľko hodín na ustálenie situácie.

Vodárenská spoločnosť eviduje v súčasnosti viacero porúch na svojej infraštruktúre, ktoré je zložitejšie opraviť práve v súvislosti s povodňami. Ide o niektoré obce v spádovom území BVS. Na týchto miestach zabezpečujú náhradné zásobovanie pitnou vody cisternami alebo barelmi. "Takže v prípade výpadku pitnej vody budeme so samosprávou zabezpečovať náhradné zásobovanie pitnou vodou," doplnil Stračiak.

Hlavné mesto pre TASR potvrdilo, že v spolupráci s BVS rieši otázku zásobovania pitnou vodou pre Devín, keďže ide o jeden z možných scenárov. Na takúto možnosť pripravuje svojich obyvateľov aj samotná mestská časť. O náhradnom zásobovaní bude v prípade potreby informovať, momentálne sa podľa nej predpokladá zásobovanie galónmi z Devínskej Novej Vsi.

Nepriaznivé počasie ovplyvnilo dopravu, niekde skomplikovalo i doručovanie pošty



Výdatné dažde, nepriaznivé počasie a povodne ovplyvnili železničnú, cestnú, lodnú i leteckú dopravu. Na niektorých miestach následky nepriaznivého počasia skomplikovali aj doručovanie pošty. V pohotovosti sú stále stovky zamestnancov organizácií Ministerstva dopravy SR. V pondelok o tom informovala hovorkyňa rezortu Petra Poláčiková.

Najväčšie problémy spôsobilo počasie v týchto dňoch v železničnej doprave. Tá sa skomplikovala najmä na cezhraničných linkách s Českom, kde boli viaceré vlaky odrieknuté alebo majú výrazné meškanie. Pre nepriaznivé počasie až do odvolania nepremávajú vlaku z Bratislavy do Viedne. Obmedzená alebo zastavená je aj nákladná železničná doprava, v pohraničnej oblasti je odstavených 18 naložených nákladných vlakov.

Ako ďalej informovala Poláčiková, odstraňovanie popadaných stromov z koľajníc spôsobilo krátkodobé výluky na regionálnych tratiach v Bratislavskom, Trnavskom a Trenčianskom kraji.

Na cestách spôsobilo počasie najväčšie problémy na diaľnici D2, kde musela byť premávka pre veľké množstvo vody obmedzená. Pri bratislavskej zoo zaplavil diaľnicu vyliaty potok Vydrica, po odstránení nánosov bahna a osadení vriec s pieskom a betónových zvodidiel bol úsek sprejazdnený. Počas víkendu zasahovalo v teréne 558 pracovníkov Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) s 261 kusmi ťažkej techniky. Diaľničná patrola od piatka (13. 9.) do nedele (15. 9.) zasahovala v 169 prípadoch.

Nánosy bahna a stojaca voda spôsobili problémy na Záhorí. Uzavreté sú časti ciest v Stupave, kde sa uskutočňujú záchranné práce. Neprejazdná je aj cesta medzi Stupavou a Lozornom, tiež most cez rieku Morava medzi Moravským Svätým Jánom a rakúskym Hohenau. Problémy počasie spôsobilo aj na Kysuciach.

Silný vietor skomplikoval i leteckú dopravu, odklonené museli byť dve linky. Bratislavské letisko hlásilo aj niekoľko meškaní pri príletoch a odletoch.

Od nedele večera je zastavená lodná doprava na Dunaji. Podľa Poláčikovej sa na hlavnom toku momentálne nenachádzajú žiadne lode, všetky sú odstavené v prístave. V nedeľu musel Dopravný úrad riešiť dve mimoriadne udalosti, keď sa z kotviska odtrhli lode. V oboch prípadoch sa podarilo plavidlá zaistiť.

Počasie ovplyvnilo aj prevádzku pošty. Zatvorené sú prevádzky v Jakubove, Borinke, bratislavskom Lamači a Devíne. Čiastočne obmedzená je aj prevádzka pošty na Tomášikovej ulici v Bratislave. Pre nepriaznivé podmienky doručovatelia nedoručujú poštu vo Vysokej pri Morave a Borinke, čiastočne obmedzené je doručovanie zásielok aj v Marianke, Stupave, Perneku či niektorých častiach Bratislavy.

