Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Počasie

Striedanie počasia komplikovalo vlani v lete zber plodín a slamy

Archívna snímka. Foto: TASR - Jana Vodnáková

Na začiatku roka 2023 prevládalo podľa klimatológov nezvyčajne teplé počasie s výdatnými zrážkami. Pôda tak bola plne nasýtená na celom Slovensku.

Bratislava 13. januára (TASR) - Striedanie počasia s vysokými teplotami a lokálnymi vysokými úhrnmi zrážok komplikovalo vlani v lete zber plodín a slamy. Zhoršovalo tiež kvalitu zrna obilnín a sejbu na východnom Slovensku. Zhodnotili to klimatológovia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Na začiatku roka 2023 prevládalo podľa klimatológov nezvyčajne teplé počasie s výdatnými zrážkami. Pôda tak bola plne nasýtená na celom Slovensku. "Januárové hodnoty teploty vzduchu, ktoré boli skôr typické pre jarné mesiace, spôsobili veľmi skorý nástup kvitnutia kvetov u liesky obyčajnej, pučania púčikov a začiatku zalisťovania bazy čiernej, hlásené najmä z oblastí Záhoria, Podunajskej nížiny a dolnej Nitry," uviedli.

Odborníci poukázali, že následné holomrazy vo februári čiastočne poškodili repku na dolnom Považí. Na konci februára pleseň snežná zničila mak siaty na Spiši.

Na začiatku jari hlásili na juhu a východe pozastavený rast na oziminách. Chýbajúca vlaha na Spiši sa prejavila aj na vývoji jačmeňa, trávach a lucerne, priblížili klimatológovia. "Nástup vyšších teplôt vzduchu urýchlil rast vegetácie a pučanie ovocných stromov, pričom na niektorých miestach nastal posun vo fenologickej fáze kvitnutia stromov o viac ako dva týždne skôr v porovnaní s dlhodobým normálom," skonštatovali.

Odborníci tvrdia, že rozkvitnuté marhule, broskyne a drobné ovocie na niektorých miestach západného a stredného Slovenska poškodil mráz koncom marca. V máji bolo slabšie kvitnutie a opeľovanie ovocných stromov najmä na západe. Vlhké počasie koncom apríla, v máji a na začiatku júna spôsobilo podľa nich veľmi vhodné podmienky na šírenie peronospóry viniča vo vinohradoch takmer celého západného Slovenska. "Výsledkom bol veľmi silný až kalamitný výskyt s poškodením úrody na úrovni 50 až 100 percent," poznamenali klimatológovia.

Uviedli, že na prelome mája a júna začali pribúdať hlásenia o prejavovaných dosahoch sucha z roku 2022 na lesných porastoch. V niektorých lokalitách napríklad zaznamenali 30-percentné odlistnenie bukov. Oslabené porasty často napadol lykožrút bukový a niektoré vyschli úplne. Výrazne oslabené stromy atakoval podkôrny hmyz či drevokazné huby, povedali odborníci. Na jeseň na Podunajskej nížine podľa nich masívne uschýnali na starších duboch spôsobené predchádzajúcim suchom. Dosahy sucha z roku 2022 zaznamenali aj v Slovenskom krase na smrekovci opadavom.

Na začiatku leta na východe podľa nich trpeli rastliny nedostatkom vlahy. Vývoj zemiakov stagnoval, mak jarný bol nízky s menšími hlavičkami. Nahlásené boli aj choroby a škodcovia. "Vysoké teploty vzduchu prispeli v júli k presúšaniu pôdy, vädnutiu porastov, rýchlejšiemu dozrievaniu obilnín a skorších odrôd zemiakov. Na ovocných stromoch bol zaznamenaný spomalený rast plodov, ale aj ich opad," priblížili klimatológovia.

Dosahy sucha boli na Podunajskej nížine a Juhoslovenskej kotline na kukurici, slnečnici, sóji aj cukrovej repe. Nedostatkom zrážok trpeli i okopaniny. Vysoké teploty spôsobovali problém najmä paprikám a uhorkám. V priebehu augusta zaznamenali nerovnomerne rozložené väčšie zrážky, ktoré miestami sprevádzalo aj krupobitie. Vlaha bola prospešná pre kukuricu, repu, sóju, lucernu, trávy či ovocné stromy, ale napomohla aj výskytu hubových ochorení, opísali odborníci.

Zrážky v novembri na Spiši a Hornom Zemplíne spôsobili podľa nich zmáčanie a žltnutie ozimín. Na konci novembra sa vyskytla snehová pokrývka na ešte stále zelených listoch stromov a kríkoch. Opadanie listov v niektorých lokalitách, najmä na západe, pokračovalo do polovice decembra. Zrážky koncom roka spôsobili podmáčanie pôd, státie vody na poliach a vzostup vodných tokov.