Najmä v hornatejších oblastiach stredného a východného Slovenska sa na vozovkách miestami nachádza vrstva kašovitého alebo utlačeného snehu.
Pranostika na dnešný deň: Na svatého Knuta přichází zima krutá.
Nízka teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch, podotkli meteorológovia.
Podľa predbežných údajov utrpeli zranenia dvaja ľudia a viac ako 500 muselo opustiť svoje domovy.
Dodal, že vo väčšine prípadov spôsobili poruchy popadané stromy a konáre. Na niektorých miestach pretrhali vedenie, inde poškodili konzoly stĺpov či izolátory. ,aktualizované
Vážne ani tragické dopravné nehody v Košickom kraji polícia nezaznamenala.
Poškodených bolo niekoľko zaparkovaných vozidiel, no konáre a vyvrátené stromy spadli aj na autá počas jazdy.
Členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí v Žilinskom kraji štyrikrát.
Horskí záchranári dôrazne neodporúčajú pohyb vo vysokohorskom teréne, hlavne z dôvodu silného vetra, slabej viditeľnosti a nebezpečnej lavínovej situácie.
Snehová vrstva je dostatočná, jej hrúbka dosahuje v spodných hodnotách 20 až 40 cm, v maximách 30 až 50 cm, miestami viac.
Doobeda môže vietor v týchto oblastiach nad pásmom lesa dosiahnuť v nárazoch rýchlosť až 160 kilometrov za hodinu.
Tonžské hlavné mesto Nuku'alofa pokryli dva centimetre sopečného popola a prachu a v mnohých štvrtiach boli prerušené dodávky elektriny.
Pranostika na dnešný deň: Na svatého Priska pod saněmi píská.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal až do pondelkového večera v súvislosti so silným nárazovým vetrom výstrahu pre celé Slovensko.,aktualizované
Utorok by mal byť ešte miestami veterný, už však nie do takej miery, informoval server salzburg24.at.
Zemetrasenie malo magnitúdu 5,3, oznámila americká geologická služba USGS, ktorá pôvodne hlásila magnitúdu 5,6.
So silným vetrom treba rátať nie len na horách. Výstraha druhého stupňa pred vetrom platí najmä pre Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj. ,aktualizované
Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie upozornil, že na tienistých severných orientáciách vyšších polôh sa vo vnútri snehovej pokrývky vyskytuje nestabilná vrstva hranato-zrnného snehu.
Úrady na Novom Zélande v pondelok uviedli, že katastrofa spôsobila "značné škody" - najmä v oblasti tonžského hlavného mesta Nuku'alofa.
Počas dňa meteorológovia očakávajú na horách extrémne silný vietor. Ten môže dosiahnuť silu orkánu a spojený bude aj so snežením.
Na medzinárodnom letisku v Charlotte, najväčšom meste Severnej Karolíny, bolo zrušených viac ako 1200 letov, čo predstavuje vyše 90 percent nedeľného letového plánu.
Keď je v januári mnoho snehu, býva marec suchý, hovorí pranostika.
Peruánska vláda následne uzavrela 22 tichomorských prístavov na severe a v strednej časti krajiny.
Miestami by mal dosahovať rýchlosť 55 až 70 kilometrov za hodinu.,aktualizované
Na mimoriadne silný vietor si treba dať pozor najmä na horách v okresoch Tvrdošín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Banská Bystrica a Brezno.
Vystrašení ľudia v prístavnom meste Solún vybiehali do ulíc.
Podľa slov SHMÚ dorazila prvá tlaková vlna po výbuchu sopky na Slovensko v sobotu večer okolo 19.15 h SEČ a na viac ako dve hodiny "rozkmitala" na meteorologických staniciach hodnoty tlaku vzduchu.
V dôsledku silného severozápadného a západného vetra sa najmä na záveterných severovýchodných, východných a juhovýchodných svahoch vytvoril snehové dosky a vankúše rôznej tvrdosti a hrúbky.
Dlhú, hlučnú erupciu sopky zachytili dramatické satelitné zábery - bolo vidieť, ako vulkán chrlí do vzduchu dym a popol. Hromový rachot bolo počuť aj na Aljaške vzdialenej takmer 10.000 kilometrov. ,aktualizované
Na svätého Marcela zima lezie do tela, hovorí pranostika.
S hmlou treba podľa SHMÚ rátať vo večerných hodinách, ale aj v nedeľu (16. 1.) ráno.
V dôsledku silného severozápadného a západného vetra sa na záveterných severovýchodných a východných svahoch vytvoril snehové dosky a vankúše rôznej tvrdosti a hrúbky až pol metra.
V polovici areálov je k dispozícii od 70 % zo všetkých zjazdoviek. Situáciu vo vysokých polohách môže dnes komplikovať silný vietor.
So silnejším vetrom treba počítač v okresoch Tvrdošín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Banská Bystrica a Brezno.
Erupcia trvala najmenej osem minút. Sopka chrlila popol a vypúšťala horúce plyny. Obyvatelia pobrežných oblastí boli vyzvaní, aby sa presunuli na vyššie položené miesta.
Teploty vystúpia na 1 až 6 stupňov Celzia.
Teraz.sk prináša predpoveď počasia na najbližší týždeň.
Meteorológovia odporúčajú, aby ľudia obmedzili pobyt a fyzickú námahu vonku a skrátili vetranie miestností.
Snehová vrstva je dostatočná, jej hrúbka dosahuje zväčša od 30 do 60 centimetrov.
Ako dodali záchranári, pátranie sťažovali mimoriadne zlé podmienky - silný vietor, mrznúci dážď, zlá viditeľnosť a v neposlednom rade klzký zľadovatený terén.