Na snímke zvýšená hladina Moravy na Kremeľskej ceste medzi Devínom a Devínskom Novou Vsou v Bratislave 16. septembra 2024.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Hasiči odčerpávajú zaplavené podzemné priestory v záhorskej galérii v Senici



Dobrovoľní hasiči aktuálne odčerpávajú zaplavené podzemné priestory v budove Záhorskej galérie Jána Mudrocha na Sadovej ulici v Senici. Mesto Senica o tom v pondelok predpoludním informovalo na sociálnej sieti.

"Keďže situácia na Teplici (vodný tok, pozn. TASR) stále nie je z dôvodu pretrvávajúceho daždivého počasia stabilizovaná, spodná voda sa objavuje na viacerých miestach, hasiči zostávajú v pohotovosti," priblížila samospráva.

V Skalici sú hladiny všetkých potokov aj po rannom daždi stabilizované a situácia je aj naďalej pokojná. Mesto na sociálnej sieti informovalo, že pri záhradníctve v smere do Zlatníckej doliny prišlo k dodatočnej likvidácii nánosov po víkendovom zaplavení.

Mesto Myjava zmiernilo stupeň povodňovej aktivity z tretieho na druhý. "Situácia je pokojná, stabilizovaná. Napriek zrážkam, ktoré znova dorazili, neevidujeme žiadne problémy," povedal pre TASR hovorca mesta Marek Hrin.


Situácia je mimoriadne vážna, najkritickejšia je v Devínskej Novej Vsi



Situácia v Bratislava je v súvislosti s počasím naďalej mimoriadne vážna. Najkritickejšia je v Devínskej Novej Vsi, kde sa na viacerých uliciach začalo s evakuáciou, prípadne s prípravami na ňu. Pre TASR to uviedol hovorca Bratislavy Peter Bubla. Na území hlavného mesta pokračujú práce na odstraňovaní následkov počasia vrátane vyvrátených a polámaných stromov či poškodeného trakčného vedenia.

"Rozsah škôd po meste je rozsiahly a všetky následky určite nie je možné odstrániť hneď," skonštatoval Bubla.

Pripomína zároveň, že mnohé stromy už majú podmočenú koreňovú sústavu a môžu spadnúť aj pri slabšom vetre. Naďalej preto treba počítať s dopravnými obmedzeniami a v rámci možností minimalizovať pohyb po meste na nevyhnutný. Prioritizovaná je podľa neho sanácia kritických úsekov, postupne sa však dostane údržba všade.

"To, že niekde bude odlomený konár niekoľko dní, neznamená, že sa na ulicu zabudlo. V súčasnej situácii nie je však možné vyriešiť všetko hneď," poznamenal Bubla s tým, že obyvateľov prosia o trpezlivosť a zhovievavosť.

Mimoriadne vážna zostáva naďalej situácia v bratislavských mestských lesoch. Popadali tam stovky stromov, sú strhnuté a poškodené viaceré lávky a zaliata Partizánska lúka. Hlavné mesto opätovne vyzýva obyvateľov, aby do lesov v súčasnosti nechodili, ale zároveň aby sa vyhýbali aj verejným parkom. Aktuálne je to podľa magistrátu veľmi nebezpečné.

"Počítať treba s tým, že táto situácia istý čas potrvá aj potom, ako dažde ustanú, pretože stále tu bude hrozba pádu podmáčaných stromov," podotkol Bubla s tým, že niekoľko dní si vyžiada aj odstraňovanie všetkých následkov.

Na vyhýbanie sa pohybu v okolí stromov apeluje aj starosta Starého Mesta Matej Vagač. "Vyhýbajte sa pobytu v okolí stromov. Koreňové sústavy sú podmyté a mnohé z nich ešte môžu padnúť," vyzýva na sociálnej sieti.

V hlavnom meste sú podľa neho tisícky vyvrátených stromov, mestská časť i hlavné mesto pracujú na ich odstraňovaní. Cez víkend napríklad spadol strom na Hviezdoslavovom námestí. Stromy vyvrátilo na viacerých miestach, napríklad na Trnavskom mýte.

