Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Počasie

Povrchové vody boli v minulom roku normálne, boli však aj extrémy

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Na začiatku roka 2020 sa na staniciach prejavil deficit zrážok a nastal pokles priemerných mesačných prietokov v riekach a potokoch.

Bratislava 10. marca (TASR) - Rok 2020 bol z pohľadu povrchových tokov normálny, nebol ničím výnimočný. V jednotlivých mesiacoch však bol plný zvratov a extrémov. Najväčšie prietoky povrchových vôd boli v októbri. Informovala o tom hydrologička Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Zuzana Danáčová.

Na začiatku roka 2020 sa na staniciach prejavil deficit zrážok a nastal pokles priemerných mesačných prietokov v riekach a potokoch. Február bol na zrážky bohatý a mimoriadne teplý, čo spôsobilo topenie snehu, zvýšili sa prietoky a nastal predčasný jarný odtok. Ten väčšinou prichádza v marci a apríli, priblížila Danáčová. "V apríli, keď chýbalo topenie snehu, nadnormálne teploty a nedostatok zrážok spôsobili na všetkých tokoch ďalší pokles prietokov a v hodnotení mesiaca je to mesiac výrazne podnormálny," povedala Danáčová. Pokračuje, že jún bol plný výdatných zrážok, ale v podobe ničivých búrok v rôznych častiach Slovenska.

Mesiace júl, august a september boli zrážkovo nadnormálne a hydrologická situácia sa zlepšila. V októbri minulého roka zaznamenali hydrológovia vo viacerých vodomerných staniciach najväčšie prietoky v povrchových vodách od začiatku pozorovania.

Na Slovensku boli podľa Danáčovej tri oblasti, kde situácia z pohľadu vodnosti na tokoch bola podnormálna. Išlo o oblasť východného Slovenska - povodie Bodrogu, karpatské prítoky - povodie Oravy a Dunaj.

Minulý rok sa z hľadiska podzemných vôd hodnotí ako priemerný, uviedol hydrológ SHMÚ Eugen Kullman. Hovorí, že hladiny podzemných vôd a výdatnosť prameňov boli výrazne nižšie v povodiach stredného a horného Váhu, na severovýchode a na krajnom východe Slovenska. Sucho bolo najvýraznejšie v podzemných vodách v máji.

"Snehová pokrývka a postupné topenie snehu je najpriaznivejšie k dopĺňaniu zásob podzemných vôd, lebo postupne preniká horninovým prostredím a začína dopĺňať zásoby podzemných vôd. Bohužiaľ, v poslednom období táto situácia veľmi neplatí a snehová prikrývka v zimných mesiacoch je výrazne nižšia, až niekedy chýba, čo sa prejavuje potom na stave podzemných vôd," skonštatoval Kullman.