Nariadenie a odporúčania na zodpovedné využívanie vody prijali už stovky miest a obcí na severe Talianska. Ich samosprávy takto chcú predísť obmedzeniam v distribúcii či prídelom vody.
Meteorológovia v tejto súvislosti vydali výstrahu prvého stupňa, platí do 21.00 h.
Pre časť Trenčianskeho, Žilinského i Banskobystrického kraja vydali na sobotné popoludnie výstrahu pred búrkami s intenzívnym lejakom, nárazovým vetrom a krupobitím.
Búrky sa majú vyskytnúť vo viacerých okresoch Banskobystrického, Žilinského a Trenčianskeho kraja. Majú byť spojené s prudkým lejakom, s krúpami a nárazmi vetra 65 až 85 s kilometrov za hodinu.
Uvedená teplota vzduchu nie je podľa ústavu v danej ročnej dobe nezvyčajná, ale u niektorých osôb je vysoká pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu.
Zvýšený počet výjazdov mali stredočeskí hasiči. Väčšinou pomáhali pri odstraňovaní padnutých stromov a odčerpávaní vody z pivníc.
Pranostika na sobotu: Svätý Ivan býva plačlivý pán.
Intenzita sprievodných javov je podľa ústavu v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.
Ničivé tornádo sa prehnalo oblasťou medzi mestami Hodonín a Břeclav 24. júna 2021 pred pol ôsmou večer.
Pranostika na 24. jún: Na svätého Jána jahody do džbána.
Pranostika na dnes: Na svatou Agripinu odpočívej jenom ve stínu.
Teploty dosiahnu 25 až 30 stupňov Celzia.
Platnosť výstrahy je predbežne daná do utorkovej polnoci. Vietor môže na horách miestami dosiahnuť v nárazoch rýchlosť od 110 do 135 kilometrov za hodinu.
Záchranári mali celkovo 900 výjazdov. Tisíce ľudí sa ocitli bez elektriny a približne 30 ľuďom bolo poskytnuté náhradné núdzové ubytovanie.
Nerovnomerné rozloženie zrážok a ich nedostatočné množstvo, či dokonca absencia nielen v tomto, ale aj predošlých mesiacoch nevytvárali podľa meteorológov podmienky na dopĺňanie zásob podzemnej vody.
Úrady provincie Kuang-tung v pondelok uviedli, že evakuovaných bolo viac ako 200.000 ľudí a doterajšie škody sa odhadujú na 1,7 miliardy jüanov (240 miliónov eur).
Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no podľa SHMÚ predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.
Ide o takzvaný roll cloud alebo rotorový mrak, ktorý signalizuje blížiacu sa prudkú búrku.
Teploty dosiahnu 22 až 27 stupňov Celzia.
Pri búrkach sa môže vyskytnúť silný vietor s krúpami. Môžu spôsobiť škody na vegetácii, strechách, skleníkoch, autách či budovách.
Silné búrky vystriedali obdobie horúčav, ktoré vyvrcholilo v nedeľu 19. júna.
Kropiace autá majú byť v teréne vždy, keď predpovede počasia prekročia teploty vzduchu 30 stupňov Celzia. K ochladzovaniu by mali pristúpiť dvakrát za deň, a to o 11.00 a 14.00 h.
Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch.
Meteorológovia pôvodne očakávali, že búrky v Česku sa objavia tesne pred poludním. Pršať však začalo už pred deviatou hodinou ráno, a to v západnej časti krajiny.
Výstrahy druhého stupňa platia pre celý Bratislavský kraj a pre niektoré okresy v Banskobystrickom, Košickom, Nitrianskom a Trnavskom kraji v čase od 15.00 do 18.00 h.
Teploty sa budú pohybovať medzi 27 až 32 stupňov C.
Na niektorých miestach v Českej republike zažili ľudia zo soboty na nedeľu aj tohtoročnú prvú tropickú noc, keď teploty neklesli pod 20 stupňov Celzia.
Najhorší požiar v pohorí Sierra de la Culebra na severozápade Španielska, blízko Portugalska, je už pod kontrolou, ale to vďaka klesaniu teplôt a občasnému dažďu.
Aj toto leto budú preventisti v Bratislavskom kraji vykonávať preventívne aktivity zamerané predovšetkým na frekventované miesta, ako sú napríklad parkoviská pri nákupných centrách.
V rôznych oblastiach tejto stredomorskej krajiny nepršalo už zhruba štyri mesiace.
SHMÚ vydal výstrahy 2. stupňa.
Horúco má byť podľa meteorológov aj v pondelok (20. 6.), teplomer môže ukazovať až do 34 stupňov Celzia.
Ranné teploty budú od 10 do 16 stupňov C.
Predstavitelia varovali pred lesnými požiarmi v západnej časti regiónu Stredomorie, pretože vysoké teploty a dlhé obdobie sucha vytvorili podmienky pre vznik požiarov.
Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe, ktorý vydal výstrahu prvého stupňa pred vysokými teplotami.
Situáciu so suchom môžu podľa Faška zmeniť v týchto dňoch búrky. Napríklad aj tie, ktoré sa na Slovensku vyskytli vo štvrtok (16. 6.).
Výstraha pred vysokými teplotami platí pre niektoré okresy v Bratislavskom, Banskobystrickom, Košickom, Nitrianskom a Trnavskom kraji.
V Somotore bol tropický deň v teplotou 30,6 °C aj 9. júna. Séria troch tropických dní najmä na juhu stredného a východného Slovenska potom nasledovala od 11. do 13. júna.
Počas víkendu (18. - 19. 6.) meteorológovia búrky neočakávajú, najbližšie je pravdepodobnosť ich výskytu v úvode nového týždňa.