Povodňová situácia v Stupave je v momentálne stabilizovaná


Povodňová situácia v Stupave sa počas noci zlepšila, momentálne je stabilizovaná. Informuje o tom samospráva na sociálnej sieti.

"Hoci zóna okolo kaštieľskeho parku zostáva zaplavená, situácia na ostatných komunikáciách je stabilná. Stále sú však vyhlásené výstrahy a zrážky pretrvávajú, preto situáciu pozorne monitorujeme," uviedla samospráva.

O 13.00 h má zasadnúť v meste krízový štáb, zúčastnia sa všetky zložky, ktoré budú pomáhať pri odstraňovaní a riešení následkov povodní.

Hladina Teplice obci Sobotište výrazne poklesla, hasiči stále pomáhajú odčerpávať vodu



Hladina vodného toku Teplica v obci Sobotište v okrese Senica oproti nedeli (15. 9.) výrazne poklesla. Momentálne dosahuje hodnotu 115 centimetrov. V nedeľu predpoludním v čase kulminácie mala 335 centimetrov. TASR to uviedol starosta obce Vladimír Jan Kružík.

"Stále sme preventívne ponechali pri koryte Teplice zábrany v podobe vriec s pieskom. Hasiči chodia po domácnostiach, kde je to potrebné, odčerpávajú vodu," priblížil starosta. Prognóza je podľa jeho slov priaznivá.

V nedeľu pomáhali v Sobotišti s rozmiestňovaním vriec s pieskom aj vojaci. Zaplavené boli najmä garáže, hospodárske budovy a záhrady. "Evakuovať sme museli jednu pani, ktorá bola imobilná," dodal.

Situácia je oproti predošlým dňom pokojnejšia aj v obci Plavecký Peter v okrese Senica. Starostka Jozefína Bartoňová TASR uviedla, že počas nedele napĺňali vrecia s pieskom z dôvodu narastajúcej hladiny miestneho potoka. Hasiči odstraňovali nánosy nečistôt.

"Hrozilo nám vyliatie potoka, vyhlásili sme druhý stupeň povodňovej aktivity. Našťastie, hladina klesla," podotkla s tým, že viaceré domácnosti majú z dôvodu predchádzajúcich intenzívnych zrážok zaplavené záhrady.

Polícia: Viaceré úseky ciest v Bratislavskom kraji sú neprejazdné



Viaceré úseky ciest v Bratislavskom kraji sú z dôvodu povodňovej situácie a poveternostných podmienok naďalej neprejazdné. Informuje o tom bratislavská polícia.

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave Silvia Šimková spresnila, že v okrese Malacky je neprejazdná cesta medzi Stupavou a Lozornom, rovnako cesta z Kuchyne do Perneku. "Z dôvodu vybreženia potoka je pre dopravu uzavretá aj cesta medzi Lábom a Vysokou pri Morave," dodala.

Potvrdila tiež, že na území okresu Bratislava IV je aktuálne neprejazdná cesta medzi Devínom a Devínskou Novou Vsou. "Na ulici Na hriadkach sa vykonávajú protipovodňové opatrenia," informovala. V Devínskej Novej Vsi ostáva ťažko prejazdná Istrijská ulica, polícia prejazd neodporúča.

Zaplavené a neprejazdné sú aj Kremeľská ulica a Slovanské nábrežie v Devíne. Prejsť sa nedá ani po Devínskej ceste od výjazdu na Dlhé Diely po Devín, ani po ceste k Devínskemu jazeru.

V bratislavskej Petržalke je uzavretá Viedenská cesta od výstaviska až po úsek pod Starým mostom, taktiež ulica Pri Seči od benzínovej pumpy a ulica Kočánkova po Starý most.

"V súvislosti s aktuálnou situáciou vyzývame všetkých účastníkov cestnej premávky, aby jazdili opatrne, prípadne aby nejazdili vôbec, ak to nie je nevyhnutné," dodala policajná hovorkyňa.


Všetky spoje prímestskej i mestskej hromadnej dopravy v Čadci jazdia



Všetky spoje prímestskej dopravy i mestskej hromadnej dopravy v Čadci v súčasnosti premávajú podľa cestovného poriadku. TASR o tom v pondelok informovala hovorkyňa Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) Žilina Ivana Strelcová.

