Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. november 2024Meniny má Elvíra
< sekcia Počasie

Tento september bol NAJHORÚCEJŠÍM v histórii meraní

Ilustračná snímka. Foto: TASR Pavol Zachar

Globálne otepľovanie nie je len o zvyšovaní teplôt, ale aj o následnom efekte všetkého tohto dodatočného tepla, ktoré sa zachytáva v atmosfére.

Paríž 8. októbra (TASR) - Minulý mesiac bol druhým najhorúcejším septembrom, aký bol kedy na svete zaznamenaný, uviedla v utorok Služba Európskej únie pre sledovanie klímy Copernicus (C3S), podľa ktorej sa rok 2024 takmer určite stane najteplejším v histórii. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

V mnohých častiach sveta sa v septembri vyskytli extrémne zrážky a ničivé búrky, ktoré sa v dôsledku zvyšovania globálnych teplôt a zmeny klímy, vyskytujú s väčšou intenzitou a frekvenciou. Podľa C3S po tohtoročnom septembri horúcejší už len september 2023.

Globálne otepľovanie nie je len o zvyšovaní teplôt, ale aj o následnom efekte všetkého tohto dodatočného tepla, ktoré sa zachytáva v atmosfére a moriach, pripomína AFP. Teplejší vzduch je schopný udržať viac vodnej pary a teplejšie oceány znamenajú väčšie vyparovanie, čo vedie k intenzívnejším zrážkam.

"Extrémne zrážkové udalosti v tomto mesiaci, niečo čo sledujeme čoraz častejšie, sa zhoršili v dôsledku teplejšej atmosféry, čo viedlo k intenzívnejším zrážkam, pričom v priebehu niekoľkých dní napadlo množstvo zrážok rovnajúce sa niekoľkým mesiacom," povedala zástupkyňa riaditeľa C3S Samantha Burgessová. Dodala, že s rastúcimi teplotami bude naďalej narastať aj riziko extrémnych zrážok.

Rok 2023 bol najhorúcejším nameraným rokom v histórii meraní, avšak podľa C3S sa "takmer určite rok 2024 stane najteplejším zaznamenaným rokom".

Od septembra 2023 do augusta 2024 bola podľa služby Copernicus priemerná globálna teplota až o 1,64 stupňa Celzia vyššia ako priemer tzv. predindustriálnej éry, ktorá je považovaná za referenčnú hranicu pre obmedzenie najhorších dôsledkov klimatických zmien.