Počas turistiky by mali ľudia vyhľadať a prečkať búrku napríklad v chate, útulni alebo pod prístreškom, ktorý nevyčnieva nad okolitý terén.
V Zalianskej stolici v obci Bödeháza vyvrátený strom roztrhal elektrické vedenie a poškodil aj vozovku. Vyvrátené stromy spôsobili škody tiež v obciach Zalaszentbalázs, Lenti, Lakhegy a Bocska.
Druhý stupeň výstrahy pred búrkami s krúpami vydali meteorológovia pre okresy Košice-mesto, Košice-okolie, Michalovce, Sobrance a Trebišov.
Búrky môže sprevádzať prudký lejak s intenzitou zrážok od 20 do 30 milimetrov za 30 minút a s nárazmi vetra od 65 do 85 kilometrov za hodinu.
Silné dažde, ktoré spôsobujú povodne a zosuvy pôdy, sú pre oblasť južnej Ázie v období monzúnových dažďov trvajúcom od júna do septembra bežné.
Teploty vystúpia na 25 až 30 stupňov Celzia.
Výstrahy druhého stupňa platia pre Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj i pre niektoré okresy Trenčianskeho kraja do stredy do polnoci.
Intenzívny dážď môže podľa slov SHMÚ vyvolať prechodný výrazný vzostup vodných hladín a rozvodnenie malých tokov a suchých korýt.
Naďalej platia pre celé Slovensko výstrahy prvého stupňa pred búrkami a miestami aj pred vysokými teplotami. A to najmä v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji.
Na letisku v Zürichu v utorok večer z bezpečnostných dôvodov prerušili približne na hodinu vstupné kontroly pasažierov.
Obyvatelia môžu počas teplejších dní podľa nej využiť dve pitné fontány na Námestí slobody a Námestí J. C. Hronského, na oboch námestiach majú k dispozícii i vodnú hmlu.
Pri červenom stupni výstrahy hrozí v spojitosti s teplom nebezpečenstvo celej populácii, nielen zraniteľnejším skupinám ako starší ľudia či malé deti, vysvetľuje agentúra ANSA.
S búrkami treba do 9.00 h počítať v Banskobystrickom a Žilinskom kraji, od 16.00 h na celom území Slovenska.
Teploty vystúpia na 29 až 34 stupňov Celzia.
Meteorológovia upozorňujú na to, že situácia s podmienkami na vznik veľmi silných búrok bude v najbližších dňoch aj v okolitých štátoch, predovšetkým južne od nášho územia.
Deficit zrážok je za posledných 90 dní najvyšší podľa SHMÚ v Oravskej Lesnej, Podolínci a Švedlári. Nadbytok je zas najvyšší v Žihárci a Rimavskej Sobote.
V mnohých mestách a obciach po celkom grécku budú dostupné klimatizované priestory, v ktorých sa verejnosť bude môcť schladiť a ukryť pred horúčavami.
Meteorológovia uviedli, že kým na Slovensku sa v utorok horúčavy prechodne zmiernia, v južnej Európe a vo Francúzsku, Švajčiarsku a v Nemecku pretrvajú, respektíve miestami aj zosilnejú.
Výstrahy platia v niektorých okresoch Bratislavského, Banskobystrického, Nitrianskeho a Trnavského kraja v čase od 12.00 do 19.00 h.
V pondelok spadlo rekordné množstvo zrážok v niektorých častiach ostrova Kjúšu, čo spôsobilo vyliatie riek z korýt a zosuvy pôdy.
Teploty vystúpia na 27 až 32 stupňov C.
Zistenia WMO potvrdila aj európska Služba Copernicus pre klimatické zmeny, podľa ktorej bol minulý týždeň zrejme najteplejším od začiatku vedenia záznamov v roku 1940.
SHMÚ uviedol, že oproti minulému roku, keď bol jún hodnotený ako extrémne suchý, bola situácia priaznivejšia vo všetkých sledovaných vodomerných staniciach v povodiach.
Výstraha platí od 13.00 do 18.00 h.
V utorok (11. 7.) sa trochu ochladí, no v stredu (12. 7.) sa opäť oteplí a takto to bude pokračovať aj v ďalších dňoch, priblížili meteorológovia.
Teploty v Maďarsku sa v prvých dňoch týždňa môžu vyšplhať podľa meteorológov až do výšky 36 až 37 stupňov Celzia.
V Naí Dillí boli zatvorené školy, pretože celé hlavné mesto bolo počas uplynulého víkendu zaplavené.
Záchranné zložky pátrali po preživších sobotného zosuvu pôdy, ktorý usmrtil minimálne jedného človeka na stavbe diaľnice v meste I-čchang v provincii Chu-pej.
Výstrahu prvého stupňa vydali pre takmer celý Košický kraj, okresy Považská Bystrica, Púchov, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Martin, Turčianske Teplice a Žilina.
Teploty vystúpia až na 35 stupňov Celzia.
Výstrahy druhého stupňa platia pre celý Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj, ako aj viaceré okresy Trenčianskeho a Banskobystrického kraja.
Výstrahy platia predbežne od 12.00 do 19.00 h.
Teploty sa vyšplhajú až na 33 stupňov Celzia.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto pre viaceré okresy vydal výstrahu prvého stupňa pred vysokými teplotami.
Vlna horúčav bude najvýraznejšia v západnom Stredomorí a priľahlých krajinách.
Okrem horúceho počasia v budúcom týždni treba rátať aj s búrkami, ktoré môžu byť spojené s prívalovými zrážkami.
Teploty 25 až 30 stupňov C.
Meteorológovia odporúčajú, aby ľudia v prírode nezakladali oheň, nevypaľovali trávu, neodhadzovali cigaretové ohorky na zem a nepoužívali prenosné variče.
Teploty 24 až 29 stupňov Celzia.
V ďalších dňoch sa podľa meteorológov dostane do našej oblasti zo západnej Európy vlhší vzduch a pribudnú prehánky či búrky.