Na trasách jazdia aj náhradnými a záložnými vozidlami. "Celkovo bolo v nedeľu (15. 9.) v Čadci zatopených 16 autobusov. Nevykonávame jediný spoj do Českej republiky," konkretizovala hovorkyňa.

Čadcu v nedeľu postihla 50-ročná voda. Napáchala značné škody na majetku. Podobné povodne tam zaznamenali v roku 1997. Veľká voda zaplavila aj autobusy SAD Žilina, ktoré stáli v tamojšom stredisku. Hrozilo, že následkom udalosti sa cestujúci budú musieť pripraviť na výpadky spojov.

Dunaj vo Viedni prekonal rekord

Situácia na tokoch Dolného Rakúska je mimoriadne vážna a predovšetkým nestabilná. Dunaj vo Viedni v noci prepísal rekord. Jeho prietok prekonal extrémny rok 2002, informoval portál imeteo.sk.

Dolné Rakúsko vyhlásilo ešte predpoludním stav prírodnej katastrofy. Situácia sa síce upokojuje, no extrémne rastú väčšie vodné toky. Mimoriadne nestabilná situácia je na Dunaji.

Na vstupnej bráne do Viedne práve Dunaj prekonal rekordný prietok z roku 2002, pričom nie je jasné, čo sa stane teraz. Hydrológovia a vodohospodári neustále korigujú povodňovú vlnu na Dunaji a to vďaka včasnému odpusteniu priehrad, čo sa v roku 2002 nestalo a čelili masívnej kritike.



Situácia sa po víkende upokojila, v Radošovciach sú však stále v pohotovosti

Situácia v obci Radošovce v okrese Skalica sa po náročnom víkende upokojila. Hasiči momentálne odčerpávajú vodu z posledných zaplavených priestorov. Obec je však stále v pohotovosti a monitoruje vodné toky. TASR to potvrdila starostka Radošoviec Iveta Matúšová.

"Najzasiahnutejšie boli pivnice, garáže, záhrady a záhradné domčeky. Znehodnotená bola úroda," spresnila s tým, že približne päť domov malo mať vodu vystúpenú aj do obytných priestorov. Na obecnom úrade majú zaplavenú okrem pivnice aj dielňu so zázemím pre technických pracovníkov.



Cesta medzi Devínom a Devínskou Novou Vsou je uzatvorená


Cesta z Devínskej Novej Vsi v smere do Devína je momentálne úplne uzatvorená. Informuje o tom mestská časť Bratislava - Devínska Nová Ves, informáciu o uzatvorení uvádza na sociálnej sieti aj mestská časť Bratislava - Devín.

"Cesta bude prístupná iba pre záchranné zložky," oznámila vedúca mediálneho oddelenia Devínskej Novej Vsi Martina Legáth. Samospráva Devína píše, že z Devínskej Novej Vsi a zastávky Na hriadkach majú záchranné zložky prevádzať ľudí vojenským transportom.

Dodáva, že linka 29 bude premávať po zastávku Pri Sandbergu (Na hriadkach), kde bude potrebné prejsť na parkovisko pod Sandbergom a prestúpiť na transportér, ktorý dopraví ľudí do centra Devína - ku kostolu. "Rovnako tak bude fungovať aj doprava z Devína - pri kostole bude čakať transportér, ktorý zabezpečí dopravu na hranicu hrádze pred Devínskou Novou Vsou, kde bude potrebné prestúpiť na spoj MHD," dodala samospráva.

Vyzýva tiež, aby obyvatelia necestovali ani smerom do Karlovej Vsi, keďže tam budú stavať protipovodňovú hrádzu.


Košice zatiaľ neevidujú obmedzenia v súvislosti s počasím

Mesto Košice v súčasnosti neeviduje obmedzenia v súvislosti s počasím. Ako pre TASR uviedol primátor Jaroslav Polaček, očakávajú, že v pondelok dážď ustane.

"My tu v Košiciach i napriek tomu, že aj teraz prší, máme naozaj šťastie. Sledujeme vodné toky a civilná ochrana je v pohotovosti," povedal s tým, že rieka Hornád by nemala nikoho ohroziť.

