Kežmarská Galéria u anjela je výstava malieb, koláží, grafík a keramických objektov predstaviteľa slovenskej postmoderny Daniela Brunovského.
Autor TASR
Kežmarok 26. mája (TASR) – Kežmarská Galéria u anjela ponúka výstavu malieb, koláží, grafík a keramických objektov predstaviteľa slovenskej postmoderny Daniela Brunovského. Ten sa umeleckej tvorbe venuje už viac ako 30 rokov.
„Rád nám rozprestiera nebeskú oblohu ako koberec, aby sme kráčali po hviezdach nevedno kam. Ikonické bytosti defilujú na ceste k neznámym métam. Charakteristický je často sa opakujúci motív architektúry, fiktívne mestá, barokové a tajomné megapolis,“ opísala Brunovského diela kurátorka výstavy a riaditeľka galérie Carmen Kováčová. Podľa nej je pre jeho tvorbu inšpiračným zdrojom obdobie baroka. „Jeden z obrazov je voľnou reinterpretáciou maliara Petrusa Christusa. Rovnako tu objavíme renesančné ozveny či surrealisticky nám kýva na pozdrav kus červenej látky unášanej vetrom. Ak sa ponoríte hlbšie do obrazov Daniela Brunovského, vstúpite do inej dimenzie,“ opísala riaditeľka galérie.
Umelcovu tvorbu posledného obdobia definuje zovretejší rukopis, zjednodušenie tvarov a priestorových kompozícií. „Zameranie sa na podstatu, výrazná koloratúra, nová farebnosť. Na palete sa objavujú optimistické tóny tyrkysovej, farba neba a mora. Odrazu sa ocitneme v stredomorskej krajine,“ vysvetlila Kováčová.
Brunovský vo svojej tvorbe prepojil dva archetypy, krajinu a človeka, teda ide o prienik krajinomaľby a portrétnej tvorby. „Krajina zaľudnená príbehmi je nosnou témou už dlhé roky. Človek sa v nej týči ako maják na konci sveta. Posledné diela sú vytvorené na princípe koláže. Baroková rytina tvorí pozadie. V popredí sú figúry inšpirované salónnymi fotografiami z prelomu 19. a 20. storočia. Majú strnulý výraz, ale o to viac odkazujú k fotografii inscenovanej a štylizovanej. Tieto protichodné motívy vytvárajú určité napätie a dynamiku umeleckého diela,“ doplnila. Verejnosti je výstava prístupná do 14. júla.