Výstrahy prvého stupňa vydal ústav pre okresy na povodiach riek Bodrog, Hornád, Hnilec, Bodva a Torysa, a tiež pre regióny na dolnom Považí a hornej Nitre.
Teploty vystúpia na 8 až 13 stupňov Celzia.
Výstraha druhého stupňa platí najmä pre stredné a južné Slovensko.
Rýchlosť vetra môže podľa SHMÚ predstavovať potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, a to najmä pre pešiu turistiku, horolezectvo a podobne.
Teplé vody Atlantického oceánu zosilňujú rýchle prehlbovanie tlakových níží. Jednou z nich bola aj ničivá smršť Ciarán.
Teploty vystúpia na 8 až 13 stupňov Celzia.
Výstraha platí pre okresy Tvrdošín, Litovský Mikuláš, Poprad, Ružomberok, Banská Bystrica a Brezno.
Obeťami nepriaznivého počasia sa stal i manželský pár, ktorého auto zmietla voda a bahno v obci Vinci ležiacej neďaleko Florencie.
Najvyššie úhrny očakáva SHMÚ na južných návetriach hôr.
Takmer 150.000 domov zasiahol výpadok elektrickej energie.
Meteorológovia varujú, že vietor na horách môže nárazovo dosiahnuť rýchlosť 135 až 160 kilometrov za hodinu, čo predstavuje víchricu.
Mohutná smršť Ciarán vo štvrtok zasiahla severozápad Francúzska i juhozápad Anglicka predtým, než sa presunula smerom na Holandsko, Belgicko, Nemecko, Francúzsko a Taliansko.
Teploty vystúpia na 10 až 15 stupňov Celzia.
Na väčšine územia stredného a západného Slovenska očakávajú meteorológovia od štvrtkovej noci intenzívny dážď, do piatkového podvečera môže spadnúť 35 až 55 milimetrov zrážok.
Najvyššiu priemernú mesačnú teplotu vzduchu (14,5 stupňa Celzia) namerali v októbri v Bratislave-Mlynskej doline.
Meteorológovia varujú, že vietor na horách môže nárazovo dosiahnuť rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu, čo predstavuje víchricu.
Ciarán sa presúva nad Lamanšským prielivom z Anglicka smerom k Severnému moru, spresnila DWD. Vietor so silou víchrice až do 90 kilometrov za hodinu má vyčíňať do 12.00 h SELČ.
Meteorologický úrad na ostrove Jersey na Normanských ostrovoch na noc na štvrtok vydal najvyššiu červenú výstrahu a upozornil na vietor s rýchlosťou v nárazoch takmer 160 kilometrov za hodinu.
Teploty 12 až 17 stupňov C.
Výstraha pred vetrom platí v Bratislavskom, Nitrianskom, Trnavskom, Trenčianskom, Žilinskom a v časti Banskobystrického a Prešovského kraja.
Teploty 10 až 15 stupňov C.
Dnes nás čaká od juhozápadu ďalšia vlna zrážok. Prináša ju zvlnený studený front spojený s tlakovou nížou so stredom nad severným Poľskom.
Na horách môže vietor miestami nad pásmom lesa krátkodobo v nárazoch dosahovať rýchlosť 135 až 160 kilometrov za hodinu.
Teploty vystúpia na 11 až 16 stupňov C.
Veternejšie môže byť aj mimo hôr, výstraha prvého stupňa pred vetrom platí pre okresy Kežmarok, Poprad, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín, Myjava, Malacky, Senica a Skalica.
Výstraha prvého stupňa platí pre okresy Banská Bystrica, Brezno, Ružomberok, Poprad, Tvrdošín a Liptovský Mikuláš.
Teploty sa vyšplhajú na 15 až 20 stupňov Celzia.
Vietor môže podľa SHMÚ miestami dosahovať rýchlosť v nárazoch až do 135 kilometrov za hodinu.
Teploty sa vyšplhajú na 13 až 18 stupňov Celzia.
Pranostika na dnešný deň: Šimon a Judy vyháňajú baču z búdy.
Na Krupinskej planine a južnom úpätí Štiavnických vrchov spadlo ojedinele aj viac ako 60 milimetrov zrážok.
Druhý stupeň výstrahy pred dažďom okrem väčšiny Banskobystrického kraja aj v okresoch Košice-okolie, Rožňava, Sobrance, Levice, Humenné a Snina.
Tohtoročný október skončí ako teplotne silne nadnormálny a zaradí sa medzi najteplejšie októbre od začiatku meteorologických meraní na našom území.
Zrážky budú podľa meteorológov výdatné ešte niekoľko hodín, na juhozápade začnú slabnúť už v priebehu popoludnia, na východe Slovenska až k večeru.
Výstraha prvého stupňa sa týka okresov Banská Bystrica, Brezno, Bánovce nad Bebravou, Partizánske, Prievidza, Gelnica, Košice mesto, Michalovce, Spišská Nová Ves, Trebišov.
Teploty 10 až 15 stupňov C.
"Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti bežné, ale môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu," dodali meteorológovia.
Pranostika na dnešný deň: Už je po Mitre, už valachom svitne.
Ojedinele aj výrazne viacej, napríklad v Kremnických Baniach mali až 72,3 milimetra.
Miestny predstaviteľ uviedol, že troch ľudí zabili padajúce stromy. Najmenej desať ďalších osôb utrpelo zranenia. Evakuovaných bolo 273.352 osôb.