Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Počasie

SLEDUJEME: Búrky lámali stromy, ničili strechy a rozbíjali okná

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Banskobystrická regionálna správa ciest vyzvala obyvateľov, aby jej nahlásili mimoriadne situácie na komunikáciách I., II. a III. triedy, na ktorých krajskí cestári vykonávajú údržbu.

Brezno 8. júla (TASR) – Prívalové dažde zo začiatku týždňa síce nespôsobili v Dolnom Kubíne väčšie škody, ale radnica situáciu monitoruje a hľadá opatrenia na jej zlepšenie. Po utorkovom rokovaní mestského krízového štábu o tom na sociálnej sieti informoval dolnokubínsky primátor Ján Prílepok.

Prudký dážď v pondelok (8. 7.) sa najviac prejavil na Ulici Martina Hattalu. "K väčším škodám nedošlo najmä vďaka rýchlemu zásahu obyvateľov z priľahlých bytových domov," uviedol Prílepok. Problémy sa podľa jeho slov vyskytli aj na urbárnej ceste na Kubínskej ulici, kde situáciu rieši urbár v spolupráci s Povodím Váhu.

Ako ďalej poznamenal Prílepok, všetky mestské siete sú dimenzované na odvodnenie mestských plôch za štandardných podmienok. "Najväčší problém nám však robia dažďové vody pritekajúce zo súkromných polí, ktoré za určitých okolností, najmä počas návalových dažďov, nemajú schopnosť vstrebať takéto veľké množstvo vody," dodal primátor.



Obec Mníšek nad Hnilcom vyhlásila v dôsledku búrky mimoriadnu situáciu


Obec Mníšek nad Hnilcom v okrese Gelnica po pondelkovej (8. 7.) búrke vyhlásila mimoriadnu situáciu. Pre TASR to uviedol starosta Ľudovít Kujnisch s tým, že pracujú na odstránení škôd, ktoré spôsobila.

Ilustračná snímka.
Foto: TASR - Alexandra Moštková


Prudký lejak s vetrom zasiahol obec v pondelok popoludní. Mimoriadnu situáciu vyhlásili o 21.00 h po zasadnutí krízového štábu, kde zhrnuli dovtedy známe škody.

"Jednu miestnu komunikáciu máme úplne zničenú. V zasiahnutej časti sú zničené aj všetky priepusty k rodinným domom. Naši dobrovoľní hasiči odčerpávajú vodu a vynášajú blato z dvorov a pivníc - v niektorých prípadoch aj z obytných priestorov. Došlo i k poškodeniu strechy jedného z rodinných domov," uviedol s tým, že došlo tiež k odtrhnutiu plynovej prípojky a prerušeniu dodávky elektriny.

Postupne zisťujú ďalšie škody, ktoré vznikli aj v extraviláne obce. Podľa neho je napríklad úplne neprejazdná spevnená prístupová cesta k vodojemom.

"Práce prebiehajú aj na železničnej trati. Doprava v úseku Červená Skala - Margecany je prerušená, trať podmylo. Technika je už na mieste a tvrdo sa pracuje," spresnil.

Zranenia v súvislosti s búrkou obec neeviduje. "Nikomu sa našťastie nič nestalo, aj keď v niektorých prípadoch to už bolo veľmi vážne," doplnil starosta.

Slovenskí hasiči v súvislosti s búrkami zasahovali 44-krát


Slovenskí hasiči spolu s dobrovoľnými hasičskými zbormi miest a obcí zasahovali v pondelok (8. 7.) v súvislosti s búrkami celkovo 44-krát. Nepriaznivé počasie zasiahlo územie Banskobystrického, Žilinského a Košického kraja. Najhoršia situácia bola v Banskobystrickom kraji. Informuje o tom Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) na sociálnej sieti.

Ilustračná snímka.
Foto: TASR - Pavel Neubauer


"Pomoc profesionálnych a dobrovoľných hasičov bola potrebná najmä pri odstraňovaní popadaných a naklonených stromov z cestných komunikácií, zabezpečovaní budov po poškodení striech a odčerpávaní vody zo zaplavených domov, pivníc a miestnych komunikácií," približuje HaZZ.