Pripomenul, že v Košiciach je niekoľko kritickým miest, kde po intenzívnejšom či dlhotrvajúcom daždi pravidelne evidujú komplikácie. Ide napríklad o Ťahanovský most či o vybrané úseky v mestských častiach Myslava a Krásna. "Na druhej strane dlhodobo nielen sledujeme, ale aj upravujeme terén v rámci našich možností a mestského rozpočtu. Niektoré opatrenia robíme dlhoročne tak, aby sme obmedzovali tieto problémy a komunikujeme aj s vodohospodármi. Pre nás je veľmi dôležité, ako sa správa vodná nádrž Ružín," dodal.

Mesto Košice zároveň vyjadrilo solidaritu s oblasťami postihnutými povodňami. "Naši kolegovia z civilnej ochrany komunikovali aj s českým mestom Ostrava, či nevieme nejak pomôcť," doplnil s tým, že témou pomoci sa zaoberajú.

Následky počasia odstraňovalo počas víkendu v Trenčianskom kraji takmer 300 hasičov


Od soboty (14. 9.) do pondelkového rána absolvovali profesionálni hasiči v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) v súvislosti s počasím 67 zásahov. Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trenčíne Marián Petrík.

Príslušníci HaZZ odstraňovali popadané a naklonené stromy z cestných komunikácií, ktoré ohrozovali premávku. Hasiči tiež stavali protipovodňové zábrany a odčerpávali vodu zo zatopených priestorov.

Na odstraňovaní následkov živelnej pohromy sa od soboty do pondelka v TSK zúčastnilo 71 profesionálnych a 215 dobrovoľných hasičov s 88 kusmi techniky.

Prší na celom území, Morava a horný úsek Dunaja sa blížia k svojim maximám



Plošné zrážky sa v pondelkových skorých ranných hodinách rozšírili na celé územie SR, intenzita dažďa je však menšia než počas víkendu. Na sociálnej sieti o tom informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Upozornil zároveň, že zrážky môžu v kombinácii s nasýtenou pôdou a nízkym výparom spôsobiť opätovné vzostupy vodných hladín. "Najmä tam, kde sme počas víkendu zaznamenali povodňové stavy, teda na západe a severozápade," spresnili.

Dodávajú, že hladina Dunaja v Devíne a Bratislave je už týchto chvíľach na úrovni tretieho stupňa povodňovej aktivity, pričom k stavu kulminácie chýba v Devíne ešte približne 60 centimetrov a v Bratislave 50 centimetrov. "Očakávaný prechod do kulminácie je v týchto profiloch počas dnešného večera, samotná kulminácia by mala nastať v utorok ráno, respektíve dopoludnia," dodali hydrológovia SHMÚ.

Upozornili tiež, že kým hladina Moravy v hornej časti už stúpa len mierne, v dolnej časti nad sútokom s Dunajom je, naopak, vzostup stále výrazný. "V Malokarpatskej oblasti, Záhorí a na Myjave po včerajších kulmináciách väčšina tokov klesá, vzhľadom na objem spadnutých zrážok je vážna situácia aj mimo tokov. Na ďalšie zrážky však už reagujú opätovnými vzostupmi toky na Kysuciach a v Rajci," doplnil SHMÚ.



Dočasné premostenie ponad Chvojnicu medzi Holíčom a Skalicou je stále uzavreté



Dočasné premostenie ponad rieku Chvojnica medzi Holíčom a Skalicou je stále neprejazdné. Linky regionálnej autobusovej dopravy medzi týmito dvomi mestami jazdia cez Vrádište a Prietržku. Trnavský samosprávny kraj (TTSK) o tom informoval na sociálnej sieti.

"Prejazdnosť ciest na Záhorí sa veľmi pomaly zlepšuje, avšak stále sú niektoré úseky ťažko prejazdné alebo neprejazdné. Situácia sa však môže meniť, preto prosíme, rešpektujte dopravné značenia a buďte opatrní," upozornila krajská samospráva.

