Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Počasie

Rok 2024 bol najteplejším v histórii pozorovaní, potvrdila WMO

Ilustračná snímka. Foto: TASR Marko Erd

Služba monitorovania zmeny klímy programu Copernicus (C3S) Európskej únie vo štvrtok rovnako vyhlásila, že rok 2024 bol najteplejším v histórii.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Ženeva 10. januára (TASR) - Rok 2024 sa stal doposiaľ najteplejším v histórii meraní, uviedla v piatok hovorkyňa Svetovej meteorologickej organizácie (WMO). Detailnejšiu správu o klimatickom stave sveta zverejní WMO dodatočne v piatok popoludní, píše TASR na základe správy agentúry Reuters.

"Boli sme svedkami mimoriadnych teplôt na pevnine a na povrchu mora, mimoriadneho tepla v oceánoch, sprevádzaného veľmi extrémnym počasím, ktoré postihlo mnohé krajiny na celom svete a zničilo životy, živobytia, nádeje a sny," povedala hovorkyňa WMO Clare Nullisová.

V piatok o 17.00 h SEČ plánuje WMO zverejniť komplexnú správu o zisteniach regionálnych inštitútov monitorujúcich klímu z Británie, Číny, EÚ a USA.

Služba monitorovania zmeny klímy programu Copernicus (C3S) Európskej únie vo štvrtok rovnako vyhlásila, že rok 2024 bol najteplejším v histórii. Podľa nej v ňom priemerná globálna teplota prvýkrát prekročila hranicu 1,5 stupňa Celzia nad predindustriálnou úrovňou.

Ústav atmosférickej fyziky Čínskej akadémie vied v piatok zverejnil štúdiu, podľa ktorej boli svetové oceány v roku 2024 teplejšie ako kedykoľvek predtým, informuje agentúra DPA.

V štúdii sa uvádza, že otepľovanie oceánov do hĺbky 2000 metrov sa zrýchľuje a rovnako výrazne stúpa aj povrchová teplota oceánov. V roku 2024 bola údajne oproti rokom 1981 až 2010 vyššia o približne 0,61 stupňa Celzia.

Povrchová teplota oceánov je kľúčová, pretože určuje, ako rýchlo teplo a vlhkosť prechádzajú z oceánu do atmosféry, a tým ovplyvňujú počasie, píše DPA.