V Banskobystrickom kraji si búrky vyžiadali celkovo 25 výjazdov. V teréne zasahovalo 18 príslušníkov HaZZ so siedmimi kusmi techniky a 19 dobrovoľných hasičov s piatimi kusmi techniky.

V Žilinskom kraji mali hasiči 11 výjazdov. V teréne zasahovalo 15 príslušníkov HaZZ a 15 dobrovoľných hasičov, nasadených bolo desať kusov techniky. V Košickom kraji bolo potrebných osem výjazdov, pri ktorých zasahovalo 44 príslušníkov HaZZ a dobrovoľných hasičov s 13 kusmi techniky.

Hasiči sa v Brezne po smršti nezastavili, prehnala sa na deň presne ako v Osrblí


Hasiči v Banskobystrickom kraji zasahovali v súvislosti s počasím od pondelka (8. 7.) 6.00 h do utorka rána celkovo 13-krát. Najviac výjazdov, deväť, mali príslušníci Okresného riaditeľstva (OR) Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Brezne, z hasičských staníc Brezno a Závadka nad Hronom. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici Júlia Zeleňáková s tým, že nedošlo k žiadnemu zraneniu osôb.

Na snímke popadané stromy.
Foto: Teraz.sk


Hasiči sa po silnej smršti, ktorá sa prehnala Horehroním v pondelok večer, nezastavili. Odstraňovali popadané a naklonené stromy z cestných komunikácií, odčerpávali vodu zo zaplavených domov a pivníc, odstraňovali spadnuté stromy zo striech rodinných domov a prekrývali poškodené strechy. Celkovo ich zasahovalo 18 so siedmimi kusmi techniky. Príslušníci OR HaZZ Banská Bystrica mali štyri výjazdy.

"Dvanásťkrát zasahovali aj členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí Brezno, Valaská, Bystrá a Čierny Balog, ktorí poskytovali technickú pomoc pri odstraňovaní spadnutých stromov a čerpaní vody z miestnej komunikácie a rodinných domov," doplnila Zeleňáková. Celkovo ich bolo 19 s piatimi kusmi hasičskej techniky.

Silná smršť v Brezne a okolí lámala stromy, ničila strechy a rozbíjala okná na domoch. Podľa primátora Brezna Tomáša Abela stačilo 15 minút a padali krúpy, aké si nepamätá. Mesto aktuálne monitoruje škody a pomáha občanom s ich odstraňovaním.

"Porozbíjalo viaceré okná na domoch, tiež dve okná na mestskom úrade, sú poškodené mnohé autá. Pomáhame so strechami domov, avšak techniku máme obmedzenú aj čo sa týka plachiet na zakrývanie striech," uviedol ešte večer na sociálnej sieti Abel.

Mestskí lesníci hovoria, že búrka so silným vetrom a krúpami im spôsobila nemalé škody. "V najbližších dňoch budeme mapovať škody v lesných porastoch a na lesných cestách. Vyzývame ľudí, aby sa v najbližších dňoch vyvarovali pohybu po lesoch v okolí Brezna, stromy sa môžu stále lámať vplyvom ich oslabenia a poškodenia," upozornili Lesy mesta Brezno.

Zároveň pripomenuli, že pondelňajšia ničivá smršť sa prehnala na deň presne ako veľká veterná smršť v Osrblí 8. júla 1996. Zničila vtedy veľkú časť lesa na Horehroní, takmer jeden a pol milióna kubických metrov polámaného kalamitného dreva ostalo ležať na zemi.

Silná búrka vážne poškodila aj Útulok Tuláčik v Brezne, ktorý zostal pod vodou. "V priebehu pár minút sme prišli o všetko naše úsilie. Všetky autá sú rozbité, výbehy zatopené, rovnako aj do vnútorných priestorov tečie voda. Strecha a všetky nové plachty sú zničené," opísali záchrancovia opustených a týraných psov. Od večera odstraňujú škody a ľudí prosia, aby im pomohli čo i len jediným eurom.