Cestári zo Správy a údržby ciest TTSK boli celú noc v pohotovosti. "Odstraňovali napadané stromy na cestách, blato a robili opatrenia, aby dosahy prívalov vody boli čo najmenšie," doplnil kraj.

Zopakoval, že až do odvolania je uzatvorený hraničný priechod Moravský Svätý Ján - Hohenau. "Cesta medzi Borským Mikulášom a Lakšárskou Novou Vsou je stále zaplavená, no prejazdná so zvýšenou opatrnosťou. Úsek je označený dopravným značením," doplnila krajská samospráva.

So zvýšenou opatrnosťou je prejazdný aj úsek cesty tretej triedy Borský Svätý Jur, časť Tomky - smer Studienka. Cez cestu preteká voda. Úsek je označený dopravným značením. "Ak musíte cestovať, zvýšte opatrnosť na cestách a ak je to možné, vyhnite sa vyššie uvedeným úsekom ciest," doplnil TTSK.

Situácia v Topoľčanoch je po víkendových dažďoch stabilná

Situácia v Topoľčanoch je po víkendových výdatných dažďoch stabilná. Informoval o tom mestský úrad.

Hladina rieky Nitra je podľa radnice nízka a bez povodňového rizika. "Vietor a dážď nespôsobili významnejšie škody, s výnimkou spadnutého stromu na Kalinčiakovej ulici neboli nutné zásahy bezpečnostných zložiek," uviedol magistrát.

Ako doplnil, mesto aktuálne odstraňuje následky počasia na cintorínoch. "Tie sú otvorené, ale z dôvodu podmáčanej pôdy a navlhnutých konárov odporúčame odložiť ich návštevu na iný deň. Rovnako je vhodné vyhnúť sa zatiaľ parkom," odporučila radnica.


V Žilinskom kraji zasahovalo za posledných 24 hodín 250 hasičov



Dokopy 250 profesionálnych a dobrovoľných hasičov zasahovalo v uplynulých 24 hodinách v Žilinskom kraji. Odstraňovali následky nepriaznivej poveternostnej situácie. Pre TASR to v pondelok povedala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline Mária Pohanková Zahatlanová.

Hasiči v kraji zasahovali za uplynulých 24 hodín celkom 68-krát. Najviac výjazdov mali na Kysuciach. "Išlo o odstránenie spadnutých stromov, odčerpávanie vody z rodinných domov, vozovky, záchranu zatopených automobilov či evakuáciu obyvateľov," vymenovala hovorkyňa.

Spolu bolo v nasadení 46 profesionálnych a 204 dobrovoľných hasičov, tiež 74 kusov techniky.

Čadcu v nedeľu postihla 50-ročná voda. Napáchala značné škody na majetku. Podobné povodne tam zaznamenali v roku 1997. V kysuckých okresoch aktuálne stále platí tretí stupeň hydrologickej výstrahy.

Cez víkend zasahovali v Nitrianskom kraji desiatky hasičov



Pre silné a dlhotrvajúce dažde zasahovali počas víkendu profesionálni i dobrovoľní hasiči prakticky na území celého Nitrianskeho kraja. Ako uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Nitre Michaela Gundová, pomáhali predovšetkým pri odstraňovaní popadaných stromov a pri odčerpávaní vody.

V priebehu soboty (14. 9.) sa na 11 výjazdoch zúčastnilo celkovo 14 príslušníkov HaZZ a 29 členov dobrovoľných hasičských zborov, nasadených bolo osem kusov hasičskej techniky. Na zásahy boli vyslaní hasiči z Topoľčian, zo Šale, Zlatých Moraviec i Komárna. "Na výjazdoch boli aj dobrovoľní hasiči z Hurbanova a obcí Neverice, Číčov, Prašice, Trávnik, Nitrianska Blatnica a Okoličná na Ostrove," informovala hovorkyňa.

V nedeľu (15. 9.) boli hasiči v Nitrianskom kraji vyslaní do terénu 13-krát. Celkovo zasahovalo 11 príslušníkov HaZZ a 41 členov dobrovoľných hasičských zborov obcí. Nasadených bolo 11 kusov hasičskej techniky. "V teréne boli hasiči zo stanice Šahy, Komárno a zo Zlatých Moraviec. Zasahovali aj členovia dobrovoľných hasičských zborov z Nitry a z obcí Andovce, Neverice, Sokolce, Diakovce, Brestovec, Palárikovo, Horné Obdokovce, Trávnik a Bátovce," doplnila Gundová.

Dážď naďalej trápi Slovensko


Na väčšine územia Slovenska treba počítať s dažďom aj počas pondelka. Pre oblasť Záhoria platia výstrahy tretieho stupňa, pre ďalšie okresy výstrahy prvého a druhého stupňa. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe. V platnosti ostávajú aj hydrologické výstrahy.

Výstrahy tretieho stupňa pred dažďom platia pre okresy Myjava, Skalica, Senica a Malacky. Výstrahy druhého stupňa platia pre väčšinu Bratislavského kraja a niektoré okresy Trnavského, Trenčianskeho a Žilinského kraja a okres Topoľčany. Výstrahy prvého stupňa platia pre celý Banskobystrický kraj, väčšinu Nitrianskeho kraja, viaceré okresy Žilinského a Prešovského kraja a tiež niektoré okresy Trenčianskeho, Trnavského a Košického kraja.

V platnosti zostávajú aj hydrologické výstrahy. Výstrahy tretieho stupňa platia pre okresy Senica, Skalica, Malacky, Bratislava, Dunajská Streda, Komárno, Nové Zámky, Čadca a Kysucké Nové Mesto. Výstrahy druhého stupňa platia pre okres Pezinok. Výstrahy prvého stupňa platia pre okresy Myjava, Senec, pre dolné Považie, stredné Považie, horné Považie a Liptov, Oravu, pre dolnú Nitru a Žitavu, hornú Nitru, pre okresy Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves, Gelnica a Levoča.

V niektorých okresoch treba počítať aj so silnejším vetrom. Výstrahy prvého stupňa platia pre takmer celý Bratislavský a Žilinský kraj, okresy Považská Bystrica, Púchov, Komárno a Dunajská Streda. Meteorológovia tam miestami očakávajú vietor v nárazoch 65 až 70 kilometrov za hodinu (km/h), v priemere 45 km/h.



V západných častiach Bratislavy sú ZŠ a MŠ zväčša zatvorené, v Lamači fungujú



Viaceré mestské časti v západnej časti Bratislavy, najviac postihnutej záplavami, zatvorili v pondelok základné školy (ZŠ) a v niektorých prípadoch i materské školy (MŠ) vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. V Lamači sú škola i škôlky otvorené.

Zatvorené škôlky i základné školy sú v Devínskej Novej Vsi, prerušená je tiež prevádzka materskej školy i súkromnej základnej školy v Devíne.

V Záhorskej Bystrici je v pondelok základná škola na Hargašovej ulici zatvorená, triedy materskej školy ostávajú otvorené.

V Karlovej Vsi tiež zatvorili základné školy, materské školy sú otvorené, deti sa však nebudú môcť pohybovať vonku v areáloch škôlok.

Gejdoš: Energetici odstránili všetky poruchy na úrovni vysokého napätia



Situácia s výpadkami elektriny na strednom Slovensku, ktoré vznikli v súvislosti s víkendovou poveternostnou situáciou, sa zlepšila. Hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš v pondelok informoval, že bez elektriny už ostávajú len desiatky odberných miest.

"Na úrovni vysokého napätia sa energetikom zo SSD podarilo odstrániť už všetky poruchy. Zostáva im doriešiť už len niekoľko porúch na úrovni nízkeho napätia," uviedol Gejdoš.

Ako doplnil, tieto poruchy však nemajú za následok výpadky elektriny v rozsiahlejších rozmeroch a zväčša sa týkajú len niekoľkých domácností alebo ulíc. "Elektrikári už pracujú na tom, aby obnovili dodávku prúdu čo najskôr aj pre týchto odberateľov," dodal hovorca SSD.

Trnavskí hasiči zasahovali 150-krát



Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) a členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) zasahovali počas nedele (15. 9.) od 6.00 do 18.00 h v súvislosti s nepriaznivým počasím celkom 150-krát. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva HaZZ v Trnave Lena Košťálová.

"Celkom zasahovalo 43 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a 879 členov dobrovoľných hasičských zborov miest a obcí. Nasadených bolo 919 kusov hasičskej techniky," priblížila.

Malacky: Zvažovaná evakuácia časti obyvateľov nebola potrebná



Zvažovaná evakuácia obyvateľov Malaciek bývajúcich v blízkosti potoku Malina nebola zatiaľ potrebná. O rozhodnutí, ktoré padlo ešte počas noci, informuje samospráva na sociálnej sieti.

Primátor Juraj Říha upozornil, že v prípade mimoriadnej zmeny budú obyvateľov dotknutého územia informovať mobilnými sirénami.

"V súčasnosti sme mierni optimisti, keďže hladina nádrže v Kuchyni, z ktorej priteká voda do jedného z rybníkov pri meste, i hladina samotných rybníkov klesla," uviedla hovorkyňa Malaciek Ľubica Pilzová. "Momentálne v Malackách prší, ak však nebude dážď intenzívny a dlhotrvajúci, veríme, že sme z najhoršieho vonku," dodala.

Mestský krízový štáb v nedeľu (15. 9.) večer rozhodol z preventívnych dôvodov, aby sa obyvatelia, ktorí bývajú pozdĺž toku Maliny, pripravili na eventuálnu evakuáciu. Mesto tiež pripravilo priestory, ktoré mali poskytnúť evakuovaným dočasné zázemie.

Bratislava: Devínska Nová Ves preventívne varuje obyvateľov z ulice Na hriadkach



Povodňová situácia je v mestskej časti Bratislava-Devínska Nová Ves stále veľmi komplikovaná a vážna. Informuje o tom samospráva, ktorá zároveň vyzvala obyvateľov z lokality Na hriadkach, aby si zabezpečili svoje obydlia a majetok pred prípadným zaplavením.

"Rovnako týchto obyvateľov vyzývame, aby sa pripravili na možnú evakuáciu," preventívne informovala vedúca mediálneho oddelenia bratislavskej mestskej časti Martina Legáth.

Už v nedeľu (15. 9.) pomáhala polícia pri evakuácii viacerých domov v Devínskej Novej Vsi. Kritická bola najmä situácia v okolí potoka Mláka.

Čadčianske mosty sú po nedeľňajšej povodni už sprejazdnené



Všetky mosty v Čadci, ktoré sú majetkom mesta, sa po nedeľňajšej (15. 9.) povodni podarilo sprejazdniť. Na sociálnej sieti o tom informovala čadčianska radnica.

Neprejazdné ďalej ostávajú mosty v správe štátnych organizácií. "V pondelok po dodaní stanovísk o vyhovujúcom technickom stave budú sprístupnené aj tieto mosty. Ide konkrétne o most z Námestia slobody a most do Bukova," dodala samospráva.

Po opadnutí vody radnica spolu s mestským podnikom služieb a dobrovoľnými hasičmi z Čadce i okolitých obcí začala s čistením zatopených oblastí a objektov v postihnutých domácnostiach a priemyselnom parku. "Práce robia podľa priorít určených operačným strediskom," vysvetlili z radnice.

Na snímke tretí stupeň povodňovej aktivity na rieke Kysuca.
Foto: TASR - Daniel Stehlík


Dodali, že napriek zatopeniu autobusov Slovenskej autobusovej dopravy Žilina sa tiež podarilo zabezpečiť funkčnosť mestskej hromadnej dopravy aj prímestskej dopravy.

Čadcu v nedeľu postihla 50-ročná voda. Napáchala značné škody na majetku. Podobné povodne tam zaznamenali v roku 1997. V okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto aktuálne stále platí tretí stupeň hydrologickej výstrahy.

Malé Leváre: Obec most ponad Rudavu uzavrela, rieka začala pretekať



Medzi obcami Gajary a Malými Levármi na Záhorí uzavreli most ponad rieku Rudava. Pre TASR to potvrdil starosta obce Malé Leváre Adrián Pernecký

Už počas noci samospráva na sociálnej sieti informovala, že Rudava začína pretekať, vyzvali dobrovoľníkov, aby prišli pomôcť roznášať vrecia s pieskom.

Materská i základná škola budú v obci v pondelok zatvorené.